Choroby nowotworowe

Nowotwory

Choroby nowotworowe – czy dieta może być tu lekarstwem?

Choroby nowotworowe stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia coraz powszechniej. Dynamiczny wzrost zachorowań na raka budzi trwogę wśród wielu ludzi. Czy pozostaje nam jedynie zapobieganie chorobie? I czy przydatna jest w tym przypadku pomoc dietetyka?

 

 

Nowotwór — nieproszony gość dla naszego organizmu

 

Aby zrozumieć leczenie schorzeń onkologicznych, należy przede wszystkim zrozumieć, czym są choroby tego typu. Jak sama nazwa mówi, są to nowe twory w organizmie. Powstają one z nieprawidłowych komórek, które wskutek mutacji nie podlegają naturalnej regulacji organizmu. Można więc powiedzieć, iż nowotwory są niekontrolowanym dziełem naszego ciała, które z czasem mogą zaburzać jego pracę.

 

W prawidłowych warunkach pracy organizmu wszystkie nieprawidłowe komórki podlegają apoptozie, czyli „samozniszczeniu”. Taki system pozwala na eliminację potencjalnego zagrożenia dla nas samych.

 

Nowotwory, a szczególnie raki (nowotwory złośliwe), powstają w organizmie wskutek niekontrolowanych podziałów niepoprawnie zmienionych komórek. Objawy tych chorób mogą różnić się w zależności od ich zaawansowania i zajętego obszaru. Zazwyczaj charakteryzują się zaburzeniami pracy narządu, który objęty jest zmianą nowotworową. Mogą jednak odbijać się również na stanie całego organizmu, skutkując m.in. brakiem apetytu, problemami ze snem, przewlekłymi bólami czy obniżoną odpornością.

 

Co jest przyczyną nowotworów? Ciężko wyznaczyć jeden mechanizm, który sprzyja nowotworzeniu. Mogą to być zarówno czynniki genetyczne, inne choroby, jak i nieprawidłowy styl życia. Jako jeden z czynników rakotwórczych uznaje się nieprawidłową dietę.

 

 

Dieta jako lek — czy to możliwe?

 

Nawet najlepszy dietetyk z Warszawy wypowiadając się na temat diety przeciwnowotworowej, zaznaczy zapewne, iż zapobieganie jest najskuteczniejszą metodą walki z rakiem. Leczenie nowotworu dietą jest bowiem przedsięwzięciem trudnym, choć nie niemożliwym. Opisanych zostało wiele przypadków cofnięcia się zmian onkologicznych po wprowadzeniu odpowiednich zasad żywieniowych. Sugeruje się w tym przypadku zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, a także zwiększenie przyswajanych antyoksydantów, które przyczyniają się do niepowstawania zmian nowotworowych. W celu cofnięcia się chorób natury onkologicznej stosowanych jest wiele różnych diet, o skuteczności potwierdzonej licznymi przypadkami pacjentów. Jedną z nich jest dieta dr Kwaśniewskiego, zwana również Dietą optymalną.

 

 

Zasady i sposób działania diety optymalnej

 

Dieta optymalna, opracowana przez dr Kwaśniewskiego, opiera się na odpowiedniej proporcji makroelementów. Zgodnie z jej założeniem, ograniczone zostaje spożycie białka oraz węglowodanów, a przeważającym składnikiem diety są tłuszcze. Dominujące w diecie tego typu stają się produkty zwierzęce. Zmniejszamy przy tym ilość spożywanych owoców o wysokiej zawartości węglowodanów (fruktozy – cukrów), a także innych ich źródeł, takich jak makarony, pieczywo czy ryż.

 

Wbrew pozorom, dieta tego typu przyczynia się do utraty wagi ciała, może zmniejszać zachorowalność na miażdżycę i choroby nowotworowe. Dzieje się tak ze względu na dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości tłuszczów, by nie musiał on zajmować się ich dodatkową syntezą.

 

 

Dieta Kwaśniewskiego, a choroby nowotworowe

 

Przeciwnowotworowe działanie Diety optymalnej opiera się na równowadze między odpowiednimi częściami układu nerwowego — współczulną i przywspółczulną. Są one względem siebie przeciwstawne, w związku z czym przy odpowiedniej ich współpracy, decydują o balansie w organizmie. Choroba nowotworowa, zwłaszcza w układzie pokarmowym (np. rak jelita grubego czy rak żołądka), może pojawiać się, gdy część przywspółczulna układu nerwowego dominuje nad współczulną. W takiej sytuacji organizm jest m.in. nastawiony na stałe trawienie. Zgodnie z zasadami diety Kwaśniewskiego, doprowadzamy do zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów, co może skutkować zmniejszeniem spożywanych cukrów i ustąpieniem przewagi układu przywspółczulnego.

Dieta optymalna pozwala na osiągnięcie równowagi między układami współczulnym i przywspółczulnym, co w efekcie może spowodować nawet cofnięcie się zmiany nowotworowej. Jej dalsze stosowanie powinno również zapobiec nawrotom. Skuteczność zastosowania takiej formy żywienia opiera się na usunięciu przyczyny zachorowania.

 

Naturalnie wprowadzenie zmian żywieniowych tego typu wymaga odpowiedniej opieki specjalisty. Wykwalifikowany dietetyk pomoże w tym przypadku nie tylko ułożyć jadłospis dostosowany do stanu klienta, ale także głębiej wyjaśni zasady zastosowanej diety. Pomoc profesjonalisty w przypadku diety leczącej zmiany nowotworowe jest szczególnie ważna ze względu na możliwość ograniczenia rozwoju lub nawet doprowadzenia do ustąpienia choroby.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!