W wypadku każdej z diet należy w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii dietetyka i wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia, poziom cukru, poziom enzymów wątrobowych, czy zbadać tarczycę. Zdarza się bowiem, że nasze problemy z utratą wagi mogą wiązać się z chorobą. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy zespół policystycznych jajników sprzyjają tyciu. Nie lekceważmy również alergii, czy depresji – to także choroby, których efektem może być przybieranie na wadze. Kiedy już wszystko wykluczymy – warto udać się do dietetyka, który na podstawie wyników badań, naszej wagi i preferencji żywieniowych dobierze odpowiednio zbilansowaną dietę.
Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że warto zadbać o swoje zdrowie i rozpocząć walkę o szczupła sylwetkę. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio zbilansujemy posiłki i do diety dołączymy aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdza się zasada małych kroków – zaczynamy od 1-2 wyjść tygodniowo na siłownię, czy fitness. Do tego codzienna aktywność w postaci chodzenia pieszo do pracy, zamiast jazdy komunikacją, czy spacery zamiast oglądania telewizji i odpowiednie odżywianie gwarantują nam zwycięstwo! 70 % sukcesu to dieta, 30% – aktywność.
Dieta japońska jest ostatnio bardzo popularna i polecana przez dietetyków . W największym skrócie polega ona na spożywaniu dużej ilości węglowodanów i białka – dostarczanego przez ryby. Dieta japońska jest bardzo uboga w tłuszcze. Zauważmy, że wśród Japończyków praktycznie nie ma ludzi chorobliwie otyłych. Pamiętajmy jednak o tym, że podstawą ich żywienia stanowi ryż, spożywany w ogromnych ilościach, a także chude ryby. Główną zasadą, na której opiera się ta dieta jest zasada niełączenia – to znaczy, że nie łączymy ze sobą tłuszczy i węglowodanów. Co ciekawe, podobna zasada żywieniowa stosowana jest w Szwecji, jednak w tym przypadku preferencje żywieniowe czasem są łamane przez cukry proste. Szwedzi kochają wszystko, co słodkie, dlatego dosładzają nie tylko pieczywo, czy sosy, ale również produkty mleczarskie, czy konserwy rybne.
Japończycy to szczególny naród, dbają o swoje zdrowe ciało i kondycję ducha najlepiej ze wszystkich narodów. Ciało odpłaca się im świetnym zdrowiem, długowiecznością, a umysł spokojem i prawidłowym funkcjonowaniem do późnej starości. To Japończycy żyją najdłużej na świecie, a zwłaszcza kobiety. Średnia wieku japońskich kobiet to aż 82 lata, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród krajów rozwiniętych. Co więcej, prawidłowe nawyki żywieniowe zmniejszają zachorowalność na wiele chorób, np. układu krążenia. Skąd same zalety nawyków żywieniowych Japończyków? Bardzo wiele zawdzięczają tradycyjnej kuchni, opartej na naturalnych, zdrowych i nieprzetworzonych składnikach. W Japonii jedynie 3% kobiet dotyka problem otyłości, w amerykańskim społeczeństwie to aż ponad 57 %.
Dieta japońska to głównie ryż, ryby, owoce morza, tofu, oczywiście popijane dużymi ilościami zielonej herbaty. Jednak to nie tylko produkty, ale również zdrowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim małe porcje i świeżo przygotowane potrawy. Nie ma tu także miejsca na produkty przygotowane na głębokim tłuszczu, przetworzone, czy odgrzewane. Mikrofalówek praktycznie nie używa się. Japończycy jedzą oczami, szczególnie ważny jest nie tylko smak, ale również wygląd potraw. Posiłki są celebrowane czasem przez wiele godzin. To również stanowi element tradycji. W japońskiej kuchni nie ma miejsca na mleko i produkty mleczne, pieczywo, czy tłuste mięso. Wieprzowina praktycznie nie jest dostępna. Najważniejszym posiłkiem jest oczywiście śniadanie. Spożywa się wtedy: ryż, jajka, owoce, warzywa.
Do podstawowych produktów kuchni japońskiej należą: ryż biały, jednak znacznie częściej stosowany jest ryż brązowy, noodle – japoński makaron z ryżu, który jedynie zalewa się wrzątkiem. W kuchni japońskiej bardzo ważne są także owoce: jabłka fui, persymona, czy mandarynki. Kolejnym produktem są ryby: najczęściej dorsz, łosoś, makrela, tuńczyk. Oprócz tego popularna jest kasza jaglana, soja i tofu – produkty te bardzo dobrze zastępują nabiał. Są o wiele zdrowsze, zawierają znacznie mniej kalorii, ponadto są źródłem wapnia i protein, zmniejszają poziom złego cholesterolu, a także zapobiegają chorobom, takim jak cukrzyca. Zielona herbata to podstawowy napój, który pije się na zimno i na ciepło do każdego posiłku, a także poza posiłkami. Wśród warzyw na japońskim stole dominują: bakłażany, fasola mung, czerwona fasola, kapusta, pędy bambusa, ziemniaki,dynia, czy wodorosty. Bardzo popularne są również grzyby, natomiast ulubioną przyprawa Japończyków jest imbir.
Po przepisy zapraszamy na forum i blog!
Jednym z nich jest zupa miso, którą je się na śniadanie. W jej skład wchodzi miedzy innymi bulion z tuńczyka, wodorosty, tofu, szczypiorek oraz miso – pasta sojowa o charakterystycznym aromacie. Jeszcze kilka lat temu mielibyśmy ogromny problem z dostępnością poszczególnych składników. Dziś produkty kuchni japońskiej są łatwo dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, czy w lepiej wyposażonych supermarketach. Również wykonanie tradycyjnego sushi nie sprawi nam kłopotu, gdyż moda na to tradycyjne w Japonii danie rozpoczęła się już około 10 lat temu. Oczywiście sushi, które wykonamy w domu będzie różniło się smakiem od tego, którego spróbujemy w Tokio, jednak warto zaryzykować. Podstawą udanego sushi są bardzo dobre składniki. Dlatego należy sięgnąć po prawdziwe wasabi i ryż – specjalnie do sushi. Podstawą, oprócz ryżu jest oczywiście ryba – musi być idealnie świeża, nie wędzona. Może to być łosoś lub makrela, czy tuńczyk. Do sushi możemy dodać również krewetki, ośmiornice, czy kraby. Kolejnym, istotnym dodatkiem są płaty alg morskich lub prasowanych wodorostów. Mogą być podawane z dodatkiem warzyw, owoców morza, tofu. Sekretem idealnego sushi jest także technika zawijania.
Podstawową zasadą obowiązującą w kuchni japońskiej są kategorie produktów, które należy codziennie spożywać. 1 kategorię tworzą – ryby, drób, mięso czerwone, jajka, tofu, które dostarczają białka. kolejna kategoria dostarcza karotenu, jak również witamin i minerałów – to żółte i zielone warzywa. Następnie pozostałe warzywa i owoce – dostarczają głównie witaminy C. 4 kategoria – ziarna, ziemniaki, pieczywo – źródło węglowodanów. Ostatnia, piąta kategoria to oleje: wśród nich oleje orzechowe, a także tłoczone z nasion – dostarczają niewielkiej, acz istotnej dawki tłuszczów. Codziennie należy przygotować potrawy – łącząc po 2 produkty z każdej kategorii. Dodatkowo 2 kolejne produkty z kategorii 3 i 4 zapewniają zbilansowaną dietę.
Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.