Intensywność

Atlas ćwiczeń

Intensywność

Pojęcie intensywności obejmuje swoim zasięgiem wiele elementów. Zaliczmy do niego: ilość przeprowadzonych serii a także ilość powtórzeń w każdej serii, wykorzystywany ciężar, czas przeznaczony na odpoczynek pomiędzy seriami treningowymi a także tempo, z jakim wykonywane są ruchy. Poprzez dokonywanie w nich zmian mamy możliwość regulacji poziomu intensywności. Wprowadzona zmiana może dotyczyć tylko jednego wybranego elementu, ale także wszystkich. Każda nawet najmniejsza wprowadzona zmiana ma wpływ na zmianę poziomu intensywności.

 

Treningi czy to te zaplanowane na najbliższy czas, ale również te dłuższe np. roczne powinny mieć różny poziom intensywności. Trening siłowy w trakcie, którego stosowane są różne poziomy intensywności znacznie poprawia efektywność w przeciwieństwie do treningu opartego na jednym poziomie intensywności. Oparcie treningu tylko na jednym poziomie intensywności często prowadzi do znudzenia a co się z tym wiąże brakiem widocznych postępów. Z drugiej natomiast strony stosowanie ciągle zbyt dużej intensywności może skończyć się przetrenowaniem. Dlatego też po wykonaniu treningu na daną grupę mięśni, który cechował się wysoką intensywnością kolejny wykonywany trening powinien cechować się niższą intensywnością. Pamiętaj jednak we wszystkim należy zachować umiar, ponieważ jeśli zastosujesz treningi tylko o niskiej intensywności możesz doprowadzić do zastoju w rozwoju umięśnienia a wprowadzając do planu treningowego tylko ćwiczenia o wysokiej intensywności możesz doprowadzić do przetrenowania. Dlatego przede wszystkim słuchaj i obserwuj swój organizm a gdy pojawią się jakieś negatywne sygnały wówczas wprowadź zmiany w programie treningowym.

 

Opracowane przez:
Dobry Dietetyk, Trener Personalny Mariusz Surma, Warszawa

Jesteś zdecydowany/a?

 

Pamiętaj, najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok. Mając pełną opiekę droga do celu stanie się łatwiejsza, a jej kolejne etapy będą przebiegały szybko i sprawnie.