Choroby trzustki

Układ pokarmowy

Choroby trzustki

Trzustka jest narządem, który znajduje się w górnej części naszej jamy brzusznej, czyli w nadbrzuszu. Pełni w organizmie człowieka dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, produkuje hormony – glukagon i insulinę. Po drugie, pęcherzyki trzustkowe odpowiadają za produkcję aż trzech typów enzymów trawiennych. Łatwo więc wyciągnąć wnioski, że jeśli trzustka nie pracuje poprawnie, wiele procesów zachodzących w ciele człowieka może być poważnie zaburzonych. Ze względu na pełnione funkcje, choroby trzustki mogą dotyczyć jej części odpowiedzialnej za produkcję hormonów, części odpowiedzialnej za produkcję enzymów lub obu jednocześnie.

 

 

Choroby trzustki

 

Jedną z chorób jest ostre zapalenie trzustki. Przyczynami tej dolegliwości mogą być między innymi: choroby dróg żółciowych – kamica żółciowa, urazy jamy brzusznej, leki – w tym powszechnie przyjmowane antybiotyki i środki przeciwwirusowe, zakażenia wirusowe – świnka, AIDS, zapalenie wątroby, choroby autoimmunologiczne. Wśród przyczyn często wymienia się również nadużywanie alkoholu. Istnieje również pojęcie „samoistne zapalenie trzustki”. Oznacza to, że nie zawsze lekarze są w stanie określić, co było bezpośrednią przyczyną choroby. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak duże znaczenie na stan ich trzustki ma sposób odżywiania. Co więcej, jeśli za „winowajcę” uważają alkohol, zapominają o fakcie, że alkoholicy ze względu na swój wyniszczający tryb życia, najczęściej nie odżywiają się tak, jak powinni.

 

Jeśli zapalenie trzustki utrzymuje się przez dłuższy czas, bądź mimo stosowanych kuracji ciągle powraca, mówimy o przewlekłym zapaleniu trzustki, które prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia tego organu i jego niewydolności.

 

Trudna do zdiagnozowania i leczenia choroba trzustki to nowotwór występujący w obrębie tego narządu. Jest trzecim pod względem częstotliwości występowania rakiem przewodu pokarmowego. Co więcej, charakteryzuje się wczesnymi przerzutami, w związku z czym wiąże się ze złym rokowaniem.

 

 

Choroby trzustki objawy

 

Pierwszym objawem, który sygnalizuje problemy z trzustką, jest ból brzucha, najczęściej nagły, silny, zlokalizowany w nadbrzuszu. Może on jednak promieniować we wszystkich kierunkach, na przykład do pleców.

 

Warto nadmienić, że objawy mogą wystąpić również na skórze – pod postacią świądu. Należy również obserwować, czy chory nie zmienił nawyków żywieniowych. Jeśli nawet po obfitym posiłku ma ochotę na słodkie dania, a wcześniej takie zachcianki u niego nie występowały, może to być jeden z objawów.

 

Do tego mogą dojść wzdęcia, nudności, wymioty, gorączka, uczucie napięcia w brzuchu, a nawet żółtaczka i zaburzenia świadomości. Choroby trzustki prowadzą do wyniszczenia organizmu – utraty masy ciała niedożywienia i nietolerancji pokarmów tłuszczowych, która objawia się tłuszczowymi stolcami. Efektem złej pracy trzustki może być cukrzyca w zaawansowanej postaci PZT.

 

Lekarze diagnozę rozpoczynają od podstawowego badania brzucha – obmacywania, osłuchiwania i opukiwania. Wykonują również pomiar ciśnienia i tętna, zlecają badania krwi, w których niezwykle ważne jest stwierdzenie aktywności enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy. Bada się również stężenie wapnia, glukozy i elektrolitów. Obrazowymi badaniami są: USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, RTG nadbrzusza i klatki piersiowej.

 

 

Choroby trzustki leczenie

 

Pierwsze podstawowe zalecenie lekarzy to całkowita abstynencja oraz zaprzestanie palenia papierosów. Dodatkowo, pacjent dostaje receptę na leki zawierające enzymy trzustkowe oraz wskazania dietetyczne – przeważnie zaleca się spożywanie kleików, chudych serów i warzyw. Niestety, dieta ta ogranicza spożycie wysokowartościowych białek, które są potrzebne do regeneracji trzustki. Narząd ten należy do grupy organów szybko regenerujących się, dlatego osoby, które dobrze się odżywiają, mogą już po kilku tygodniach zmniejszać dawkowanie leków, a po dłuższym czasie – całkowicie je odstawić. Wbrew powszechnej opinii, podczas leczenia chorób trzustki, nie należy obawiać się tłuszczów pokarmowych. Tzw. Dieta optymalna, którą może ustalić dietetyk, na początku stosowania razem z lekami – enzymami trzustkowymi, może korzystnie wpłynąć na pracę trzustki i przyczynić się do jej regeneracji. Dobrze skomponowany jadłospis, dzięki któremu chory dostarczy swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka, tłuszczów oraz węglowodanów, a co za tym idzie – zapewni odpowiednią ilość energii potrzebną do prawidłowej pracy wszystkich narządów, na podstawie wnikliwego wywiadu, pomoże ustalić dietetyk kliniczny, np. z Warszawy, przy współpracy stacjonarnej z moim zespołem. Zapraszam również do konsultacji online!

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!