Dieta ketogeniczna – Dietetyk Ketogeniczny – Trener Personalny

Rodzaje diet

Dieta naszych przodków – dieta ketogeniczna

W tym trudnym, „zabieganym” świecie, w jakim przyszło nam żyć, nasze zdrowie narażone jest na wiele niebezpieczeństw, z którymi nie miały do czynienia pokolenia przed nami. Wobec zanieczyszczeń powietrza, chemicznych “polepszaczy” w jedzeniu I wielu innych zagrożeń bywamy bezradni. Ale czy na pewno? W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną walory Diety ketogenicznej, panaceum na współczesne bolączki zdrowotne. Przeczytaj i zacznij żyć zdrowiej!

Mariusz Surma
Dietetyk Warszawa

 

 

Jak się odżywiamy?

 

W dzisiejszym świecie niestety nie odżywiamy się zbyt dobrze – co znajduje swoje przełożenie w naszym samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Przeciętna dieta to mniej więcej: 50% węglowodanów, 35% tłuszczów oraz 15% białek. To standardowe, acz bardzo kiepskie proporcje. Dodatkowo niemal każdy produkt spożywczy cukier i składniki chemiczne, z którymi nasz organizm przestaje sobie radzić. Nieodpowiednie odżywianie doprowadza do nadmiernego poziomu cukru we krwi, który jest wręcz toksyczny i powoduje uszkodzenie tkanek. Doprowadza to do zwiększania się w zastraszająco szybkim tempie występowania tak groźnych chorób jak: cukrzyca, choroby układu krwionośnego, nowotwory i zaburzenia hormonalne. Problemy te na ogół spowodowane są z nadmierna ilością spożywanych cukrów oraz zbyt małą ilością tłuszczów – ze szczególnym uwzględnieniem tych nienasyconych.

 

 

Poznaj walory Diety ketogenicznej

 

Dieta ketogeniczna polega na dwóch głównych zasadach:

 

    • Ograniczeniu spożywania węglowodanów do maksymalnie 20 gram dziennie;
    • Jednoczesnego zwiększenia ilości spożywanych tłuszczów;

 

 

Jaki to ma sens?

 

Dziś, w normalnym żywieniu (nieograniczonym specjalistyczną dietą) główna energia w diecie człowieka pochodzi z węglowodanów. W naszym organizmie funkcjonują dwa hormony:

 

    • Insulina uaktywnia się, kiedy dostarczymy naszemu organizmowi produktu zawierającego węglowodany – we krwi pojawi się glukoza. Nasz organizm dobrze wie, że jej nadmiar jest szkodliwy, dlatego hormon ten odpowiada również za jej transport – przenosząc ją do wątroby, oraz mięśni. Nadmiar glukozy odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej – „na później”;
    • Glukagon jest najważniejszym hormonem w Diecie ketogenicznej. Jeżeli nie spożywamy posiłków zawierających węglowodany, nasz organizm rozpocznie poszukiwania innych źródeł energii. Glukagon, który w zaistniałej sytuacji nie może wykorzystać jako jej źródła glukozy, rozpoczyna proces rozkładu tłuszczów – lipolizy.

 

Uogólniając Dieta ketogeniczna polega na zastąpieniu węglowodanów tłuszczami, tak by organizm zaczął czerpać energię z tych drugich, jako że jest to “paliwo” dużo lepszej jakości,

 

 

Czym jest ketoza?

 

Głównym celem diety jest wprowadzenie naszego organizmu w stan ketozy – organizm przestaje postrzegać cukry (glukozę) jako wiodące źródło energii, a podstawowym paliwem energetycznym organizmu stają się tłuszcze.

 

Ktoś spyta: Jakie to daje korzyści?

 

Dieta ketogenna dostarcza ogromnych korzyści! Pod warunkiem, że jest właściwie stosowana. Warto zacząć od wymienienia jej zastosowań w terapiach leczniczych takich chorób jak:

 

    • Padaczka lekooporna;
    • Niektóre wady metabolizmu (jak na przykład: brak białka transportującego glukozę);
    • Zespół Retta;
    • Zespół Draveta;
    • Padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi;
    • Stwardnienie guzowate;
    • Choroba Alzheimera;
    • Choroba Parkinsona;
    • Autyzm.

