Brak pęcherzyka żółciowego

Układ pokarmowy

Żywienie po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Choroby, których zakończenie przebiega na stole operacyjnym, zawsze budzą pewien niepokój. Nie inaczej jest również w przypadku usunięcia woreczka żółciowego. Co może doprowadzić do takiej sytuacji i jaki tryb życia stosować po zabiegu?

 

 

Przyczyny operacji

 

Zanim lekarze podejmą decyzję o usunięciu jakiegoś narządu, muszą pojawić się przyczyny jednoznacznie wskazujące na słuszność takiego postępowania. W przypadku woreczka żółciowego jest to najczęściej bardzo silny stan zapalny lub kamica żółciowa.

 

Sam woreczek żółciowy jest niewielkim narządem, którego główną funkcją jest gromadzenie żółci, wytwarzanej przez wątrobę. Żółć ma kluczowe znaczenie w trawieniu tłuszczy. Kamica żółciowa jest chorobą, która może pojawić się w wyniku zaburzonego ich trawienia. Jeśli spożywamy niewielką ilość tłuszczy, niepotrzebna żółć jest gromadzona w woreczku przez dłuższy czas, co sprzyja powstawaniu kamieni. Kamienie w woreczku żółciowym mogą być wskazaniem do jego usunięcia.

 

 

Cholecystektomia — czy należy się jej obawiać?

 

Jak każdy zabieg, również cholecystektomia (usunięcie woreczka żółciowego) może mieć pewne skutki uboczne. Są one jednak rzadkie, w związku z czym jest to mało ryzykowny zabieg. Właśnie ze względu na duże bezpieczeństwo procedury, często jest ona wybierana jako metoda leczenia kamicy żółciowej.

 

Po zabiegu produkcja żółci nie zmienia się, ze względu na to, że za tę funkcję odpowiada sama wątroba, a nie woreczek żółciowy. Pozostałe elementy dróg żółciowych przekształcają się tak, by lepiej dostosować się do wprowadzonych zmian.

 

 

Życie i żywienie po cholecystektomii

 

Bardzo ważny element rekonwalescencji stanowi dieta po usunięciu woreczka żółciowego. Zdania w tej kwestii są podzielone. Jedni uważają, że ze względu na utrudnienia w magazynowaniu żółci potrzebnej do trawienia tłuszczy, należy ograniczyć ich spożycie. Zwolennicy diety bogatej w tłuszcze zaznaczają jednak inny mechanizm funkcjonowania układu produkującego żółć.

 

Produkcja żółci w przypadku stałego napływu tłuszczu do układu pokarmowego jest ciągła, a co za tym idzie, jej przepływ przez przewody żółciowe jest nieprzerwany. Zapobiega to powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym. Po jego usunięciu stały przepływ żółci jest równie ważny — zapobiega on bowiem powstawaniu kamieni w innych częściach przewodów żółciowych.

 

Brak pęcherzyka żółciowego wiąże się także z innymi zaleceniami dotyczącymi żywienia. Bardzo ważne jest częste spożywanie posiłków, aby w układzie pokarmowym stale znajdowała się treść pokarmowa. Jest to niezmiernie istotne ze względu na spływanie żółci prosto do dwunastnicy, bez gromadzenia się w woreczku żółciowym.

 

Pokarmy bogate w błonnik, węglowodany i owoce mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową żołądka i prowadzić do zwiększenia produkcji innych związków usprawniających trawienie, w tym np. kwasu solnego. Taka sytuacja prowadzić może do wystąpienia wrzodów żołądka, szczególnie dokuczliwych u osób, które zmagają się z zaburzeniami w pracy układu pokarmowego.

 

 

Dieta optymalna — wykluczona w przypadku braku pęcherzyka żółciowego?

 

Żywienie optymalne zostało opracowane przez dr Kwaśniewskiego. Zgodnie z jego założeniami, może być ona dobrym, prozdrowotnym stylem życie, niezależnie od wyjściowego stanu zdrowia czy wieku. Również brak pęcherzyka żółciowego nie jest przeciwwskazaniem do jej stosowania. Choć nawet najlepszy dietetyk z Warszawy nie będzie w stanie przywrócić komuś usuniętego narządu, może odciążyć chorego i zapewnić ponownie dobrą sprawność.

 

Zwiększona podaż tłuszczu usprawni pracę przewodów żółciowych, co może zapobiegać gromadzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym. W przypadku braku tego narządu Żywienie optymalne pomoże zapobiec dalszemu powstawaniu dokuczliwych kamieni.

 

Oprócz tego dieta dr Kwaśniewskiego bazuje na zasadzie spożywania zmniejszonej ilości węglowodanów oraz owoców, co dodatkowo nie podrażnia żołądka, zapobiegając wywołaniu choroby wrzodowej żołądka.

 

Tego typu żywienie sprawdza się również dobrze, ze względu na konieczność stałego znajdowania się pokarmu w układzie trawiennym. Tłuszcze trawione są przez dłuższy czas niż cukry, dlatego posiłki bogate w tłuszcze mogą być spożywane rzadziej niż pozostałe, np. 3 razy dziennie.

 

Żywienie optymalne, poprzez zwiększone spożycie tłuszczy, pomaga wyeliminować główną przyczynę usunięcia pęcherzyka żółciowego, jaką jest kamica żółciowa. Dietetyk, specjalizujący się w Diecie optymalnej, pomoże opracować odpowiedni jadłospis i dogłębnie wytłumaczy pozytywny wpływ tej diety na zdrowie człowieka z tym typem dolegliwości.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!