Trudno znaleźć dorosłego, u którego nie występuje zwyrodnienie kręgosłupa lub inne schorzenie chrząstek czy stawów. Świat medycyny obecnie coraz częściej uznaje to zjawisko za naturalne z powodu starzenia się całego organizmu. Czy jednak powinniśmy być obojętni na ból nasz i naszych bliskich?
Stawy stanowią chrzęstne połączenie kości. Ich przeznaczeniem jest umożliwienie sprawnego ruchu odpowiedniego dla danej części ciała. Oprócz chrząstki staw wyposażony jest także w maź stawową, nadającą poślizg w czasie ruchu kości względem siebie, co jest niezwykle ważne ze względu na komfort poruszania się.
Etiologia powstawania zwyrodnień jest częściowo nieznana. Do istotnych przyczyn zwyrodnienia stawów, w tym także kręgosłupa, zalicza się stany zapalne, urazy czy zaburzenia hormonalne. Oprócz wieku na niszczenie tkanki chrzęstnej wpływa także waga. Widoczne zniekształcenie i degeneracja chrząstki zauważalna jest szczególnie u osób otyłych, u których układ kostny jest bardziej obciążony.
Bardzo istotne jest również nieodpowiednie odżywienie chrząstki, która nie należy do tkanek ukrwionych. Zawartość składników odżywczych w organizmie musi być więc bardzo wysoka, by również stawy zostały nimi odpowiednio obdarzone. W przeciwnym wypadku chrząstka ulega zmętnieniu i zwłóknieniu, a maź stawowa przestaje być produkowana.
Wady postawy wynikające z nieprawidłowego stylu życia są zjawiskiem częstym we współczesnym świecie. Z czasem stan ten może doprowadzić do degeneracji dysków chrzęstnych, znajdujących się między kręgami kręgosłupa. Tego typu zjawisko pojawia się częściej u kobiet. W zależności od odcinka, na którym największej deformacji uległ kręgosłup, dolegliwości mogą się nieco różnić.
Jak łatwo się domyślić, dominującym objawem jest ból obejmujący w szczególności dotknięty chorobowo fragment pleców. Bóle mogą jednak przenieść się również w okolice klatki piersiowej, głównie żeber, powodując duszność czy kaszel. Charakterystyczne jest również uczucie zesztywnienia, nasilające się zwłaszcza o poranku.
Kręgosłup jest kluczowym elementem naszego układu ruchu ze względu na utrzymanie charakterystycznej dla ludzi postawy wyprostowanej. W przypadku jego uszkodzenia, na przykład w wyniku choroby kręgosłupa, otaczające go mięśnie kurczą się, by go ustabilizować. Długotrwały skurcz mięśni w okolicach kręgosłupa uciska z czasem nerwy rdzeniowe, co może objawiać się jako rwa kulszowa. Związane ze skurczem dolegliwości bólowe mogą nasilać się po zwiększonej aktywności fizycznej lub podczas nagłego ruchu.
W leczeniu chorób kręgosłupa dominująca jest z zasady fizjoterapia. Rehabilitacja może jednak wiązać się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi, co jest przeciwwskazaniem do jej kontynuowania. Ból z kolei „zaleczony” jest lekami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi, co samo w sobie również nie eliminuje przyczyny problemu. Dużym minusem terapii farmakologicznej jest obciążenie przez nią innych części organizmu, zwłaszcza żołądka i wątroby.
Pomocne w powrocie pacjenta do zdrowia są zalecane zabiegi fizykoterapeutyczne, czyli bazujące na określonych zjawiskach fizycznych. Popularne jest światłolecznictwo, mające na celu przede wszystkim uśmierzenie bólu. Elektroterapia z kolei, oprócz obniżenia progu bólowego, co przyczynia się do działania przeciwbólowego, rozszerza naczynia krwionośne, w wyniku czego zarówno kości, jak i chrząstki stają się lepiej odżywione.
Niejeden dietetyk w Warszawie spotyka się z osobami, które zmagają się z chorobami kręgosłupa, zwłaszcza jeśli oferuje jednocześnie osobiste treningi. Biorąc pod uwagę powszechność tych dolegliwości, nie jest to zjawisko dziwne. Wielu dietetyków niesłusznie uznaje jednak pochopnie, że w leczeniu zwyrodnienia stawów nieznanego pochodzenia nie można zrobić wiele więcej, niż przyjmować odpowiednią suplementację.
Przyczynowym leczeniem zaburzeń w pracy stawów jest Żywienie optymalne. Oddziałuje ono na chorobę na wielu poziomach. Przede wszystkim, w wyniku jego stosowania zwiększa się zawartość składników odżywczych w organizmie, w tym przede wszystkim aminokwasów. Te z kolei są kluczowe do wytwarzania kolagenu — podstawowego budulca chrząstki. Po zastosowaniu Żywienia optymalnego zmniejsza się również ilość stanów zapalnych organizmu, co redukuje odczucia bólowe. Wzmocnieniu ulegają za to naczynia krwionośne, co przekłada się ponownie na lepsze odżywienie wszystkich tkanek oraz ich prawidłową regenerację.
Żywienie optymalne pozwala na redukcję zarówno przyczyn, jak i objawów chorób zwyrodnieniowych, także kręgosłupa. Odpowiednio skomponowana przez dietetyka dieta pozwolić może zatem na redukcję nieprzyjemnych dolegliwości, a także powrót do sprawności fizycznej.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!