Cukrzyca typu 2

Choroby metaboliczne

Cukrzyca typu 2 – Poważny problem o coraz większych zasięgach

Wraz z rozwojem cywilizacji i zarazem większego odczynnika otyłości, wzrasta również zachorowalność na cukrzycę typu 2. Choroba ta stanowi już właściwie epidemię w krajach wysokorozwiniętych. O jej związku z dietą wiemy dużo. Czy jednak wystarczająco?

 

 

Alergia na cukier?

 

Większość z nas ma kontakt z cukrem już od najmłodszych lat. Spotykamy go w słodyczach, ciastach, napojach, ale też przetworzonej żywności czy tzw. gotowcach. Wydaje się zupełnie nieunikniony. Stąd więc nieprawidłowa reakcja organizmu na jego przyjmowanie, odbiegająca od dotychczas znanej normy, najczęściej jest dla chorych szokiem.

 

Cukrzyca typu 2 wiąże się z niewystarczającą produkcją insuliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za metabolizm węglowodanów, przez komórki trzustkowe. Oprócz tego znaczącym mechanizmem związanym z cukrzycą typu 2 jest insulinooporność, czyli obniżona reaktywność komórek organizmu na prawidłową ilość insuliny. Oznacza to w dużym skrócie, iż organizm nie potrafi kontrolowanie metabolizować przyswajanych węglowodanów, które złożone są właśnie z cukrów.

 

 

Problem dobrobytu

 

Do głównych przyczyn rozwoju cukrzycy wlicza się nieprawidłowy styl życia. Znaczący wzrost ilości osób dotkniętych otyłością i nadwagą nie umyka uwadze badaczy. To właśnie nieprawidłowa masa ciała, brak ruchu, niezdrowa dieta i stres stanowią jedne z wielu przyczyn cukrzycy. Wszystkie te zjawiska są nam dzisiaj bardzo dobrze znane, ze względu na znaczący rozwój naszej cywilizacji.

 

Predyspozycje genetyczne również odgrywają tu istotną rolę. Za skłonność do rozwoju cukrzycy typu 2 odpowiada niemal 40 genów. Lekarze i dietetycy zwracają jednak dużą uwagę na to, że prawidłowy styl życia i profilaktyka rozwoju choroby może uchronić przed nią nawet osobę predysponującą genetycznie.

 

 

Cukrzyca typu 2 i objawy tej choroby

 

Cukrzyca jest chorobą, która może rozwijać się niepostrzeżenie. Częstymi objawami tego schorzenia jest wzmożona potrzeba oddawania moczu, zwiększony apetyt z jednoczesną utratą wagi, wzmożone pragnienie, a także zauważalne zmęczenie. Część z tych objawów może zostać zupełnie niezauważona przez chorego, pomimo stale rozwijającej się choroby.

 

Podjęcie leczenia jest jednak niezwykle istotne ze względu na możliwość wystąpienia znaczących powikłań: chorób niedokrwiennych, niewydolności nerek, udaru czy śpiączki cukrzycowej. Nieleczona cukrzyca znacząco skraca również długość życia.

 

 

Leczenie cukrzycy

 

Cukrzyca typu 2 i leczenie cukrzycy ogólnie rzecz biorąc, bardzo często wiąże się z podawaniem insuliny. Jest to jednak okupione pewnym kosztem, ponieważ hormon ten podawany w nieprawidłowych dawkach sprzyja powstawaniu innych chorób, w tym miażdżycy. Podawanie innych leków, np. stymulujących trzustkę do produkcji naturalnej insuliny, wciąż nie eliminuje jednak przyczyny tkwiącej w czynnikach środowiskowych, powodujących chorobę.

 

Taki proces leczenia doprowadzić może do wielu różnych powikłań, związanych zarówno z samym przyjmowaniem leków przez znaczący okres, jak i z samym rozwojem choroby, który jest nieunikniony przy stosowaniu nieprawidłowej diety.

 

Lekarze zalecają oczywiście zmianę stylu życia, często chorzy ignorują jednak te wskazówki, będąc przekonanym, iż przyjmowanie leków w zupełności wystarczy.

 

 

Cukrzyca typu 2 oraz dieta

 

Wpływ diety na rozwój cukrzycy jest nam znany od dawna. Stąd niejeden chory szuka możliwie najlepszego dietetyka, który rozwiąże jego problemy. Nawet najlepszy dietetyk w Warszawie nie zagwarantuje jednak wyleczenia, jeśli chory sam nie zrozumie problemu, z jakim się zmaga. Żywieniową przyczyną cukrzycy jest nieprawidłowy balans w diecie. Szkodliwa może być również jej wysoka kaloryczność, przy jednoczesnym niedostarczaniu organizmowi potrzebnych składników.

 

Dieta optymalna, opracowana lata temu przez dr Kwaśniewskiego, bazuje na zwiększonym stosunku tłuszczy do węglowodanów. Tego typu żywienie polega więc na wyeliminowaniu „wroga” z diety, czyli cukru w różnej postaci.

 

Wbrew powszechnemu poglądowi, iż spożywanie dużej ilości tłuszczu powoduje tycie, dieta optymalna doprowadza do zmniejszenia stopnia otyłości, a nawet zupełnego pozbycia się nadwagi. Jest więc też naturalną przyczynową metodą walki z samą cukrzycą typu 2. Po zastosowaniu tego żywienia ustępują też inne powikłania wywołane zarówno samą chorobą, jak i pojawiające się w procesie jej leczenia, jak np. miażdżyca czy nadciśnienie.

 

Odpowiednio zbilansowana przez dietetyka dieta, polegająca na zasadach żywienia optymalnego, umożliwia powrót do zdrowia już po kilku tygodniach, do maksymalnie kilku miesięcy.

 

Szukanie pomocy u dietetyka, w przypadku cukrzycy typu 2, jest więc rozwiązaniem nie tylko potrzebnym, ale wręcz koniecznym. To właśnie nieprawidłowa dieta jest w większości przypadków bezpośrednią przyczyną pojawienia się tej choroby, w związku z czym to właśnie tam powinna zacząć się z nią walka.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!