Dlaczego ludzie chorują?

Zdrowie

Dlaczego ludzie chorują?

Choć mamy XXI wiek, technologia rozwija się w niesamowitym tempie – możemy w łatwy sposób kontaktować się z osobami przebywającymi na innym kontynencie, latać w kosmos, czy dokonywać przeszczepów narządów, to medycyna, choć zrobiła ogromny postęp w porównaniu z ubiegłymi stuleciami, wciąż nie zna przyczyn większości chorób. Przykładem mogą być schorzenia jelit – wiele osób cierpi na nieprzyjemne biegunki, czy wymioty, a medycyna jest w tej kwestii bezradna.

 

 

Proces leczenia to często błędne koło

 

Lekarze często działają po omacku – zlecają wiele badań, a kiedy ich wyniki nie są w stanie jednoznacznie wskazać na odpowiednią diagnozę – przepisują coraz to nowsze lekarstwa i sprawdzają, jak organizm na nie reaguje. Tymczasem, różnego rodzaju chemiczne specyfiki nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. Niejednokrotnie bywa tak, że po pobycie w szpitalu i zakończonej terapii, pacjent czuje się jeszcze gorzej, niż przed leczeniem i uskarża się na nowe dolegliwości. Ponownie wraca do specjalistów i zaczyna serię nowych badań, by w efekcie zacząć zażywać kolejne lekarstwa.

 

 

Dlaczego nie zastanawiamy się nad przyczyną takiego stanu rzeczy?

 

Rozsądek powinien nam podpowiadać, że aby raz na zawsze wyleczyć się z danej choroby – powinniśmy poznać jej przyczynę, a nie kolejnymi tabletkami próbować złagodzić jej objawy. Nie zastanawiamy się nad źródłem naszych problemów, a więc tym, co jemy. Nasz organizm i każdy narząd z osobna do właściwej pracy potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych – makro – i mikroelementów oraz witamin. Jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniego pokarmu, nie będzie miał skąd czerpać potrzebnej do funkcjonowania energii.

 

 

Jeśli chcesz mieć zdrowie, zmień nawyki żywieniowe

 

Właściwa, zbilansowana dieta jest niedoceniana. Może wyeliminować choroby, wpływa również korzystnie na nasz mózg – czyli organ, który steruje naszym działaniem. Właściwa dieta ma więc wpływ na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, w rodzinie, w pracy, oraz jak czujemy się sami ze sobą.

„Z potraw, które się zjada powstają wszystkie choroby ludzkie.”

To zdanie napisał 2400 lat temu Herodot, a zaczerpnął je z wiedzy kapłanów starożytnego Egiptu. Jest to jedno z najważniejszych przesłań pozostawionych nam przez przodków i zawiera w sobie ogromną mądrość. Jeśli weźmiemy sobie te słowa do serca, będziemy mogli przejść przez życie pełni sił i co najważniejsze – zdrowi.

 

 

Ciekawy eksperyment z kwasem moczowym

 

To, jak ważną rolę pełni odpowiednia dieta, pokazują badania przeprowadzone około 15-20 lat temu. Sprawdzano korelację pomiędzy poziomem kwasu moczowego w surowicy krwi, a losem i statusem społecznym człowieka. Badania przeprowadzono na mieszkańcach różnych krajów, brano pod uwagę różne grupy społeczne i zawodowe. Okazało się, że im wyższy poziom kwasu moczowego we krwi występował u danej osoby, tym wyższe stanowisko zajmowała. Studenci mieli wyższy poziom kwasu moczowego, niż osoby kończące edukację na szkole średniej. Urzędnicy o wyższym poziomie, szybciej awansowali i pracowali wydajniej. Dyrektorzy i właściciele firm również cechowali się wyższym poziomem kwasu moczowego we krwi, a najwyższy poziom występował wśród profesorów wyższych uczelni w USA.

 

 

Dlaczego te badania są tak istotne w kontekście diety?

 

Ludzie, którzy spożywają więcej białka i tłuszczów zwierzęcych, mają we krwi proporcjonalnie wyższym poziom kwasu moczowego. Jest to bardzo ważny związek występujący w ludzkim organizmie. Co ciekawe, u ssaków jest on najczęściej rozkładany, jedynie u człowieka i świnki morskiej nie.

 

 

To od Ciebie zależy, jak przeżyjesz swoje życie

 

Masz wpływ na swoje samopoczucie, stan zdrowia oraz swoją przyszłość. Możesz cieszyć się siłami witalnymi i bystrym umysłem, albo borykać z chorobami i ciągłym zmęczeniem. Logicznym jest, że każdy człowiek pragnie osiągnąć w swoim życiu jak najwięcej – cechować się wysoką inteligencją, mieć ciekawą, dobrze płatną i rozwijającą pracę, osiągnięcia naukowe, skończyć prestiżową uczelnię itd. Wnioski z eksperymentów są proste – osoby, które dobrze się odżywiają, mają wyższy poziom kwasu moczowego w surowicy krwi i odnoszą sukcesy. Dlaczego tak wiele osób, mimo tej wiedzy, nie chce zmienić nawyków żywieniowych? W zmianie diety na właściwą może pomóc np trener personalny w Warszawie.

