Trening

Trening

Informacje podstawowe

Znana fraszka Kochanowskiego, mimo upływu lat wciąż nie straciła na swojej aktualności. Choć wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o siebie, trudno też zaprzeczyć stwierdzeniu, że ruch to zdrowie, jednak wielu z nas świadomie unika aktywności fizycznej. Osoby te będą miały sporo czasu na wspominanie swoich złych decyzji, siedząc w kolejce do lekarza i cierpiąc na typowe dolegliwości związane z brakiem ruchu… Postaraj się zatem zmniejszyć ryzyko problemów i zacznij poważnie myśleć nie tylko o zmianie sposobu odżywiania, ale też o regularnie uprawianym sporcie. To właśnie w regularności tkwi klucz do sukcesu, a nie w chwilowych zrywach i przypływie słomianego zapału. A tym bardziej nie w klasycznym odkładaniu na później. Jak często mówiłeś sobie: „Zaczynam od  poniedziałku”? Jeśli choć raz, to oznacza, że zbyt często! Przystopuj z prokrastynacją i zacznij już dziś! Nie odbieraj tego jednak, jako zachęty do rzucania się na głęboką wodę, zwłaszcza jeśli dotychczas byłeś niezbyt aktywny. Zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i efektywności, zdecydowanie lepsza będzie przemyślana strategia i solidny plan. Pomóc na tej płaszczyźnie może trener personalny z Warszawy w licznych warszawskich siłowniach oraz klubach fitness.

Personalny plan treningowy

Dlaczego właściwy plan jest tak ważny?

Powodów jest wiele. Skupmy się w tym momencie na tych najważniejszych.

 

Pierwszym z nich jest zmniejszenie ryzyka kontuzji. Bardzo często chcąc nadrobić utracony czas idziemy na siłownię i staramy się od razu podnosić jak największe ciężary, a zapisując się na bieg uliczny – musi to być najlepiej maraton… W rezultacie istnieje ogromne ryzyko, że nasz nieprzygotowany do takiego wysiłku organizm nie poradzi sobie z obciążeniem i zawiedzie. Tym samym, zamiast pozytywnego wpływu na zdrowie pojawią nam się jedynie dodatkowe dolegliwości, w skrajnym przypadku całkowicie eliminując nas z części dyscyplin sportowych. Nie wystarczy więc wybór  przykładowego planu treningowego. Powinien to być dobry plan, „uszyty na miarę”, rozpisany z myślą konkretnie o nas, naszych możliwościach, a także celach. Choć ambicja jest niezmiernie ważna, to starajmy się wyzbyć myślenia w stylu: „sam sobie dam radę”. Jest duża szansa, że rzeczywiście tak będzie, jednak wysokie ryzyko kontuzji kładzie się cieniem na nasze plany.

Wszyscy chcemy widzieć efekty

To charakterystyczne dla wszelkiej ludzkiej aktywności. Jesteśmy niecierpliwi, więc bez względu na to, czy uczymy się obcego języka, chcemy zrzucić kilka kilogramów, albo zwiększyć swoją siłę – już po tygodniu chcielibyśmy bez problemu móc porozumiewać się z obcokrajowcami, zmienić garderobę na mniejszą o kilka rozmiarów, oraz pobić rekord lokalnej siłowni w wyciskaniu sztangi.

 

Niestety, jeśli tak wyznaczamy sobie cele, to nie mają one nic wspólnego z realizmem. Jesteśmy więc wręcz skazani na porażkę, której efektem często jest zniechęcenie i rezygnacja z dalszych treningów. Tutaj najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków, wtedy efekty może będą odrobinę mniej spektakularne, ale za to dużo bardziej trwałe i zostaną z nami na dłużej. Jeżeli mamy wątpliwości, czy wytrwamy na dłuższą metę w reżimie treningowym, pochwalmy się wszystkim, że zaczęliśmy ćwiczyć. Być może spowoduje to, że otrzymany od otoczenia dodatkową dawkę motywacji? A może po prostu będzie nam wstyd przyznać, że nie daliśmy rady i musieliśmy przerwać nasz cykl treningowy?

Jak być konsekwentnym podczas treningów?

Wspomniany powyżej aspekt dotyczy w zasadzie większości ćwiczących. Początkowy entuzjazm sprawia, że nie możemy się doczekać kolejnej wizyty na siłowni, albo kolejnego cyklu ćwiczeń na domowym sprzęcie. Nieuniknione jest jednak osłabienie motywacji z czasem, szczególnie gdy aura nowości związanych z naszym treningiem zamieni się w rutynę. Jest wiele sposobów, by utrzymać nasz reżim treningowy, żaden z nich nie jest jednak uniwersalny. Na każdego z nas działa bowiem coś innego i sami musimy zdecydować, co najlepiej się sprawdzi akurat w naszym przypadku. Wśród najczęściej przynoszących rezultaty metod, zasugerować można następujące propozycje:

 

1. Pamiętajmy o regularnych pomiarach – zarówno masy ciała, jak i obwodów. Bardzo często bowiem zniechęcamy się pozornym brakiem efektów, podczas gdy występują one w innym aspekcie niż byśmy się spodziewali. Tak jest choćby z masą ciała – osoby ćwiczące po to, by zrzucić nadmiarowe kilogramy, czasem zauważają niepokojące zatrzymanie postępu utraty wagi. Wynika ono jednak często z zamiany tkanki tłuszczowej w tkankę mięśniową, która jest cięższa. Moglibyśmy tego nie odkryć, gdyby nie pomiary  obwodu naszego brzucha czy bicepsów, ale też procentowe pomiary poziomu tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej czy też wody w organizmie.

