Nadczynność tarczycy

Układ hormonalny

Mały narząd i duży wpływ na cały organizm – nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych, czyli związanych z wydzielaniem hormonów. Zaburzenia pracy tego gruczołu odbijają się na pracy całego organizmu, co zauważalne jest na poziomie ich objawów.

 

 

Dlaczego tarczyca pracuje zbyt intensywnie?

 

Dla organizmu kluczowe jest zachowanie homeostazy, czyli równowagi. Odpowiedzialne są za to wszystkie organy w ciele, jednak największą rolę w regulacji tego procesu przypisuje się układowi hormonalnemu. Jest on wielopoziomowy, co w skrócie oznacza, iż część gruczołów podlega wpływowi innych — nadrzędnych.

 

Jednym z organów, który podlega tego typu regulacji jest tarczyca. Odpowiada ona za produkcję hormonów (trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4)). Na produkcję tych związków wpływa szereg czynników środowiskowych, co ma na celu wyrównanie parametrów organizmu, by był on w optymalnym stanie. Kluczowym hormonem, który oddziałuje właśnie na tarczycę, jest TSH, wytwarzany przez przysadkę.

 

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, polegające na jej nadmiernej pracy, mogą mieć bardzo wiele powodów. Nadczynność tarczycy i przyczyny tego zjawiska leżeć mogą nie tylko w samym gruczole, ale również w przysadce, będącej organem nadrzędnym. Do przyczyn uznawanych za najbardziej powszechne zalicza się przede wszystkim nadmierne wyczerpanie emocjonalne, stres, ciążę czy zakażenia różnego pochodzenia. Nadczynność tarczycy może być również związana z chorobą Gravesa-Basedowa, która ma mechanizm autoimmunologiczny. Może być również wywołana przez guzy w obrębie tarczycy.

 

 

Widoczny brak równowagi

 

Niezależnie od genezy powstawania problemu, nadczynność tarczycy i objawy tego zaburzenia są stosunkowo łatwo rozpoznawalne. Najbardziej zauważalna dla większości chorych jest utrata wagi z równoczesnym zadziwiająco dobrym apetytem. Związane jest to bezpośrednio z rolą hormonów T3 oraz T4, których główna rola leży w kontrolowaniu przemiany materii oraz energii. Nadmierna ich ilość powoduje więc wzmożenie tych procesów, co przekłada się na charakterystyczne objawy.

 

Do innych symptomów związanych z nadczynnością tarczycy należą zwiększona temperatura ciała, duszność, bezsenność czy ciepła i wilgotna skóra. Wszystkie te objawy mogą składać się na obraz chorego jako osoby, która posiada zbyt wiele energii. W zasadzie jednak organizm nie nadąża za nieprawidłowym pobudzeniem, czego efektem jest szybkie męczenie się, widoczne nawet przy krótkim wysiłku fizycznym.

 

 

Diagnostyka zaburzeń pracy tarczycy

 

Rozpoznanie objawów jest jedynie pierwszym z etapów zdiagnozowania choroby. Podstawowym badaniem, na którym bazuje decyzja lekarza, jest poziom TSH w krwi, jako hormonu, który oddziałuje na działanie gruczołu tarczowego. W późniejszym czasie bada się również poziom T3 oraz T4. W celu osiągnięcia bardziej szczegółowej diagnozy wykonywane jest USG tarczycy, a także inne badania, np. przeciwciał, których rola zauważalna jest we wcześniej wspomnianej chorobie Gravesa-Basedowa.

 

 

Nadczynność tarczycy i leczenie

 

Leczenie nadmiernej pracy tarczycy w znacznym stopniu zależy od przypadku danego pacjenta. Lekarz bierze pod uwagę, czy problem leży w samym gruczole, czy też w narządach nadrzędnych. Często jednak przyczyna nieprawidłowej pracy tarczycy nie zostaje znaleziona, dlatego regulowana jest farmakologicznie przez bardzo długi czas. Nie da się przy tym uniknąć wpływu takiej terapii na resztę organizmu.

 

W części przypadków jedynym trwałym rozwiązaniem wydaje się operacja, której celem jest Tyreoidektomia czyli usunięcie części gruczołu tarczowego. Takie działanie, choć skutecznie obniży produkcję hormonów, wiąże się naturalnie z pewnymi niedogodnościami.

 

 

Wpływ diety na tarczycę

 

Nie tylko hormony oddziałują jednak na funkcjonowanie całego organizmu. Nawet wielu dietetyków z Warszawy, jako stolicy, nie zdaje sobie z tego sprawy, że odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w regulacji pracy gruczołów dokrewnych i może nawet zastąpić część leków. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych jest bardzo ważnym elementem wpływającym na funkcjonowanie tarczycy, z tego względu nadczynność tarczycy i dieta są ze sobą ściśle powiązane.

 

Jednym ze sposobów odżywiania, wpływającym korzystnie na osoby chorujące na nadczynność tarczycy, jest Dieta optymalna. Opiera się ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów, których metabolizm bardzo często zaostrza dotkliwość symptomów tej choroby. Zamiast tego, dostarcza odpowiedniego źródła energii w postaci tłuszczów, co widoczne jest jako przywrócenie wytrzymałości fizycznej. Taki sposób żywienia adekwatny jest również w przypadku choroby Gravesa-Basedowa dzięki zmniejszeniu niszczącego wpływu przeciwciał na tarczycę.

 

Odpowiednie żywienie jest przyczynową metodą walki z każdą chorobą. Jest tak również w przypadku nieprawidłowego działania tarczycy. Warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego dietetyka w celu wprowadzenia zmian w żywieniu, które faktycznie dadzą efekty.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!