Dieta śródziemnomorska

Rodzaje diet

3 kroki do zmiany stylu życia

Czy wiecie, że słowo dieta pochodzi z języka greckiego i oznacza styl życia? Niestety w ciągłej pogoni za „byciem fit” zapominamy, że sekret skutecznego odchudzania to znalezienie dopasowanych do siebie nawyków żywieniowych i stosowanie ich przez całe życie, a nie jedynie w trakcie odchudzania.

 

Poszukując odpowiedniej dla nas diety nie warto patrzeć na innych – każdy z nas ma indywidualne preferencje żywieniowe, nawyki i metabolizm. To co przyniosło skutek u koleżanki zza biurka, siostry bądź dziadka niekoniecznie u nas da taki sam efekt.

 

Dieta śródziemnomorska nazywana jest dietą naturalną i uznaje się ją za jedną z najzdrowszych na świecie. Bogata w zdrowe tłuszcze, lekkostrawna i szybka w przygotowaniu, kojarzona jest przede wszystkim z krajami basenu morza Śródziemnego. Czy to oznacza, że w Polsce stosowanie tej diety jest niemożliwe i czas szykować się do wyjazdu? Oczywiście, że nie. Jednak przed rozpoczęciem diety należy dokładnie zapoznać się z jej zasadami lub porozmawiać ze sprawdzonym dietetykiem, który pomoże ułożyć jadłospis – i zacząć wprowadzać zmiany w życie. Tym razem już na stałe.

 

 

1. Wdrażamy zmiany u podstaw

 

Podstawowy jadłospis diety śródziemnomorskiej obejmuje duże ilości produktów roślinnych – warzyw, owoców, roślin strączkowych, zbóż, orzechów, nasion, ziół i przypraw. Przy takiej ilości produktów nie ma szans na monotonię i nudę w kuchni. Wymienione produkty roślinne są naturalnym źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Czym się kierować przy ich wyborze?

 

Produkty zbożowe – powinny być pełnoziarniste i jak najmniej przetworzone. Nie należy unikać pieczywa- wręcz przeciwnie. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu również wartościowe, a wciąż mało popularne w naszym kraju kasze.

 

Warzywa i owoce– podczas komponowania posiłków starajmy się wybierać te sezonowe, pochodzące ze sprawdzonej, lokalnej uprawy.

 

Rośliny strączkowe, nasiona i orzechy– to źródło zdrowego tłuszczu, białka oraz błonnika. Potrawy przygotowywane z roślin strączkowych powinny stanowić podstawę posiłku, co najmniej 2 razy w tygodniu. Orzechy i nasiona można dodawać do ulubionych sałatek i jogurtów lub jeść jako przekąskę w trakcie dnia.

 

Oliwa– chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że dobrej jakości oliwa z oliwek jest podstawą diety śródziemnomorskiej. Czy wiecie, że statystyczny Grek zużywa pół litra oliwy tygodniowo? Jest ona źródłem zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz prowitaminy A. Częste spożywanie oliwy pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz wspiera pracę serca przy chorobach układu krążenia.

 

Zioła i przyprawy – niezbędne i nie do zastąpienia w każdej kuchni! W posiłkach diety śródziemnomorskiej używa się bardzo mało soli. Zamiast soli stosuje się świeże oraz suszone przyprawy, które nadają daniom wyjątkowy smak. Dodatkowo do potraw śródziemnomorskich dodaje się duże ilości czosnku i cebuli, które mają właściwości przeciwbakteryjne i obniżają ciśnienie krwi.

 

 

2. Częściej sięgamy po śledzia

 

W jadłospisie diety śródziemnomorskiej nie może zabraknąć oczywiście ryb oraz owoców morza, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Do najbardziej polecanych, tłustych ryb należą: sardynki, anchois, łosoś, śledź i tuńczyk. W Polsce dostęp do świeżych ryb jest niestety ograniczony, jednak warto rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu dobrego i polecanego sklepu lub sięgnąć po rybę w puszcze – koniecznie sprawdzając jej skład i etykietę!

 

Równie ważna jak jakość produktów jest sposób ich obróbki– ryby i owoce należy smażyć na oliwie, piec w folii bądź na grillu i podawać z dużą ilością zielonych warzyw. Czy nie brzmi pysznie?

 

 

3. Uważamy na ograniczenia!

 

Przepisy diety śródziemnomorskiej bardzo rzadko obejmują potrawy zawierające produkty mleczne, jajka czy drób. Nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie zrezygnować – wystarczy ograniczyć ich spożywanie.

 

Jadłospis diety śródziemnomorskiej może być bardzo urozmaicony, a już na pewno – zdrowy. Dobrze dobrane posiłki pomogą wam zadbać o zdrowe serce, mózg i trzustkę, a utrata zbędnych kilogramów to tylko kwestia czasu.

 

Oczywiście jedynie odpowiednio skomponowany jadłospis dostarczy organizmowi wszystkich składników potrzebnych do zdrowego i prawidłowego rozwoju, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego dietetyka w Warszawie, który zadba o odpowiedni rozkład mikro i makroelementów w waszej diecie.

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę indywidualnych planów dietetycznych!

Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.