Niedoczynność tarczycy

Układ hormonalny

Niedoczynność tarczycy i jej wpływ na cały organizm

Tarczyca jest jednym z gruczołów dokrewnych, czyli odpowiedzialnych za produkcję hormonów. Pomimo niewielkich rozmiarów jej wpływ jest zatem ogólnoustrojowy. W przypadku niedoczynności tarczycy objawy chorobowe dotykają całego organizmu.

 

 

Gdy tarczyca nie daje sobie rady

 

Gruczoł tarczowy odpowiada głównie za produkcję hormonów T3 oraz T4, które są bezpośrednio związane z metabolizmem w organizmie, a także z przemianą energii. Ich rola jest jednak istotna nie tylko ze względu na wagę czy zmęczenie, ale również z powodu wpływu na układy krążenia oraz nerwowy. W związku z charakterystyczną cechą, jaką jest związek układu hormonalnego z całym organizmem, również tarczyca podlega wpływowi narządów nadrzędnych. Warto mieć więc na uwadze, iż za jej odpowiednie działanie do pewnego stopnia odpowiada wydzielany przez przysadkę hormon TSH.

 

Niedoczynność tarczycy i przyczyny niewystarczającej pracy tego gruczołu mogą leżeć zarówno w nim, jak i w narządach nadrzędnych. Może być związana z zapaleniem tarczycy, niedoborem jodu potrzebnego do produkcji hormonów czy wpływem leczenia innych schorzeń. Jak zostało już wspomniane, nieprawidłowość leżeć może w innych narządach — przysadce lub podwzgórzu.

 

Schorzenie to występuje statystycznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dużą uwagę zwraca się również na związek z wiekiem, który wskazuje na wyższe ryzyko zachorowania u osób starszych, zwłaszcza po 60 roku życia.

 

 

Czy mam niedoczynność tarczycy?

 

Jak w przypadku większości chorób, przesłanką do jej zdiagnozowania są oczywiście symptomy. Na szczęście niedoczynność tarczycy i objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Zauważalne jest przede wszystkim przybranie na wadze, które związane jest bezpośrednio z niedoborem hormonów pobudzających procesy metaboliczne. W związku z zaburzeniami w przemianie energii widoczne jest również zmęczenie i otępienie, a nawet stany depresyjne. Bardziej dotkliwe staje się również zimno. Skóra wydaje się chłodna i bardziej sucha, a jej widoczne niedokrwienie objawia się nadmiernym łuszczeniem oraz osłabieniem włosów.

 

Oprócz tych objawów, które dość trafnie utożsamiane są przez większość chorych z tym schorzeniem, symptomy niewystarczającej pracy tarczycy dotykają również układu krążenia, gdzie mogą powodować zwiększenie częstości akcji serca lub jego powiększenie.

 

 

Niedoczynność tarczycy i leczenie

 

Ważne jest, aby mieć na względzie, że leczenie części schorzeń powiązanych z niedoczynnością tarczycy bez leczenia ich źródła leżącego właśnie w tym gruczole, mija się z celem. Dla przykładu otyłość wywołana niedoborem hormonów tarczycy jest praktycznie niemożliwa do wyleczenia, jeśli praca tego gruczołu nie zostanie uprzednio przywrócona do normy.

 

W niedoczynności stosuje się najczęściej leczenie uzupełniające poziom brakujących hormonów. Leczenie jest niestety najczęściej wieloletnie, ze względu na trudność całkowitego powrotu do zdrowia. Wiąże się to bezpośrednio z ogromnym wpływem tarczycy na cały organizm. Po zastosowaniu leczenia możliwe jest przechylenie równowagi w pracy tarczycy w kierunku nadczynności. Aby powrót do zdrowia był pełnym sukcesem, uregulowana musi być również praca m.in. przysadki, odpowiedzialnej za produkcję TSH.

 

 

Dieta jako alternatywa metoda walki z chorobą

 

Wielu chorych z niedoczynnością gruczołu tarczowego udaje się do dietetyka z powodu towarzyszącej chorobie otyłości. Często nawet najlepszy dietetyk z Warszawy spotykający się z takim podopiecznym, po wstępnym wywiadzie zdrowotnym, sugeruje mu wizytę u lekarza specjalisty, co jest naturalnie rozwiązaniem wskazanym. Mimo to, to właśnie zmiana sposobu żywienia może przyczynić się do uregulowania problemów hormonalnych, a zatem pozbycia się wszystkich objawów, które spędzają choremu sen z powiek. Niedoczynność tarczycy i dieta są bowiem ze sobą ściśle powiązane.

 

Metodą żywienia, która w znacznym stopniu wpływa na gospodarkę hormonalną, jest Żywienie optymalne. Bazuje ono na zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów, z zastąpieniem ich tłuszczami, co stanowi wartościowy materiał energetyczny. Wbrew obawom osób chorujących na niedoczynność tarczycy, po zastosowaniu Diety optymalnej nie następuje przybranie na wadze, nie jest więc ono ryzykowne nawet przy znacznej otyłości. Przy prawidłowym stosowaniu tego typu żywienia, zauważalna jest również poprawa pracy układu nerwowego i krwionośnego.

 

Żywienie jest naturalną metodą walki z zaburzeniami w pracy każdego elementu organizmu. To właśnie wizyta u wykwalifikowanego dietetyka może okazać się trafnym rozwiązaniem dla uregulowania pracy tarczycy, a pośrednio również przy wyeliminowaniu wiążących się z tym objawów.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!