Paradontoza

Jama ustna

Krwawe szczotkowanie zębów – paradontoza

Wizyty u dentystów dla wielu z nas wiążą się z lękiem przed bólem, co sprawia, że kontrole są powszechnie unikane. Jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej jest paradontoza, będąca również dominującą przyczyną utraty zębów u dorosłych. Aby zagwarantować sobie wyleczenie tego schorzenia, walkę należy zacząć bardzo szybko.

 

 

Paradontoza i przyczyny krwawienia dziąseł

 

Pierwsze problemy związane z dziąsłami najczęściej chorzy zauważają dopiero przy szczotkowaniu zębów, w czasie którego widoczne jest krwawienie. Na tym etapie choroba jest już wystarczająco rozwinięta, by dentysta sklasyfikował ją do leczenia. Przyczyny paradontozy zaczynają jednak oddziaływać na uzębienie jeszcze dużo wcześniej, zanim jeszcze można to zauważyć.

 

Naturalna flora bakteryjna naszego organizmu jest bardzo ważna ze względu na jego funkcjonowanie. W przeciwieństwie jednak do skóry czy jelit, gdzie bakterie przynoszą nam wiele pożytku, w przypadku jamy ustnej drobnoustroje nie mają tak dobroczynnego wpływu.

 

Bakterie żyjące w przyzębiu, a głównie na powierzchni korzenia zęba, mają tam dobre warunki do rozwoju. Ich głównym pożywieniem są cukry, których w jamie ustnej nie brakuje. Właśnie na tym etapie spożywania pokarmów oddziałuje bowiem pierwszy z enzymów trawiennych — amylaza ślinowa. Rozkłada ona produkty cukrowe do prostszych, które stają się idealnym pokarmem dla bakterii. Z kolei ich nadmierny rozwój prowadzi do powstania stanu zapalnego, będącego powodem nadwrażliwości dziąseł oraz ich osłabienia. Przewlekłe zapalenie może prowadzić nawet do ubytków zarówno w samym dziąśle, jak i zębach.

 

Rozwijające się bakterie, oprócz stanu zapalnego, są też powodem powstawania kamienia, umiejscowionego pod samym dziąsłem. Jest on ciężki do usunięcia, zwłaszcza w warunkach domowych, dlatego ważna jest konsultacja stomatologiczna.

 

 

Paradontoza i objawy – „tylko” krwawienie?

 

Innymi objawami całej grupy chorób związanej z zapaleniem przyzębia jest zaczerwienienie dziąseł, pojawienie się kamienia na zębach, a w czasie dłuższego trwania zaburzeń nawet niestabilność zębów. Pojawić się może nieprzyjemny zapach z ust. Choć trudno przeoczyć tego typu objawy, chorzy bardzo często ignorują je, obawiając się wizyty u stomatologa. Choroby tego typu są co prawda częste, ich konsekwencje nie należą jednak do łagodnych. Mogą powodować nawet utratę zębów, co staje się problemem natury nie tylko estetycznej, ale i zdrowotnej.

 

 

Paradontoza i leczenie — niemożliwe?

 

Często mówi się o nieuleczalności tego typu chorób. Wiąże się to częściowo z predyspozycjami genetycznymi do jej rozwoju. Nie jest to jednak zaburzenie, przy którym leczenie faktycznie nie ma sensu. Najczęściej sugeruje się regularne usuwanie kamienia pod dziąsłowego, co pozwala na eliminację stanu zapalnego. Takie działanie jest bardzo skuteczne, musi być jednak powtarzane regularnie, jeśli pacjent liczy na dobry stan uzębienia.

 

Gabinety stomatologiczne oferują obecnie szereg różnych metod usuwania kamienia, w tym również bardzo nowoczesne leczenie laserowe. W przypadku dużego zaawansowania choroby możliwe jest również zamontowanie odpowiednich szyn czy implantów zębowych, z jednoczesnym zapobieganiem powstawaniu dalszych szkód.

 

 

Wpływ jedzenia na rozwój chorób dziąseł

 

Główną przyczyną utraty zębów jest nadmierny rozwój bakterii w jamie ustnej. Już od najmłodszych lat zdajemy sobie sprawę ze złego wpływu cukru na nasze uzębienie. Mało kto myśli jednak również o węglowodanach, które rozkładane są w jamie ustnej właśnie do cukrów prostszych.

 

Dieta optymalna jest sposobem odżywiania, które bazuje na produktach wysokotłuszczowych. Ogranicza się na niej spożycie węglowodanów, co stanowi metodę walki z paradontozą. Tłuszcze nie są bowiem preferowanym pożywieniem dla bakterii, dzięki czemu nie mają one odpowiednich warunków do namnażania się. Taka sytuacja pozwala nie tylko na nie powstawanie kamienia pod dziąsłowego, ale wręcz na zupełne cofnięcie się choroby. Zminimalizowanie rozwoju drobnoustrojów przekłada się również na zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy, zmianę wyglądu języka (pozbycie się nalotu) oraz redukcję nieprzyjemnego oddechu.

 

Żywienie optymalne jest w ogólnym pojęciu dietą przeciwdziałającą stanom zapalnym, co pozytywnie przekłada się na funkcjonowanie jamy ustnej i całego organizmu. Choć pewnych strat wyrządzonych przez chorobę nie da się odwrócić, warto zadbać o to, by stan jamy ustnej się nie pogarszał.

 

W pewnych przypadkach stomatolog będzie niezastąpionym specjalistą. W przypadku paradontozy wbrew pozorom pomóc może również dietetyk, który ułoży odpowiedni plan żywieniowy i zadba o powrót do zdrowia nawet w przypadku schorzeń jamy ustnej.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!