Celiakia

Układ pokarmowy

Życie bez glutenu – celiakia

Pieczywo i makarony towarzyszą większości z nas już od najmłodszych lat. Dlatego często tak trudno pogodzić jest się z faktem, iż pewnego rodzaju dolegliwości leżą właśnie w spożyciu zawartego w nich glutenu. Czym jest celiakia i jak radzić sobie z tą chorobą?

 

 

Celiakia i przyczyny nietolerancji glutenu

 

Choć nie ma oficjalnych statystyk mówiących o ilości chorych na celiakię w Polsce, szacuje się, iż 1% Polaków ma problem utożsamiany właśnie z niechcianą reakcją organizmu na gluten. Przekłada się to na ogromną ilość podopiecznych u dietetyków, którzy decydują się na zmianę swojej diety na bezglutenową. Jest to rozwiązanie jak najbardziej wskazane. Nie każda z tych osób wnika jednak, jakie są bezpośrednie i pośrednie przyczyny zachorowania na tego typu schorzenie.

 

Celiakię zalicza się do chorób trzewnych, często utożsamiana jest również z zespołem złego wchłaniania, którego faktycznie może być przyczyną. Mechanizm powstawania objawów choroby bazuje na nieprawidłowej reakcji immunologicznej względem błony śluzowej jelita, w wyniku jej kontaktu ze składnikami zawartymi w części zbóż. Najbardziej wyróżnionym związkiem białkowym o działaniu alergizującym jest tu gluten (zawarty głównie w pszenicy), a także inne składniki m.in. jęczmienia czy żyta.

 

Taki nieprawidłowy mechanizm immunologiczny powoduje powstanie przeciwciał przeciwko kosmkom jelitowym— wytworom błony śluzowej jelita. W stanie fizjologicznym kosmki te odpowiadają za odpowiednie wchłanianie składników odżywczych. Gdy jednak zostają zaatakowane przez własny układ odpornościowy, ulegają zniszczeniu, co przekłada się na szereg różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Zauważalny jest pewien związek czynników genetycznych w patogenezie tej choroby. U ogromnej większości chorych zauważa się obecność tej samej odmiany odpowiedniego genu. Istnieje więc możliwość przekazania skłonności do owego schorzenia następnemu pokoleniu.

 

 

Nietolerancja glutenu — czym się objawia?

 

Celiakia oraz objawy tej choroby są w pewnym stopniu podobne do innych dysfunkcji związanych z zaburzeniami trawienia. Same dolegliwości związane z chorobą różnią się jednak nieco w zależności od jej typu. W klasycznej odmianie zauważalne są przede wszystkim bóle brzucha, biegunka i wzdęcia. Z czasem objawy mogą stać się nieco bardziej niepokojące: utrata masy ciała czy zahamowanie dojrzewania u dzieci.

 

Pozostałe postaci (niema, ukryta i potencjalna) w dużej mierze przebiegają bezobjawowo. Mogą współistnieć z nietolerancją laktozy. Istnieje prawdopodobieństwo uaktywnienia choroby w wyniku prowadzenia nieprawidłowej diety lub zmian ogólnego stanu zdrowia (np. ciąża).

 

 

Leczenie stylem życia

 

Celiakia i leczenie nietolerancji glutenu opierają się w największej mierze na… eliminacji z diety glutenu. Poinformowałby o tym niejeden dietetyk z Warszawy. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu właśnie takie rozwiązanie celuje bezpośrednio w przyczynę problemu.

 

Łatwo się więc domyślić, iż celiakia i dieta są ze sobą ściśle powiązane. Warto mieć jednak również na uwadze, jak istotne jest prowadzenie odpowiedniej diety poza samym aspektem unikania części produktów zbożowych.

 

Organizm przechodzący przez „kryzysową” sytuację przestawia się na taką formę swojego funkcjonowania, która pozwoli mu na najbardziej ekonomiczne dysponowanie swoją energią i zasobami. Pozwala mu to na możliwie najlepsze radzenie sobie z problemem, jakim w tym przypadku jest zespół złego wchłaniania, dodatkowo ograniczający ilość składników odżywczych dostarczanych organizmowi. Prowadzi to do niecałkowitego trawienia pokarmów wartościowych, występowania skaz białkowych u dzieci czy niewystarczającego wytwarzania się tkanek.

 

 

Dieta optymalna — coś więcej niż „bezglutenowa”

 

Żywienie optymalne jest sposobem odżywiania się, który bazuje nie tylko na ograniczeniu węglowodanów, przede wszystkim pochodzenia zbożowego, ale również na zwiększeniu ilości pokarmów wartościowych dla organizmu. Dzięki temu nie tylko jest bezglutenowa, co eliminuje przyczynę nietolerancji tego składnika, ale również pozwala na dużo bardziej skuteczną regenerację organizmu. Tłuszcz, będący „paliwem” w diecie optymalnej jest na tyle wartościowym źródłem energii, iż pozwala wszystkim narządom i tkankom na stopniową odbudowę, gwarantując powrót do pełnej sprawności.

 

Walka z celiakią zaczyna się od samej diety. Można wygrać ją nie tylko omijając produkty zawierające gluten, ale również wzmacniając każdy element organizmu od środka. Najbardziej pomocny w osiągnięciu tego celu jest odpowiednio wykwalifikowany dietetyk.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!