Osteoporoza

Kręgosłup, kości, stawy

Czy wapń jest lekarstwem na osteoporozę?

Osteoporoza jest chorobą częstą, zwłaszcza u osób starszych. Ilość chorych wśród młodszych pokoleń również systematycznie wzrasta. Trudno nie zauważyć przy tym relacji między stylem życia i wpływem środowiska na choroby, które nas dotykają. Czy podobnie jest z osteoporozą?

 

 

Kość to nie tylko wapń

 

Od wielu lat osteoporoza utożsamiana była praktycznie w zupełności z niedoborem wapnia w diecie. Patrząc jednak na definicję tej choroby, jest ona związana bardziej z ubytkiem masy kostnej. Warto mieć przy tym na uwadze, iż kość zbudowana jest z innych elementów niż minerały, których zawartość również przekłada się na jej masę.

 

Kość, jak każda inna struktura naszego organizmu, zbudowana jest z komórek, które złączone są tkanką międzykomórkową. W przypadku kości tkanką tą jest osseina, złożona głównie z kolagenu, innych białek i proteoglikanów. Można uznać, że staje się ona faktyczną kością, po jej wysyceniu odpowiednimi minerałami, w tym wapniem.

 

Osteoporozą nazywamy stan nadmiernej kruchości kości, który sprzyja jej złamaniom. Fakt ten bezpośrednio związany jest nie tylko z utratą minerałów w kości, ale również z nieprawidłową zawartością czy budową samej osseiny, na co często nie zwraca się uwagi. Stabilna struktura tkanki międzykomórkowej w przypadku kości jest kluczowym elementem jej budowy, w związku z czym nawet wysoki stopień mineralizacji kości może nie gwarantować jej prawidłowej budowy.

 

 

Czynniki wpływające na rozwój choroby

 

Zachorowalność na znaczącą część chorób wzrasta z wiekiem, co nikogo już nie dziwi. Podobnie jest również w przypadku osteoporozy. Jej pojawienie się wywoływać może jednak szereg różnych zjawisk zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w tym między innymi występowanie innych chorób (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, zespół Cushinga), zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy niedobór witamin D oraz K.

 

Wbrew powszechnej opinii dotyczącej spożycia wapnia, w krajach wysokorozwiniętych, w których spożywa się dużą ilość nabiału (bogatego w wapń), zauważa się wysoki odczynnik zachorowań na osteoporozę, nawet w młodym wieku.

 

Czynnikiem wpływającym na jej rozwój może być nieprawidłowe krążenie, powodujące niedokrwienie kości. Z powodu nieprawidłowego ukrwienia i braku potrzebnych materiałów budulcowych, kość nie może się prawidłowo regenerować, czego efektem jest jej kruchość. Taka sytuacja może wystąpić w wyniku niewystarczającej aktywności fizycznej.

 

 

Osteoporoza i objawy

 

Bywa, iż osoba chorująca na osteoporozę zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Diagnoza zapada najczęściej wskutek wizyty lekarskiej związanej ze złamaniem kości lub popularnego badania gęstości mineralnej kości. Obecnie uważa się, że tego typu metoda diagnostyczna niekoniecznie musi faktycznie udowadniać występowanie osteoporozy, ze względu na dużą sprawność kości o zawartości minerałów nawet niższej niż ogólnie przyjęta norma.

 

Do innych objawów niż podatność na złamania należy ból w kościach, szczególnie po dłuższym czasie ich obciążenia oraz obniżenie wzrostu, charakterystyczne właśnie dla osób starszych.

 

 

Leczenie kości

 

Osteoporoza i leczenie konwencjonalne tej choroby bardzo często zaczyna i kończy się na jej przyczynach, co można uznać za najbardziej logiczny sposób działania. Mimo to bardzo często lekarz czy dietetyk sugeruje tradycyjne rozwiązania, jakimi jest zwiększone spożycie wapnia, który nie zawsze jest faktyczną przyczyną pojawienia się choroby. Stosuje się również wiele rodzajów leków, w tym często bazujących na witaminie D. Zaleca się też fizjoterapię, w tym masaże czy elektroterapię, oraz zwiększoną aktywność fizyczną.

 

 

Osteoporoza i dieta

 

Dużą uwagę zwraca się na zależność osteoporozy od diety. Jeśli jednak dokładniej spojrzeć na budowę chemiczną kości, nie powinniśmy skupiać się jedynie na zawartości minerałów. Bardzo ważne są również białka, w tym kolagen, bez którego kościec nie będzie wystarczająco elastyczny, co powodować może łatwość złamań.

 

Dieta optymalna, bazująca w zasadzie na tłuszczach i białku pochodzenia zwierzęcego, jest świetnym źródłem zarówno kolagenu, jak i innych białek kluczowych dla budowy ludzkiego organizmu. Sam tłuszcz jest przy tym dużo bardziej wydajnym źródłem energii dla organizmu, dzięki czemu usprawnia się zarówno jego budowa wewnętrzna, jak i zdolność do regeneracji. Stosowanie Diety optymalnej wzmacnia masę kostną, co bezpośrednio przekłada się na wyeliminowanie osteoporozy.

 

Dietetyk optymalny, który pomoże indywidualnie dostosować dietę do potrzeb podopiecznego, ma możliwość zapewnić mu powrót do pełnej sprawności fizycznej, bez konieczności przyjmowanie drogich leków. Żywienie optymalne jest też dobrą metodą zapobiegającą pojawieniu się osteoporozy.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!