Hemoroidy

Układ krwionośny

Wstydliwy i częsty problem — hemoroidy

Statystycznie co drugi dorosły może zmagać się z problemem hemoroidów. O ich powszechności nie mówi się wiele, ze względu na wstydliwą naturę tej dolegliwości. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne czynniki, które wpływają na rozwój hemoroidów i stopień ich dokuczliwości.

 

 

Skąd biorą się hemoroidy?

 

Hemoroidami nazywamy żylaki odbytu. Sploty żylne w okolicach odbytu i odbytnicy występują naturalnie u każdego człowieka, zgodnie z naszą anatomią. W tych rejonach przewody krwionośne nazywane są guzkami krwawniczymi. Odpowiednie elementy budulcowe końcowego odcinka układu pokarmowego, a także same ściany naczyń, odpowiadają za sprawny przepływ krwi, który nie daje żadnych dolegliwości w stanie fizjologicznym.

 

Żylaki odbytu dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, ze względu na lokalizację naczyń krwionośnych, które ulegają nieprawidłowemu przekształceniu. Mechanizm zmian jest bardzo podobny. Tkanki podtrzymujące żyły osłabiają się (najczęściej z wiekiem), same naczynia krwionośne stają się coraz cieńsze, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia krążenia i wpuklaniu lub uwypuklaniu się naczyń.

 

 

Hemoroidy i objawy żylaków odbytu

 

Najbardziej powszechnym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie pojawiające się przy wypróżnianiu. Może mieć różny stopień nasilenia w zależności od zaawansowania choroby i jej rodzaju. Dolegliwość ta pojawia się wskutek zwiększania się objętości naczyń krwionośnych i wzmożonej przepuszczalności śródbłonka naczyń. Krew może wyciekać z naczyń również z powodu drobnych pęknięć, np. spowodowanych przesuwaniem się kału w odbytnicy.

 

Żylakom odbytu towarzyszyć może również ból, swędzenie i ogólny dyskomfort, zwłaszcza w przypadku hemoroidów zewnętrznych. Zauważalna może być również nadmierna produkcja śluzu oraz uczucie niezupełnego wypróżnienia.

 

Powstawanie hemoroidów jest bezpośrednio związane z zaburzeniem ciśnienia w splotach żylnych okolic odbytu, głównie z nadciśnieniem. W związku z tym objawy mogą nasilać się przy trudnościach z wypróżnianiem. Bardzo często pojawiają się również w ciąży, co związane jest ze zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej w tym okresie.

 

Takich objawów może spodziewać się przede wszystkim grupa osób, która przekroczyła około 50 rok życia. W tym okresie statystycznie najczęściej pojawia się osłabienie zarówno naczyń krwionośnych, jak i tkanek je podtrzymujących, co skutkuje powstawaniem żylaków, także w okolicach odbytu.

 

 

Leczenie nieprzyjemnych objawów

 

Hemoroidy i leczenie tych dolegliwości może być podobnie nieprzyjemne. W przeciwieństwie do żylaków odbytu pojawiających się w ciąży, które powinny ustąpić po porodzie, hemoroidy innej natury mogą z czasem stawać się coraz bardziej uciążliwe.

 

Aby dolegliwości choroby nie były tak nieprzyjemne, sugeruje się zwiększoną ilość spożywanej wody, unikanie stresu i produktów, które mogą powodować zaparcia. To właśnie zaparcia są bowiem jednym z największych problemów, powodujących krwawienie i nasilenie się choroby hemoroidalnej.

 

W przypadku, gdy stosowanie tych zasad nie pomaga, lekarze sugerują stosowanie maści i czopków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Dolegliwości mogą być także łagodzone dzięki preparatom ściągającym, np. wyciągowi czy nasiadówkom z kory dębu. Preparaty tego typu charakteryzują się łatwą dostępnością, jednak najczęściej nie powodują zupełnego cofnięcia się choroby, a jedynie zmniejszają uciążliwość jej objawów.

 

 

Hemoroidy i dieta

 

Lekarz lub dietetyk osobie zmagającej się z chorobą hemoroidalną najczęściej zaleca dietę, która ma na celu przede wszystkim usprawnienie wypróżniania się. Sugeruje się zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik oraz śluzowych np. siemienia lnianego. Łatwość wypróżniania się nie gwarantuje jednak wyeliminowania przyczyny żylaków, jaką są nieprawidłowości w samych naczyniach krwionośnych.

 

Żywieniem, które pozwala zarówno na wzmocnienie samych naczyń, jak i usprawnienie pracy układu pokarmowego, jest Dieta optymalna. Bazuje ona na zwiększonym spożyciu tłuszczy, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości węglowodanów w diecie, co może przyczyniać się do znacznej poprawy jakości trawienia. Żywienie optymalne bazuje w największej mierze na tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Tkanki te w naturalny sposób wzmacniają naczynia krwionośne i usprawniają przez to przepływ krwi. Takie żywienie eliminuje więc główną przyczynę samego powstawania żylaków.

 

Odpowiednia dieta, skomponowana przez dietetyka, może wyeliminować problem hemoroidów, usprawniając przy tym pracę całego organizmu. Nieprzyjemne dolegliwości mogą odejść w niepamięć bez konieczności ciągłego stosowania preparatów, które oddziałują jedynie na objawy choroby.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!