Najważniejszymi elementami składowymi naszego pokarmu są węglowodany, białka i tłuszcze. Tych ostatnich właśnie dotyka wiele kontrowersji. Wielu lekarzy i dietetyków w Warszawie bardzo głośno mówi o podobno cudownych skutkach prowadzenia diety ubogiej w tłuszcze.
Istnieje niezliczona ilość podziałów tej grupy związków odżywczych. Wyróżniamy tłuszcze roślinne i tłuszcze zwierzęce, płynne i stałe, nasycone i nienasycone. Wiele z tych podziałów przenika się i łączy ze sobą. Dla przykładu większość tłuszczy roślinnych charakteryzuje się jako nienasycone, co bezpośrednio wiąże się z dominującym dla nich płynnym stanem skupienia. Nie jest to jednak zasadą, ponieważ np. olej kokosowy zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, co skutkuje jego utwardzeniem w naszym klimacie.
Istnieje również nieoficjalny podział na niezdrowe i zdrowe tłuszcze, przy czym miano korzystnych dla naszego zdrowia przypisuje się przede wszystkim olejom roślinnym. Źródła zwierzęce, a więc przede wszystkim tłuszcze nasycone, mogą być równie zdrowym źródłem zarówno budulcowym, jak i energetycznym.
Na zdrowotny wpływ związków z grupy lipidów wpływa dużo więcej cech ich budowy niż tylko nasycenie. Sama ilość wiązań podwójnych ma duże znaczenie, mówimy wtedy bowiem o tłuszczach wielonienasyconych, w których przypadku bada się aktualnie możliwość działania rakotwórczego. Zwraca się również uwagę na tzw. tłuszcze trans i ich szkodliwy wpływ na zdrowie. Ujmując w dużym skrócie są to nienasycone kwasy tłuszczowe o budowie liniowej. Taka odmiana lipidów występuje przede wszystkim w produktach utwardzanych roślinnego pochodzenia jak margaryna.
W związku z pojawieniem się porażającej ilości mitów na temat szkodliwego wpływu tłuszczy na nasz organizm zapomina się często o zwracaniu uwagę na ogrom pozytywów płynących z ich spożywania.
Przede wszystkim, tłuszcze są niezmiernie istotnym materiałem budulcowym dla wszelkich tkanek, co wiąże się z ich występowaniem w błonie komórkowej każdej komórki. Lipidy są też kluczowe dla odpowiedniego przewodnictwa nerwowego, ze względu na ich udział w budowie osłonki mielinowej, będącej składową części nerwów. Należący do tej grupy związków cholesterol jest substratem do produkcji hormonów (przede wszystkim płciowych) oraz neuroprzekaźników.
Bez obecności tłuszczu niemożliwe jest przyswajanie rozpuszczalnych w nim witamin — A, D, E oraz K. Te z kolei są absolutnie konieczne do funkcjonowania całego organizmu. Jednocześnie tłuszcze są wartościowym źródłem witamin z tych grup, a zatem oferują pośrednie działanie związane właśnie z ich zawartością, np. przeciwzapalne.
Na szkodliwe lub prozdrowotne oddziaływanie tłuszczy wpływa szereg procesów związanych zarówno z samym ich otrzymywaniem, jak i użyciem. Od wielu lat rozpowszechnione jest słuszne twierdzenie na temat szkodliwości spożycia smażonych potraw. Związane jest to nie z samymi tłuszczami, a niszczącym wpływem temperatury na oleje czy tłuszcze zwierzęce. Podobnie szkodliwy wpływ ma również nieodpowiednie przechowywanie — narażenie na naświetlenie lub wietrzenie. Takie działania prowadzą bowiem do powstawania szkodliwych dla organizmu wolnych rodników.
Duże znaczenie przypisuje się proporcjom kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Ważny jest ich możliwie najbardziej zbliżony do siebie stosunek. Nadwyżka kwasów omega-6 nad omega-3 wpływa przede wszystkim na powstawanie stanów zapalnych, niekorzystnych dla całego organizmu.
Zdrowie uzależnione jest od spożycia odpowiednich ilości tłuszczy. Zdrowe tłuszcze znaleźć można zarówno wśród tych pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, a żadnych nie powinno się bać. Do olei, których spożycie wpływa na organizm korzystnie, zaliczamy przede wszystkim oliwę z oliwek oraz olej lniany. Wieloma zaletami wyróżniają się również bogate w tłuszcze jajka pochodzące z chowu ekologicznego, a także możliwie najmniej przetworzone masło.
Bez tłuszczy nasz organizm nie może pracować prawidłowo, co widać już w składzie mleka matki, bogatego w związki z tej grupy. W mediach istnieje jednak ogrom informacji na temat tłuszczy, a wśród nich wiele nieprawidłowych. Z tego powodu warto po rady z nimi związane udać się do dietetyka, będącego specjalistą właśnie w dziedzinie odżywiania.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!