 

2. Urozmaicajmy swoje treningi. Nawet ulubiony zestaw ćwiczeń po jakimś czasie się znudzi. Dlatego też upewnijmy się, by w naszym planie treningowym, co jakiś czas pojawiają się nowe elementy, które będą niespodzianką dla naszego organizmu. Mięśnie bowiem potrafią przyzwyczaić się do charakterystycznych dla danego ćwiczenia schematów ruchu, co zmniejsza efektywność naszych działań.

 

3. Ustalmy spójny harmonogram ćwiczeń. Spontaniczność jest oczywiście bardzo często pożądana, jednak niekoniecznie wtedy, gdy mamy problemy z motywacją. Dlatego też warto wyznaczyć sobie konkretne dni tygodnia i godziny, podczas których nie zajmujemy się innymi tematami, a jedynie treningiem. Możemy też spróbować zapisać się na jakieś zorganizowane, grupowe zajęcia na siłowni, które odbywają się o konkretnych godzinach.

 

4. Nie ćwiczmy sami. Spróbujmy umówić się z kolegą lub koleżanką. Dzięki temu trudniej nam będzie oszukiwać samego siebie, rezygnując z treningu w danym dniu, skoro nasz współtowarzysz przecież się pojawi.

Do kogo skierowana jest oferta przygotowywania indywidualnych planów treningowych?

Do każdego, dla kogo ważne jest jego zdrowie, sprawność i kondycja. Nie są ograniczeniem ani wiek osoby ćwiczącej, ani jego obecna forma. Mogą one jedynie stanowić pewne wyzwanie dla osoby tworzącej plan, jednak zazwyczaj wystarczy odpowiednie dopasowanie intensywności ćwiczeń do możliwości ćwiczącego.

Jaki więc powinien być dobrze dobrany indywidualny plan treningowy?

Najważniejsze jest słowo „indywidualny„. Jeżeli ktoś oferuje nam przygotowanie planu treningowego w oparciu jedynie o nasz wiek czy wagę, to trzymajmy się z daleka zarówno od takiego planu, jak i od jego autora. Nawet jeśli bowiem intencje twórcy planu są szczere, to łatwo wpaść tutaj w pułapkę błędów i problemów, które omówione były w poprzednich akapitach. Aby przygotować właściwy plan treningowy, niezbędne jest zgromadzenie o ćwiczącym ogromnego zakresu wiedzy. W jej skład wchodzą choćby takie informacje jak:

 

 

1. parametry fizyczne osoby ćwiczącej – typ sylwetki, poziom obecnej tkanki tłuszczowej i mięśniowej,

 

2. dane o wszelkich chorobach, które mogą mieć wpływ na aktywność fizyczną oraz odżywianie, w tym informacje o regularnie przyjmowanych lekach,

 

3. dostępność czasu i sprzętu u ćwiczącego. Jeżeli zajęcia odbywają się na siłowni, to na ogół ze sprzętem nie ma problemu. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie dopasować regularnych wizyt na siłowni ze swoim intensywnym harmonogramem dnia, pozostają ćwiczenia w domu i na świeżym powietrzu. Należy wtedy dobrać zakres wykonywanych ćwiczeń do dostępnych urządzeń i obciążeń.

 

4. cel, który osoba ćwicząca chciałaby osiągnąć, oraz czas, w jakim miałby on zostać osiągnięty. Jeżeli oczekiwania są trudne lub niemożliwe do spełnienia, trener poinformuje o tym i zasugeruje wybranie celów łatwiejszych do osiągnięcia. Czasem wystarczy bowiem wydłużyć trochę plan treningowy lub zwiększyć intensywność ćwiczeń, by osiągnąć to, co planowaliśmy.

Wsparcie trenera to nie tylko przygotowanie planu treningowego

Bez względu na to, jak perfekcyjnie ułożony jest plan treningowy, jeżeli będzie on niezmienny, to z czasem utraci swój sens. Możliwości naszego organizmu wraz z treningiem będą się zwiększały, tym samym ćwiczenia, które stanowiły na początku wyzwanie i pomagały budować nasz organizm, będą się nadawały jedynie na rozgrzewkę. Z drugiej strony, będą nam się zapewne zdarzać sytuacje, w których występuje konieczność rezygnacji z któregoś z treningów z powodów osobistych. W takich sytuacjach zawsze warto mieć bieżący kontakt z trenerem, który będzie na bieżąco dostosowywał plan do naszej obecnej sytuacji. Jak wie każdy dobry trener osobisty, Warszawa jest miastem, w którym ludzie żyją intensywnie, mają mało czasu i dużo pytań. Dlatego odpowie nam też na wszystkie trapiące nas wątpliwości dotyczące zarówno ćwiczeń, jak też odżywiania.

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę treningów personalnych w Warszawie i okolicach!