 

 

Najlepsze, co możemy dać swoim dzieciom, to nauka prawidłowego odżywiania

 

Większość rodziców myśli, że aby zapewnić dziecku dobrą przyszłość, musi zapisać go na kursy językowe, szachy, jazdę konną, korepetycje z matematyki i wiele innych dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Tymczasem, najważniejsze jest zdrowe odżywianie, które często zaniedbują. Bez niego, organizm nie będzie miał sił do pracy. Dziecko będzie miało problemy z koncentracją, a jego mózg nie będzie aż tak wydajny. Wniosek jest prosty – najlepsze, co możemy podarować dziecku to dobrze dobrana, zbilansowana dieta. W jej skomponowaniu pomoże trener osobisty z Warszawy.

 

 

Dlaczego ludzie, którzy żywią się podobnie, nie zapadają na identyczne choroby?

 

Można wysnuć teorię, że ludzie jedzący to samo, na przykład żyjący w tej samej rodzinie, będą zapadali na dokładnie te same choroby. Tymczasem, w praktyce, raczej żadna zbiorowość nie żywi się identycznie. Jeden członek rodziny lubi słodkie napoje, inny pomiędzy posiłkami je słodycze, kolejny przy każdym posiłku będzie zostawiał ziemniaki, a jeszcze innemu nie smakuje dany rodzaj mięsa. Należy też pamiętać o czynnikach środowiskowych, które mają w tej kwestii znaczenie, takich jak: klimat, w którym przebywa dana osoba, jakość ubrania, to, czy wychładza, czy też przegrzewa organizm, jaką wykonuje pracę fizyczną lub umysłową, czy pije miękką, czy twardą wodę, czy jest narażony na stres, w jakim rejonie mieszka (górskim, nadmorskim, czy może w dużym mieście), jaka panuje w jego rejonie wilgotność powietrza… Czynników tych jest bardzo wiele, wpływają one na to, jak człowiek spożytkuje składniki pożywienia – czy na ogrzanie organizmu, czy na odbudowę tkanek, czy może na walkę z przeziębieniem. Tak więc, nawet jeśli dwie osoby żywiłyby się identycznie, w rzeczywistości ich odżywianie byłoby różne. Na wszelkie wątpliwości w tym zakresie odpowie trener osobisty z Warszawy.

 

 

Dobrze dobrana dieta jest odpowiedzią nie tylko na to, jak zdrowo żyć, ale także jak schudnąć

 

Istnieje wiele popularnych diet, na przykład Dieta ketogeniczna, która zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów, ale za to zwiększenie spożycia tłuszczów. Stosuje się ją w trakcie odchudzania, ale również w przypadku chorób, np. w leczeniu odpornej na leki padaczki u dzieci, cukrzycy lub nadciśnienia. Aby Dieta ketogeniczna była skuteczna, zaleca się inwestowanie w wysokiej jakości produkty zawierające zdrowe tłuszcze. Jak schudnąć dzięki tej diecie? Dieta ketogeniczna, według jej zwolenników, ma prowadzić do stanu zwanego ketozą, w trakcie którego zapasy tłuszczu w organizmie są efektywnie spalane. Należy jednak podchodzić do niej ostrożnie – nieumiejętnie stosowana może przynieść wiele niepożądanych skutków ubocznych. Najlepiej robić to pod czujnym okiem specjalisty. Pomocny może być dietetyk z Warszawy.

 

Innym przykładem jest dieta Kwaśniewskiego, przez zwolenników nazywana Dieta optymalna, czyli plan żywieniowy, którego podstawą również są produkty tłuszczowe. Prawidłowo skomponowana dieta Kwaśniewskiego ma wspomagać metabolizm i przyspieszać proces odchudzania. Autor diety poleca spożywanie tłustych potraw i ograniczenie cukru, słodyczy, pieczywa i owoców. Również tej diety nie należy rozpoczynać na własną rękę. W skomponowaniu odpowiedniego jadłospisu może pomóc trener personalny z Warszawy.

 

 

Najlepsza dieta – którą wybrać?

 

Odpowiednio ułożony plan żywieniowy jest dopasowany między innymi do: płci, wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej i trybu życia danej osoby, przebytych chorób, historii odchudzania. Najlepsza dieta, która zapewnia zdrowie, to ta spersonalizowana, dlatego warto zwrócić się pomoc do specjalisty, takiego jak dietetyk kliniczny z Warszawy lub okolic. Pamiętaj również, że z nami możesz współpracować online, więc nie ma znaczenia gdzie mieszkasz.

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!