 

Z reguły w wyżej wymienionych chorobach stosuje się Dietę ketogeniczną, jako środek wspomagający leczenie. Ale to oczywiście nie jedyne zalety tej wspaniałej diety! Już samo ograniczenie węglowodanów powoduje, że organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Znaczne ich ograniczenie w jadłospisie skutkuje brakiem wahań poziomu insuliny, co zapobiega napadom głodu. Ulgę odczuwa również „centrum dowodzenia” naszego organizmu – mózg. W związku z zwiększonym wydzielaniem przez ciała ketonowe: melatoniny – mózg regeneruje się szybciej. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika również, że wśród badanych stosujących dietę ketonową zaobserwowano wzrost poziomu hormonu wzrostu oraz, co istotniejsze: obniżony poziom „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Normalizuje się również ciśnienie krwi, co z kolei zapobiega występowaniu chorób układu krwionośnego. Niektóre z witamin, takie jak: A,D,E,K rozpuszczają się tylko w tłuszczach. Wprowadzenie tej diety zniweczy więc skutki niedoborów tych witamin i pozwoli na prawidłowe ich przyswajanie. Dodatkowo będziemy mogli zaobserwować:

 

    • Lepszą pracą „szarych komórek” – będziemy łatwiej zapamiętywać, szybciej się uczyć- tzw. „otwarty umysł”. Jest to spowodowane lepszą pracą mózgu na ketonach niż na glukozie – co potwierdzają również badania naukowe;
    • Znaczną poprawę wyglądu włosów, paznokci, skóry i zębów;
    • Mniejszą ilości wody magazynowanej w organizmie – będzie ona na bieżąco usuwana z moczem i potem;
    • Lepszą pracę układu trawiennego – w tym lepsza pracą jelit. Dieta zalecana jest też osobom z zespołem jelita drażliwego;
    • Podniesiony poziom testosteronu. Niektóre badania naukowe wskazują jej pozytywny wpływ na potencję, oraz działanie w leczeniu impotencji. Dzieje się tak, ponieważ znaczna część hormonów – w tym w szczególności hormony płciowe skonstruowane są z cholesterolu. Dieta uboga w tłuszcze jest więc dla nich szkodliwa;
    • Zmniejszoną ilość stanów zapalnych. Mało tego! Udowodniono pozytywny wpływ diety w walce z nowotworami – stosowanie jej zapobiega również w pewnym stopniu ich powstawaniu. Badania naukowe udowodniły, że część typów komórek nowotworowych nie potrafi pozyskiwać energii z ketonów;
    • Lepszy sen, będziemy budzić się wyspani i gotowi do działania!
    • Zmniejszony poziom spalania mięśni (katabolizm), co związane jest również ze znacznym wzrostem siły mięśni;
    • Zwiększoną ilością energii przez cały dzień – pozbędziemy się uczucia zmęczenia, niewyspania i zniechęcenia.
    • Istotną korzyścią z diety ketonowej jest trwałość energii. Znajdując się w stanie ketozy, nie ma powodu dla regularnego przyjmowania posiłków 3-4 razy dziennie. Energia wytworzona z ketonów dostępna jest przez cały dzień, zatem nie odczujemy już spadków mocy o różnych porach.

 

 

Dieta naszych przodków!

 

Wbrew pozorom dieta ketogenna nie jest nowym „wynalazkiem”. W naturalny sposób funkcjonowała jeszcze w czasach prehistorycznych poprzez starożytność, średniowiecze – aż do XX wieku. Szokujące? A jednak! Począwszy od czasów prehistorycznych spożywano znaczne ilości tłuszczów – głównie pochodzenia zwierzęcego. Współczesna dieta bogata w węglowodany nie była możliwa, z jednej prostej przyczyny – nie znano cukru, nie siano zbóż. Jedynym znanym już w starożytności był cukier wytwarzany z trzciny cukrowej – a więc jego nieco zdrowsza forma. Co więcej był on drogi, więc nie każdego było na niego stać. „życie słodzono sobie owocami”. Dodatkowo wzmożony był poziom wysiłku fizycznego – znacznie większy niż obecnie, co przyspieszało spalanie tłuszczów, których spożywano możliwie jak najwięcej, ponieważ nic nie mogło się zmarnować. Dodatkowo dostrzegano i doceniano, że są pożywne i sycą na długo.

 

 

Zasady w Diecie ketogenicznej

 

Najważniejszą zasadą w Diecie ketogenicznej jest ograniczenie spożycia węglowodanów do maksymalnie 20 g dziennie – takiej ilość mniej więcej potrzebujemy na dobę. Każdorazowe przekroczenie tej ilości może doprowadzić do odstąpienia organizmu od stanu ketozy, a wypracowywanie efektów trzeba będzie zacząć od początku. Wskazanym źródłem cukrów, a właściwie jedynym dopuszczalnym w ketozie są zielone warzywa oraz owoce jagodowe – zawierają one niewielka ilość węglowodanów, za to dostarczają sporo błonnika oraz są doskonałym źródeł witamin.

 

Drugą zasadą jest oczywiście: spożywanie tłuszczów. W diecie Atkins-1 i Atkins-2 (Dieta ketogeniczna, twórca dr  Robert Coleman Atkins) zalecał 0,6 lub 0,7 g tłuszczu na 1 g białka. Odpowiednią ilość składników odżywczych pomoże określić dietetyk.

