Rozciąganie / Stretching

Rodzaje treningów personalnych

Rozciąganie / Stretching

Czym jest Stretching?

 

Stretching to jeden z podstawowych elementów treningu, niestety bardzo często bywa lekceważony lub pomijany.

 

Rozciąganie to niezbędna część rozgrzewki, samo w sobie stanowi również metodę wyciszenia organizmu po treningu. Korzyści związanych ze stosowaniem stretchingu jest wiele, należą do nich m.in. zwiększenie zakresu ruchu w stawach, wzmocnienie ścięgien, poprawa ukrwienia mięśni (co jednocześnie pozwala na lepszy dostęp do mięśni tlenu i substancji odżywczych oraz szybszą regenerację tkanek) oraz oczywiście rozluźnienie mięśni.

 

 

Ćwiczenia stretchingowe dzieli się na 3 podstawowe rodzaje:

 

    • krążenia stawów,
    • statyczne rozciąganie mięśni (ćwiczenia podczas spoczynku),
    • dynamiczne rozciąganie mięśni.

 

Za najbezpieczniejszą metodę rozciągania uważa się drugą spośród wymienionych, czyli metodą statyczną. Polega ona na powolnym rozciąganiu mięśni aż do poczucia maksymalnego oporu. W tej pozycji należy zatrzymać ruch, a następnie powoli wrócić do pozycji początkowej. Następnie powtarzamy cały cykl. Grupę mięśniową należy rozciągać w ten sposób kilkukrotnie. Aby uzyskać odpowiedni progres, konieczne jest stopniowe zwiększanie zakresu ruchu, pokonując w ten sposób opór mięśni. Niezwykle ważne jest też to, aby przed rozciąganiem odbyć właściwą rozgrzewkę mięśni, stawów i ścięgien.

 

Jeśli nie masz pewności, jakie ćwiczenia rozciągające będą dla Ciebie najlepsze, sprawdź naszą ofertę – trenera osobistego z Warszawy pomoże Ci dobrać zarówno ćwiczenia jak i ich intensywność do Twoich potrzeb i możliwości. Nie czekaj dłużej! Zapraszamy!

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę treningów personalnych w Warszawie i okolicach!