Wada wzroku

Oczy

Wada wzroku – pozostaje tylko laser?

Wzrok jest jednym ze zmysłów, który u większości zwierząt praktycznie warunkuje samodzielne przeżycie. Widzenie, choć nie jest ludziom niezbędne, stanowi bardzo istotny element naszego życia, na którym opieramy wiele emocjonalnych przeżyć. Gdy pojawia się problem nieprawidłowego widzenia, zaczynamy szukać różnych rozwiązań, by przywrócić sobie ostrość wzroku.

 

 

O narządzie wzroku

 

Nasze oko jest bardzo skomplikowaną strukturą, w obrębie której dokonuje się wiele procesów zarówno biochemicznych, jak i fizycznych. Obraz w oku zostaje odpowiednio przekształcony, by mógł dotrzeć do naszego mózgu w możliwie najbardziej realistycznej formie. Najważniejszą strukturą oka odpowiedzialną za ten proces jest soczewka. Skupia ona promienie świetlne, które następnie padając na siatkówkę przekształcane są przez receptory wzrokowe na impulsy, przenoszone do mózgu.

 

Ludzkie oko składa się jednak z wielu różnych struktur, które odpowiedzialne są za szereg różnych funkcji. Znajdują się w nim mięśnie, odpowiedzialne za zwężenie i rozszerzenie źrenicy, a także „ustawienie ostrości” wzroku. Największą objętość oka zajmuje ciało szkliste, wypełniające ten narząd od środka. Oko wyposażone jest również w kilka różnych błon, do których należy między innymi naczyniówka. Narząd wzroku nie jest jednak bardzo dobrze ukrwionym.

 

 

Nieprawidłowe widzenie

 

Na terenie Europy wadę wzroku diagnozuje się u co drugiego dorosłego. Wiąże się to w pewnym stopniu z czynnikami genetycznymi, ale również z naszym trybem życia. Zauważalny jest znaczny związek między obecnym przesyconym technologią światem, a pogłębianiem się wad widzenia. Istotny jest również wpływ stylu życia, promieniowania świetlnego czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Do najbardziej popularnych wad wzroku należy krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Krótkowzroczność, spotykana znacznie częściej u osób młodszych, to zjawisko zbiegania się promieni świetlnych w gałce ocznej przed siatkówką, będącą miejscem docelowym. Taka sytuacja uniemożliwia choremu widzenie obiektów znajdujących się od niego w pewnej odległości, bez problemu widzi jednak obiekty znajdujące się blisko. Spowodowane jest nieprawidłową budową soczewki. Krótkowidz, chcąc zwiększyć ostrość widzenia, często mruży oczy, ograniczając ilość światła wpadającego do oka. To charakterystyczne zjawisko, po którym poznaje się, że dana osoba cierpi na wadę wzroku.

 

Dalekowidzami nazywamy ludzi, których widzenie jest prawidłowe w przypadku obiektów odległych, nie widzą jednak ostro przedmiotów znajdujących się blisko oczu. W przeciwieństwie do krótkowzroczności, dalekowzroczność spowodowana jest skupianiem promieni świetlnych za siatkówką oka. Tego typu wada pojawia się częściej u osób starszych.

 

Astygmatyzmem nazywamy niezdolność oka do skupienia promieni światła w jednym punkcie. Takie zjawisko powoduje powstawanie obrazu nieostrego, a wręcz zniekształconego, zarówno w przypadku obiektów oddalonych, jak i bliskich.

 

 

Okulary czy soczewki? A może żadne?

 

Okulary oraz soczewki, choć nie są tanie, są częstymi pomocami w widzeniu. W zależności od tego, jaką formę przyjmuje wada wzroku, okulista dobiera innego rodzaju produkt, dostosowany do wady danego pacjenta. Nie jest to jednak sytuacja jednorazowa, ze względu na częste pogłębianie się wad każdego typu.

 

Coraz bardziej popularne jest leczenie operacyjne. Nie jest ono jednak idealnym rozwiązaniem zarówno ze względu na bardzo wysoką cenę, jak i pewne ryzyko związane z pogłębieniem się dolegliwości, a nawet z utratą wzroku.

 

 

Wyeliminowanie przyczyny

 

Okuliści często w czasie pierwszych wizyt przepisują suplementy diety, których celem jest poprawienie jakości wzorku lub zatrzymanie postępującej wady. Jednocześnie mało kto zastanawia się nad istotą wpływu jedzenia właśnie na tego typu dolegliwości.

 

Nawet najlepszy dietetyk z Warszawy nie ma zapewne wielu podopiecznych, którzy zwrócili się do niego w celu wprowadzenia zmian w swojej diecie, mogących poprawić jakość widzenia. Jest to jednak jak najbardziej możliwe.

 

Kluczowe w powrocie pełnej sprawności widzenia jest odpowiednie odżywienie oka, które przywróci jego struktury do stanu wyjściowego. Taki efekt oferuje Żywienie optymalne. Odpowiednio zbilansowana przez dietetyka Dieta optymalna umożliwia odżywienie wszystkich, nawet najsłabiej ukrwionych części organizmu. Pozawala to w większości przypadków osiągnąć efekt nie tylko zatrzymania się rozwoju wady, ale również jej cofnięcie się.

 

Odpowiednie odżywienie jest często niedocenione przez okulistów. Oko, tak jak każdy inny narząd, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, by zostało uchronione przed wadami w swoim funkcjonowaniu.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!