Astma oskrzelowa

Układ oddechowy

Astma oskrzelowa: objawy, przyczyny, leczenie

Astma oskrzelowa – jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu dróg oddechowych. Charakterystycznymi dolegliwościami są: zwężenie dróg oddechowych, skurcze oskrzeli, oraz często nawracające świsty, duszność i kaszel.

 

Astma jest chorobą przewlekłą, ale może mieć różne oblicza: od najmniej wpływającej na nasze zdrowie – astmy sporadycznej, aż po jej przewlekłe odmiany: astmę lekką, umiarkowaną i ciężką.

 

Astmę uznaje się za chorobę na skalę światową; rocznie choruje na nią od 235 do 300 milionów ludzi na całym globie, niekiedy jest ona zakończona ze skutkiem śmiertelnym.

 

Astma może pojawić się już u niemowląt, jak i u dorosłego człowieka.

 

 

Astma objawy:

 

Dla astmy istnieją pewne specyficzne dokuczliwości: napady nawracającego kaszlu, świszczącego oddechu, poczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszności. Zazwyczaj objawy te nasilają się rankiem lub pod wieczór, nasilają się również na wskutek wysiłku fizycznego, czy zimnego powietrza.

 

W zależności od rodzaju astmy, jej przebieg może różnić się: u niektórych objawy występują rzadziej, u niektórych częściej – są bardziej nasilone niezależnie od czynników zewnętrznych.

 

 

Astma przyczyny:

 

Astma oskrzelowa nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, ale wpływy czynników zewnętrznych na wywołanie choroby też nie są do końca znane.

 

Przyczynami astmy mogą być zarówno zmiany środowiskowe, związane z zanieczyszczeniem chemicznym, jak i lotne związki zawarte w powietrzu, w tym np. palenie tytoniu przez matkę podczas ciąży, lub przebywanie w pobliżu osób palących, zła jakoś powietrza związana z poziomem ozonu, różnego rodzaju łączone alergie, takie jak: uczulenie na pyłki, sierść.

 

Najczęściej podawaną przyczyną wywołującą astmę jest alergia na roztocza kurzu domowego, z którym dziecko od małego może mieć styczność.

 

Jedną z przyczyn zachorowania na astmę jest również stosowanie antybiotyków we wczesnych latach życia, a nawet sam standard życia danej osoby.

 

 

Astma leczenie:

 

Jedną z podstawowych zasad leczenia astmy jest ograniczenie kontaktu z substancjami alergizującymi. Najlepszą metodą są badania określające źródło chorobowe np. dym papierosowy, czy sierść zwierząt i powzięcie działań w kierunku zwalczaniu alergenów.

 

Kolejnym sposobem na zwalczanie astmy są leki rozszerzające oskrzela, które w ten sposób udrażniają układ oddechowy i zapobiegają napadom duszności, czy kaszlu.

 

Jedną z możliwości leczenia astmy jest również tzw. Dieta Optymalna, polegająca na usunięciu przewagi układu parasympatycznego przez zastosowanie leczenia prądami selektywnymi S, które pobudzają układ sympatyczny.
Zaleca się również wykonywanie badań okresowych takich jak – spirometria, która mierzy objętość i pojemność płuc, oraz bada przepływ powietrza w płucach i oskrzelach podczas różnych ćwiczeń oddechowych.

 

 

Astma sercowa:

 

Astma sercowa zwana również dychawicą sercową to dolegliwość polegająca na napadach duszności, które występują w pozycji leżącej (nie tylko w nocy, w czasie snu, ale również za dnia) związana z wysiłkiem fizycznym, lub stresie dotykającym przestrzeni psychologicznej, może być również związana ze złym odżywianiem i błędach dietetycznych.

 

Astma sercowa pojawia się już po kilku minutach od położenia się, uczucie duszności ustępują po około 30 minutach.
Wyróżniamy cztery rodzaje zaburzeń związanych z astmą sercową: połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli, atopowa, pochodzenia nerwicowego w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym, może wynikać z kwasicy.

 

 

Astma u dzieci:

 

Astma najczęściej pojawia się już od najmłodszych lat, nawet u niemowląt. Zazwyczaj jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi związanymi z ciążą matki: palenie tytoniu, brak zbilansowanej diety. Jednym z czynników dla których może występować astma u dzieci jest wczesne zaprzestanie karmieniem ich naturalnym mlekiem matki, które w sposób naturalny pobudza układ sympatyczny.
W zależności od rodzaju astma u dzieci może przebiegać w sposób lekki, lub cięższy – wymagający specjalistycznego leczenia.

 

W przypadku problemów z odżywianiem i zbilansowaną dietą w czasie ciąży poleca się zasięgnąć opinii dietetyka.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!