Definicja słów „plan żywieniowy” wskazuje na sposób odżywiania człowieka, w zależności od jego wieku, wagi, płci, trybu wykonywanej pracy.
Z roku na rok obserwujemy znaczny wzrost świadomości polskiego społeczeństwa. Coraz częściej sięgamy po zdrową żywność, a w pracy wybieramy sałatkę i pełnoziarniste pieczywo.
Warto pamiętać, że kuracja żywnością jest ważna nie tylko przy chęci utraty zbyt dużej ilości kilogramów przy pomocy ćwiczeń, lecz dostarczanie odpowiednich składników zawartych w jedzeniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i chroni przed chorobami.
Wielu osobom wyraz „dieta” kojarzy się z popularnymi jeszcze kilka lat temu dietami drakońskimi. Swego czasu słynna była ta Dra Dukana, która doprowadzała do szybkiej utraty nadprogramowych kilogramów, jednakże powodowała znaczne spustoszenie w organizmie. Wiele osób stosujących tę kurację wymagało interwencji lekarza.
Drakońskie praktyki nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Powodują jedynie szybką utratę nadwagi (kosztem kondycji zdrowotnej). Stosując taką dietę możemy spodziewać się też efektu jojo. Konsekwencje takie nie mają jednak miejsca przy zastosowaniu zbilansowanego planu dietetycznego i regularnej aktywności fizycznej.
Poprawnie dobrany plan dietetyczny nie tylko uwzględnia nasze preferencje smakowe, ale także pomaga nam w zachowaniu szczupłej sylwetki przy bardzo dobrym stanie zdrowia.
Aby dieta przynosiła pożądane efekty i była skuteczna na dłuższą metę, powinna być najbardziej, jak to możliwe dopasowana do wykonywanej przez nas aktywności fizycznej, stylu życia, możliwości finansowych i czasowych.
Pragnę też podkreślić, iż zdrowy i zbilansowany jadłospis nie musi oznaczać niesmacznych dań, do których konsumpcji będziemy się zmuszać. Korzystając z szerokiego wachlarza przepisów i rad z pewnością jesteśmy w stanie stworzyć zdrowy i pożywny posiłek. Efekty odczujemy od razu, a nasz organizm odwdzięczy nam się lepszym funkcjonowaniem I doskonałym samopoczuciem!
„Najskuteczniejsza dieta to taka, której utrzymanie nie sprawia dużych trudności, przygotowane posiłki spożywamy z przyjemnością, a na efekty nie trzeba długo czekać.”
- Trener personalny - Mariusz Surma
Byłeś na wizycie u lekarza, który zalecił zmianę, ale zupełnie nie rozumiesz jego zaleceń, gdyż dotychczas uważałeś, że specjalistyczne diety stosują tylko osoby zawodowo ćwiczące na siłowni? To błąd!
Termin „dietoterapia” powstał jako hybryda słów: leczenie i jedzenie. Bo pokarmem można również leczyć, a zbilansowane jedzenie nie jest stosowane tylko do celów estetycznych, czyli poprawiania aspektów wizualnych naszego ciała. Przewlekłe schorzenia, niedobory witamin – to wszystko może minąć po przyswojeniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Aby jak najlepiej dobrać plan odżywiania do osoby, zawsze, jako dietetyk, postępuję zgodnie z wyznaczonymi przeze mnie siedmioma krokami. Etapy te są absolutnie niezbędne przy odpowiednim dopasowaniem planu odżywiania. Jestem jak krawiec – „szyję” harmonogram na potrzeby indywidualnego klienta.
1. ANALIZA
Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie dotychczasowego sposobu odżywiania się (po wcześniej przeprowadzonym elektronicznym wywiadzie lub wypełnionym formularzu diagnostycznym, który znajduje się na stronie, bądź za pomocą ankiety na spotkaniu konsultacyjnym).
Zawsze biorę pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne, płeć, styl życia, cel, który chce dana osoba osiągnąć. Potem dobieram odpowiednie ilości makroskładników, które rozkładam na poszczególne posiłki, aby zbilansować dania.
2. OMÓWIENIE BŁĘDÓW
Przy współpracy długoterminowej, przygotowuję makrocykl dietetyczny, dzieląc go tym samym na różne mikrocykle, aby możliwie jak najbardziej zmaksymalizować korzyści płynące z długoterminowego stosowania zaleconej przeze mnie diety.
3. PRZYGOTOWANIE PLANU DIETETYCZNEGO
Układam pierwszy plan, a oprócz tego zamieszczam załącznik (lub bezpośrednio opisuje w planie) z indywidualną oceną wcześniejszych poczynań dietetycznych.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze nawyki żywieniowe, odnoszę się do plusów i minusów Twojego dotychczasowego odżywiania.
Mówię, co było dobre oraz uwypuklam złe nawyki żywieniowe, które dotychczas Ci towarzyszyły. Oczywistym jest, że od tego momentu będziemy starali się je wyeliminować z Twojego życia.
4. ROZPISANIE MAKRO CYKLU
W kolejnym etapie dodaję dokładny i szczegółowy rozpis wszystkich składników i mikroskładników, jakie zawarłem przy tworzeniu harmonogramu żywienia. Wymieniam ich funkcje, działanie na organizm.
5. ELASTYCZNOŚĆ PRZYGOTOWYWANYCH POSIŁKÓW
Dodatkowym bonusem z mojej strony jest przedstawienie (na prośbę klienta) przepisów kulinarnych, dzięki czemu dużo łatwiej będzie wdrożyć nowe nawyki żywieniowe w życie.
Jak wyżej wspominałem, zdrowe jedzenie nie musi być nudne i niesmaczne. Swoimi przepisami udowodnię, iż można smacznie, szybko i dietetycznie gotować, nawet we własnej kuchni, używając podstawowych składników.
6. ZŁOTE ZASADY
Ostatnim już załącznikiem (lub bezpośrednio dodane w planie) będą moje osobiste rady, wynikające z doświadczenia nabywanego przez lata pracy, jako dietetyk. Uzyskasz kilka wskazówek, co do rozpoczęcia planu odżywiania, oraz stosowania go na co dzień.
7. DIETETYK WARSZAWA
Wszystkie rady i wskazówki znajdują się w przystępnej formie, posiadają zachęcającą szatę graficzną. Dodatkowo, gdyby pojawiły się jakieś obawy, nieścisłości, bądź pytania, służę pomocą i wsparciem. Chętnie odpowiem na wszystkie niejasności, a jestem pewien, że będzie ich niewiele, gdyż wszystkie materiały mają przejrzystą i łatwą do zrozumienia formę.
W mojej pracy zetknąłem się z prostą zależnością – ile celów, tyle diet. To znaczy, że układam plan dietetyczny dla osób chcących tracić zbędne kilogramy, bojących się zapadnięcia na jedną z przewlekłych chorób (np. miażdżyca), chcących przybrać na wadze, czy po prostu chcących coś zmienić w swoim życiu i zacząć odżywiać się zdrowo, przy zastosowaniu zbilansowanego odżywiania.
Już nie musisz wpisywać w wyszukiwarce haseł, takich jak „dietetyk warszawa„, wystarczy, że skorzystasz z formularza kontaktowego.