Cholesterol

Układ krwionośny

Wysoki cholesterol – profesjonalna dieta kluczem do zdrowia

Mit 1

Wysoki cholesterol jest coraz częstszym problemem i występuje u bardzo dużego grona osób. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że także u niego stężenie LDL przekracza „zalecane normy”. Jest też spora liczba osób ignorująca swój stan, osoby te najczęściej nie zdają sobie sprawy z „zagrożenia”, jakie ze sobą niesie podwyższony poziom LDL. Tak przynajmniej mówi obecna medycyna.

 

 

Mit 2
Wysoki cholesterol „skutki”.

 

Według wiedzy akademickiej za wysokie stężenie LDL we krwi grozi przyspieszonym rozwojem miażdżycy, która bezpośrednio może prowadzić do m.in. niedokrwienia kończyn, udaru mózgu jak i zawału serca. W konsekwencji może doprowadzić do amputacji nogi, a nawet zgonu. Czy na pewno tyczy się to cholesterolu?

 

 

Mit 3
Wysoki cholesterol objawy.

 

Mówią, mimo braku jakiegokolwiek dowodu, że bardzo często jesteśmy nieświadomi tego, że mamy za wysokie stężenie LDL we krwi, a to, dlatego, że na początku nie daje ono żadnych objawów. A kiedy zaczynamy mieć problem z układem krążenia, bądź doznajemy udaru mózgu, to wina jest po stronie cholesterolu. Dlatego właśnie, tak ważna jest profilaktyka i okresowe badania krwi, odnośnie poziomu LDL…

 

…Badania te należy zrobić również, kiedy zaczynamy mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz z coraz częstszym bólem nóg. U niektórych osób przez wysoki cholesterol mogą wystąpić, tzw. żółtaki cholesterolowe, czyli małe grudki o żółtym zabarwieniu, tworzące się zazwyczaj w kącikach oczu, na kolanach, bądź łokciach. W związku z tym, że wysoki cholesterol, może doprowadzić do choroby wieńcowej mogą wystąpić takie objawy jak silny ból w klatce piersiowej, w okolicach mostka, niejednokrotnie promieniujący do szyi lub barku, a razem z bólem może pojawić się niepokój, nudności, zawroty głowy i kołatanie serca.

 

 

Kilka faktów:
Cholesterol, kilka podstawowych informacji

 

W organizmie powstaje głównie w wątrobie, także w jelitach i skórze. W wypadku, kiedy muszą wytwarzać go inne tkanki, zawsze kończy się to pewną chorobą.

 

Jego poziom we krwi jest niezależny od ilości tego dostarczanego w pokarmie, ponieważ z pokarmowego organizm może przyswoić do 0, 2 g.

 

Jego poziom we krwi jest niski, gdy organizm nie może go wytwarzać bądź, gdy nie potrzebuje go wytwarzać zbyt dużo. Zatem w wypadku głodujących, jak i ludzi na diecie jarskiej, a także u tych na Żywieniu Optymalnym.
LDL stanowi około 70% cholesterolu całkowitego w organizmie oraz jest odpowiedzialny za dostarczanie lipidów do wszystkich komórek. Lipidy te są wykorzystywane w produkcji hormonów, budowy błon komórkowych i produkcji witaminy D.

 

 

Czym różni się cholesterol LDL od cholesterolu HDL?

 

Cholesterol LDL, czyli ten zły, zajmuje się przesyłaniem go z wątroby do komórek w całym organizmie, natomiast cholesterol HDL, czyli ten dobry ma za zadanie przenoszenie go z organizmu do wątroby.
Kiedy poziom HDL jest wyższy niż 20% ogólnej ilości cholesterolu we krwi, to, jeśli wcześniej wystąpiła miażdżyca, teraz się cofa.

 

Za usuwanie LDL jest odpowiedzialny HDL. Jednak w przypadku, gdy jest go zbyt mało, a dodatkowo LDL jest stale dostarczany z pożywieniem, zaczynają pojawiać się dolegliwości nieprzyjemne w skutkach, czasem niebezpieczne dla zdrowia i życia.

 

 

Wysoki cholesterol leczenie

 

Stosowanie leków na obniżenie poziomu LDL we krwi często bywa szkodliwe. Jeden z leków, do tego stopnia, że powoduje od 2 do 3 razy częstsze występowanie zachorowań na raka. Leki, które najbardziej obniżają poziom LDL we krwi to te, które najbardziej obciążają pracą, czy uszkadzają wątrobę do tego stopnia, że nie może ona już wytwarzać większych ilości cholesterolu. Zatem, aby rozpocząć profesjonalną terapię, po której wystąpią pożądane rezultaty, bez niszczenia organizmu, należy zamiast leków zastosować odpowiednią dietę, a zatem udać się do specjalisty, czyli dietetyka.

 

 

Dietetyk kliniczny z Warszawy

 

Wysoki LDL jest nie jest poważnym problemem zdrowotnym, które mógłby pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. W związku z tym, należy podejść do tego na spokojnie, nie faszerować się reklamowanymi w telewizji lekami, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Należy skonsultować się ze specjalistą, który ułoży odpowiednią dietę, To właśnie dietetyk w przypadku tej przypadłości będzie najskuteczniejszy, zadba nie tylko o właściwe stężenia LDL we krwi, ale i o cały organizm.

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!