Kamica woreczka żółciowego

Układ pokarmowy

Kamica woreczka żółciowego

Kamica żółciowa jest dość powszechną dolegliwością, na którą cierpi nawet co piąty dorosły Polak. U osób starszych, które przekroczyły 60. rok życia, ten odsetek jest już wyższy, a sama kamica woreczka żółciowego jest diagnozowana u co trzeciego pacjenta. Co ciekawe, u wielu pacjentów choroba nie daje żadnych bolesnych dolegliwości, co sprawia, że pacjenci dowiadują się o chorobie dopiero wtedy, gdy kamienie w woreczku doprowadzą do stanu zapalnego, który w wielu przypadkach kończy się koniecznością usunięcia całego woreczka żółciowego. Jaki wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na kamicę woreczka żółciowego ma dietetyk i odpowiednio przez niego skomponowana dieta?

 

 

Czym jest kamica pęcherzyka żółciowego?

 

O kamicy pęcherzyka żółciowego mówi się wtedy, gdy w woreczku żółciowym pacjenta stwierdzono obecność złogów cholesterolowych różnej wielkości i kształtu. Mniejsze kamienie żółciowe mogą się wydostawać z pęcherzyka wraz z żółcią, natomiast większe zostają w pęcherzyku, a ich przesuwaniu i zatykaniu ujść przewodów żółciowych bardzo często towarzyszy ból i charakterystyczne kolki. Kamienie żółciowe powstają z żółci, wytwarzanej przez wątrobę jako roztwór soli i różnych substancji, w tym także kwasów żółciowych, cholesterolu czy fosfolipidów. Aż w 80% żółć składa się z wody. Żółć umożliwia rozpuszczanie i przyspiesza wchłanianie tłuszczów oraz witamin i mikroelementów rozpuszczalnych w tłuszczach. Połowa wydzielanej żółci spływa do dwunastnicy, przyspieszając procesy wydalania strawionego pokarmu. Gdy żółć zalega w pęcherzyku, dochodzi do jej krystalizowania i tworzą się złogi, z jakimi kojarzy się kamica woreczka żółciowego. Objawy choroby nie zawsze wiążą się z bolesnymi skurczami i koniecznością sięgania po leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

 

 

Kamica woreczka żółciowego leczenie

 

I choć tę tezę można uznać za lekki paradoks, to kamica żółciowa rozwija się głównie u osób, które w swojej diecie znacząco ograniczyły spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Dieta optymalna, którą coraz częściej wykorzystują dietetycy, zawiera odpowiednie ilości produktów zwierzęcych, które zmniejszają utworzone kamienie żółciowe oraz przyspieszają ich wydalanie wraz z kałem. Naturalne procesy, jakim towarzyszą tłuszcze zwierzęce, są w zasadzie niezauważalne dla pacjentów. Po przejściu na odpowiednią dietę kamienie zwykle zostają usunięte w ciągu 3 miesięcy, oczywiście pod warunkiem, że u pacjenta nie zdiagnozowano jakichś problemów natury anatomicznej. Jeśli kamień żółciowy utknie w przewodach żółciowych, może dojść do powstania żółtaczki. Zwykle takiemu stanowi towarzyszy ostry ból, który można zmniejszyć stosując leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

 

 

Odpowiednia dieta ma znaczenie

 

Czy zatem chorobę można przewidzieć? Oczywiście tak, wystarczy dokładniejsze spojrzenie na dietę, jaką stosuje pacjent. Pacjent, u którego stwierdzono kamicę żółciową, powinien się stosować do zaleceń żywieniowych, jakie z myślą o nim przygotował np dietetyk z Warszawy, w przypadku leczenia kamicy żółciowej często sięga po Żywienie optymalne, stworzone z myślą o pacjentach, którzy chcą mieć realny wpływ na stan zdrowia nie tylko poprzez stosowanie leków. Dieta jest oparta na spożywaniu białka i tłuszczu w odpowiedniej proporcji, co pomaga w zmniejszeniu dolegliwości. Dietetyk może stworzyć dietę, w której stosunek białka do spożywanych zdrowych tłuszczy wyniesie 1:3, co w przeliczeniu na dzienną dawkę pokarmu oznacza konieczność spożycia nawet 80 g białka i trzykrotnie wyższej dawki tłuszczu, przy zachowaniu odpowiedniej ilości węglowodanów, które w tym przypadku powinny wynosić około 50 g. W pierwszych dniach stosowania Diety optymalnej zaleca się także przyjmowanie leków rozkurczających, jeśli pacjent nadal ma problemy z bolesnymi kolkami wątrobowymi.

 

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana została kamica woreczka żółciowego, w pierwszej kolejności większość specjalistów ds. żywienia zaleca niemal całkowitą rezygnację z tłuszczu oraz znacząco ogranicza spożycie białka w codziennej diecie. Tymczasem to właśnie obecność tłuszczu może się przyczynić do zmniejszania kamieni żółciowych oraz przyspiesza ich wydalanie, bez konieczności korzystania z interwencji chirurga. Wystarczy Dieta optymalna, jaką często stosują dietetycy z Warszawy może ją dodatkowo połączyć z regularnym treningiem, co również może przyspieszyć wydalanie kamieni żółciowych. Obecność tłuszczu w diecie jest konieczna do prawidłowego opróżniania pęcherzyka żółciowego z nadmiaru żółci, co z kolei przyspiesza wydalanie kamieni żółciowych.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!