Kamica nerkowa

Układ moczowo-płciowy

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to ciężka choroba polegająca na tworzeniu się tzw. złogów, czyli kamieni w nerkach, lub drogach moczowych, które powstają przy wytrącaniu się związków chemicznych zawartych w moczu.

Choroba ta dotyka około 2% populacji i najczęściej występuje ona u mężczyzn.

 

Powstawanie złogów zazwyczaj ma kilka źródeł. Może to być koncentracja w moczu jakiegoś składnika, który pojawia się w nim w okresie zdrowia, lub jako skutek zachorowań. Na złogi ma również wpływ pewnego rodzaju zakażenie moczu, które wiąże się z niedoborem składników przeciwdziałających kamienicy, oraz występowanie organicznych jąder krystalizacji.

 

Oprócz tego duże znaczenie może mieć źle dopasowana dieta, nieodpowiednie nawadnianie, lub obecność w organizmie takich pierwiastków jak: siarka, czy ołów. Wytrącaniu soli sprzyja również występowanie w moczu złuszczonych nabłonków, wokół których się krystalizuje.

 

 

Kolka nerkowa.

 

Kolka nerkowa jest to ból związany z zablokowaniem naturalnej drogi odpływu moczu z nerek i dróg moczowych, które prowadzi do stanów chorobowych. Najczęściej związany jest z kamieniami nerkowymi, lub zakrzepami.
Przebieg kolki wygląda następująco: ponad przeszkodą położoną w drogach moczowych zwiększa się ciśnienie, które prowadzi do wzmożonego ruchu robaczkowego, co z kolei prowadzi do trwałego skurczu mięśniówki moczowodu.

 

 

Kamica nerkowa objawy.

 

Początkowe stadium choroby może występować bezboleśnie, a objawy pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Jednym z pierwszych faktycznie zauważalnych objawów może być kolka nerkowa. Pozostałe objawy nasilają się z czasem i można do nich zaliczyć:

 

    • bóle brzucha, nudności, wymioty
    • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej
    • zakażenie dróg moczowych
    • ogólne osłabienie organizmu, podwyższona temperatura
    • krwiomocz

 

 

Rozpoznanie kamicy nerkowej.

 

Oprócz zauważalnych objawów można wykonać bardziej specjalistyczne badania, takie jak:

 

    • zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej
    • urografia – jest to rodzaj badania radiologicznego, które ma za zadanie uwidocznienie nerek i dróg moczowych
    • tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy małej

 

 

Kamica nerkowa leczenie.

 

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów takich jak np. Kolka nerkowa należy podać silne leki przeciwbólowe, oraz rozkurczowe. Przy doraźnym łagodzeniu objawów pomóc może nawadnianie organizmu, stymulacja wydalania moczu, czy ciepła kąpiel.

 

Zazwyczaj to wystarczy w przypadku mniejszych kamieni nerkowych.

 

Jednak w przypadku nasilających się objawów należy stosować się do innych metod leczenia, takich jak:

 

1. Metody endoskopowe:

 

– Przezskórna nefrolitotrypsja – za pomocą nefroskopu usuwa się złogi z układu kielichowo-miedniczkowego
– Ureterorenoskopia – badanie polegające na wprowadzeniu specjalnego endoskopu przez cewkę moczową i moczowód
– RIRS – ten zabieg również polega na usunięciu kamieni przez endoskop, który dzięki swojej giętkiej końcówce może dotrzeć w każde miejsce w nerkach. Skruszenie kamieni odbywa się dzięki energii generowanej przez laser holmowy. Jest to zabieg odbywający się pod znieczuleniem ogólnym.

 

2. Metody operacyjne:

 

– klasyczne zabiegi chirurgiczne – polegające na otwarciu jam ciała.
Leczenie po przez metody operacyjne odbywa się tylko u pacjentów z silnie nawracającymi dolegliwościami, lub którzy posiadają wcześniejsze powikłania związane z tą chorobą.

 

3. Stosowanie odpowiedniej diety.

 

Najważniejszym w leczeniu kamicy nerkowej jest wczesna analiza składu kamienia i ocena metaboliczna, polegająca na sporządzeniu odpowiedniej diety. Jedną z polecanych diet jest Dieta Optymalna, którą może zalecić dietetyk (sprawdź – dietetyk warszawa).

 

Żywienie Optymalne uniemożliwia tworzenie się kamieni nerkowych. U osób, które rozpoczęły tę dietę dochodzi do powolnego rozpuszczania się kamieni. W zależności od wielkości kamieni i ich składu chemicznego leczenie może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Prawidłowe stosowanie Diety Optymalnej zapobiega nawrotom choroby.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!