Trójglicerydy

Układ krwionośny

Trójglicerydy — skąd się biorą i dlaczego mogą szkodzić?

Popularne jest twierdzenie, iż podwyższony cholesterol w badaniach krwi wróży zawał serca. Choć jego zbyt wysoki poziom zdecydowanie nie świadczy o pełnym zdrowiu, coraz częściej zwraca się uwagę na inny wynik, którego norma jest bardziej istotna w profilaktyce chorób wszelkiego rodzaju. Mowa o trójglicerydach.

 

 

Tłuszcz nie jedno ma imię

 

Chronić się przed tłuszczem nakazuje wielu lekarzy, a nawet dietetyków. Unikanie wszelkiego źródła tłuszczu jest jednak nie tylko niemądre, ale wręcz niebezpieczne. Wielu wydaje się przy tym zasadne, gdy wyniki badań przedstawiają zbyt wysoki poziom trójglicerydów. Jak się jednak okazuje, powód tego zjawiska leży nie tyle w spożywanych tłuszczach, ile w węglowodanach.

 

Triacyloglicerole lub triglicerydy, w skrócie TG, należą do grupy tłuszczów prostych. Stanowią dla organizmu „paliwo”, czyli źródło energii. Oprócz tego magazynowane są w organizmie jako tkanka tłuszczowa, gdzie stanowią materiał zapasowy. W przypadku dodatniego bilansu energetycznego, czyli w dużym skrócie, gdy spożywamy nadmierną ilość kalorii w stosunku do aktywności fizycznej, dochodzi do procesu lipogenezy. Jest to proces, w którym węglowodany, po metabolizmie do glukozy, przekształcane są w triglicerydy. W takiej formie odkładane są one właśnie w tkance tłuszczowej, ale występują również w pewnym stopniu we krwi, co wykazują jej badania.

 

Prawidłowa wartość triacylogliceroli we krwi zależy od płci. Ogólnie przyjąć można, iż ich poziom w osoczu krwi nie powinien przekraczać 150 miligramów na jej jeden decylitr.

 

 

Co wpływa na wysoki poziom triglicerydów we krwi?

 

Trójglicerydy i dieta są ze sobą bardzo ściśle powiązane, co zostało już opisane wyżej. Wiele innych czynników może jednak wpływać na to, jaki poziom tych rodzajów lipidów znajdzie się we krwi. Do przyczyn należy m.in. otyłość, cukrzyca typu 2, zespół Cushinga, a nawet ciąża. Bardzo znaczące jest również palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu.

 

Palenie papierosów wpływa fatalnie na stan całego organizmu. Choć wydaje się to niemożliwe, oddziałuje również w pewnym stopniu na to, jakiego rodzaju dietę stosuje palący. Najczęściej skłania do spożycia większej ilości węglowodanów, te z kolei są substratami do produkcji triacylogliceroli. Oprócz tego nikotynizm sprzyja lipogenezie, a dodatkowo zwiększa także ryzyko wystąpienia miażdżycy czy zawału serca.

 

Podobna sytuacja występuje również w przypadku spożywania alkoholu. Jest to produkt bardzo wysoko kaloryczny, który dodatkowo oddziałuje na układ nerwowy, podobnie do papierosów wzmagając proces przekształcania w organizmie cukrów w tłuszcze. Zarówno papierosy, jak i alkohol, zwłaszcza w bardzo dużych dawkach, przyczyniają się więc do sytuacji, w której trójglicerydy są podwyższone.

 

 

Trójglicerydy podwyższone – co dalej?

 

Praktycznie każdy z dietetyków w Warszawie walczy o zdrowie setek podopiecznych, którzy zmagają się z podwyższonym poziomem TG we krwi. Dlaczego? Otóż tego typu wynik stanowi dowód bardzo złego stanu organizmu, który skończyć się może naprawdę niekorzystnie. Najczęściej spotykaną konsekwencją takiego zjawiska jest zawał serca. Wyróżnia się jednak również inne schorzenia, w tym m.in. udar mózgu. Zwiększone jest także ryzyko zachorowania na inne choroby serca oraz prawdopodobieństwo zwiększenia stanów zapalnych w całym organizmie, w tym np. zapalenia trzustki.

 

 

Leczenie dietą

 

Część lekarzy widząc nieprawidłowe wyniki krwi, od razu kieruje chorego na leczenie farmakologiczne. Dla wielu osób oznacza to przedłużające się ciągle przyjmowanie leków i kontrole, w których czasie nie zawsze otrzymują faktycznie skuteczne rady i instrukcje. Dlatego wiele osób udaje się z podwyższonym TG do dietetyka. Jest to dobre rozwiązanie, ze względu na przyczynowe podejście do problemu takiego specjalisty.

 

Wbrew sugerowanej przez wielu metodzie bazującej na zupełnym ograniczeniu tłuszczów, skuteczna przy obniżaniu triacylogliceroli i cholesterolu we krwi jest… dieta obfitująca w tłuszcze z jednoczesnym ograniczeniem spożycia węglowodanów. Taka sytuacja eliminuje wzrost poziomu trójglicerydów wytwarzanych przez własny organizm. Dodatkowo jest przyczynowym sposobem walki z powstającymi w wyniku złego odżywiania chorobami natury kardiologicznej czy zapalnej. Żywieniem tego typu jest Dieta optymalna.

 

Wysoki poziom TG we krwi jest wołaniem organizmu o pomoc. Aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób, będących wynikiem nieprawidłowego żywienia, warto udać się do profesjonalnego dietetyka.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!