 

Kolejną rzeczą – ważną w omawianej diecie jest spożywanie dużych ilości wody. Jest to związane, z obecnością w organizmie (w wyniku diety) dużej ilości ketonów. Nadmierną ich ilość organizm wydala za pomocą potu i moczu – woda jest więc niezbędna do prawidłowego oczyszczania się organizmu z ich nadmiernej ilości.

 

Warto wspomnieć o tzw. „okresie przejściowym”, czy też „okresie adaptacji” w diecie. Aby nasz organizm zaczął z pozytywnych skutków wprowadzenia diety korzystać musi minąć czas. Z reguły trwa to od 6 do 8 tygodni.  Dieta ketogenna może okazać się wyzwaniem dla osób lubiących podjadać, oraz dla osób często spożywających produkty zawierające cukier.

 

Szczegółowe zasady warto skonsultować z dietetykiem – do czego Państwa gorąco zachęcam. Oprócz opracowania dla Państwa indywidualnego planu, dietetyk jest dodatkowym motywatorem, a konsultacja minimalizuje negatywne skutki okresu adaptacyjnego.

 

 

Dieta ketogeniczna a trening.

 

W diecie ubogiej w tłuszcze, w której obecne są znaczne ilości węglowodanów zauważalny jest znaczny poziom katabolizmu – czyli procesu spalania mięśni. Innymi słowy, kiedy odżywiamy się glukozą, organizm podczas wysiłku fizycznego zacznie od rozkładania mięśni i pozyskiwania z nich aminokwasów, niezbędnych do produkcji glukozy. Tego samego organizm nie potrafi zrobić w przypadku ketonów – tzn. nie jest w stanie wytwarzać ich z aminokwasów; źródłem, z którego pozyskiwany jest składnik odżywczy staje się tkanka tłuszczowa. Tym samym więc, ketoza jest stanem, w którym zgromadzony w organizmie tłuszcz jest podczas wysiłku łatwiej dostępny (do spalania). Ponieważ ketony produkować można zarówno z bieżąco spożywanych produktów jak i z odłożonej tkanki tłuszczowej, niezbędna jest konsultacja z dietetykiem w celu dopracowania szczegółowego jadłospisu. Dodatkowo odpowiedni trener dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń, który połączony z dietą zaowocuje sukcesem.

 

 

Nim zaczniesz stosować dietę!

 

Jak wszystko w życiu człowieka, tak i stosowanie diety specjalistycznej, jaką jest Dieta ketogeniczna ma wiele zalet – ale też mogą pojawić się skutki uboczne. W związku z ograniczeniem przyjmowania przez nas węglowodanów może pojawić się drażliwość organizmu na przyjmowane pokarmy (np. biegunki). Stosowanie tej diety niepoprawnie może skutkować nieprawidłowościami w pracy organizmu. Mogą również występować niedobory składników mineralnych. Kolejnym zagrożeniem związanym bezpośrednio z ograniczeniem ilości węglowodanów w diecie jest hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, dlatego niezbędnym jest rozpoczęcie tego sposobu odżywiania pod okiem specjalisty.

 

 

Czy dieta jest więc bezpieczna?

 

Zdecydowanie tak – pod warunkiem, że jest właściwie stosowana.  Działania niepożądane stosowania diety ketogennej chociaż mogą być poważne wynikają ze stosowania jej: „na własną rękę”. Aby była ona skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna dla naszego zdrowia, należy ją skonsultować ze specjalistą. Dietetyk, podczas wizyty dostosuje zasady żywieniowe do naszych indywidualnych potrzeb. Zapraszam zatem do kontaktu ze mną – na indywidualnym spotkaniu omówimy wszystkie szczegóły, odpowiem na pytania, oraz dobiorę odpowiedni tryb żywienia.

 

Dieta ketogeniczna jest skuteczną i sprawdzoną przez specjalistów metodą walki z tkanką tłuszczową. Wymaga jednakże specjalistycznej wiedzy, dyscypliny i rozwagi, oraz jak każda dieta: zdeterminowania do osiągania postawionych celów i samozaparcia. Tylko konsultacja z lekarzem, dietetykiem lub wykwalifikowanym trenerem pozwoli wyciągać z niej oczekiwane korzyści.

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę indywidualnych planów dietetycznych!

Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.

Zobacz również nasze gotowe jadłospisy ketogeniczne!

Sprawdź naszą ofertę w sklepie i wybierz gotowy jadłospis keto (na tydzień lub dłużej) w świetnej cenie!

Znajdziesz: JADŁOSPIS KETOGENICZNY/DIETA KETOGENICZNA na 7/14/21/28 DNI / 1400/1700/2000/2500/3000 KCAL