Stłuszczenie wątroby

Układ pokarmowy

Stłuszczenie wątroby – jak je wyleczyć?

Stłuszczenie wątroby i przyczyny

 

Termin ten odnosi się do nadmiernego gromadzenia kropel tłuszczu w wątrobie. Choć problemy z tym narządem kojarzą nam się przede wszystkim ze spożywaniem alkoholu, jest to tylko jedna z przyczyn tego procesu. Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby (NAFLD) może dotyczyć nawet 20% społeczeństwa. Gdzie w takim razie szukać winowajcy? W nas samych!

 

Stłuszczona wątroba jest efektem diety wysokowęglowodanowej, zawierające cukry i rafinowane węglowodany (zwłaszcza fruktozę). Niestety, w dobie wszechobecnych fast-foodów i słodzonych napojów dostępnych w każdym osiedlowym sklepie ciężko uniknąć złych nawyków żywieniowych. Gdy dołożymy do tego brak aktywności fizycznej – voila! – otrzymujemy gotowy przepis na nadwagę i otyłość, które są największym czynnikiem ryzyka stłuszczenia wątroby. Zagrożone są także osoby z cukrzycą, dyslipidemią (problemami z cholesterolem) oraz zaburzeniami endokrynologicznymi.

 

 

Stłuszczenie wątroby i objawy

 

U większości pacjentów stłuszczona wątroba nie daje wyraźnych objawów, dlatego wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z toczącego się procesu, a o chorobie dowiadujemy się przy okazji okresowych badań USG jamy brzusznej czy nieprawidłowych wyników badań krwi. U części osób może występować zmęczenie, ogólne osłabienie i kiepskie samopoczucie lub dyskomfort w prawej górnej części brzucha. Około 3/4 pacjentów ma powiększoną wątrobę, a 1/4 również śledzionę. U osób ze stłuszczoną wątrobą większe jest też ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy zatorowość płucna. Najgroźniejszym powikłaniem jest jednak, rozwijająca się u prawie 5% osób z NAFLD, marskość wątroby.

 

 

Stłuszczenie wątroby i leczenie

 

Lekarz rozpoznaje stłuszczenie wątroby na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych. Zwiększone mogą być przede wszystkim stężenia aminotransferaz i GGT (enzymów wątrobowych), glukozy oraz cholesterolu we krwi. Stłuszczenie widać w badaniu USG, a u osób z podwyższonym ryzykiem (np. z innymi chorobami wątroby) ocenia się także stopień zwłóknienia narządu. Jak możemy leczyć stłuszczoną watrobę? Dietą, dietą i jeszcze raz dietą! Celem jest obniżenie masy ciała, dlatego warto też zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej regularnie ćwicząc – nieważne czy na siłowni, na świeżym powietrzu czy w domu! Niestety, u niektórych osób z bardzo zaawansowaną chorobą, gdy dochodzi do niewyrównanej marskości wątroby lub, wiążącego się z nią, rozwoju raka wątroby, niezbędny jest przeszczep tego narządu. Można jednak temu zapobiec! I to bez wydawania fortuny na konsultacje dietetyczne. Wszyscy przecież wiemy, że wizyta u popularnego dietetyka w Warszawie kosztować może nawet kilkaset złotych. Przewodnikiem dla chorych chcących zadbać o swoje zdrowie i poradzić sobie ze stłuszczeniem wątroby są metody żywienia i postępowania w stanach chorobowych opracowane przez doktora Jana Kwaśniewskiego, nazwane przez niego Dietą Optymalną. Są one efektem połączenia wiedzy i doświadczenia lekarza i dietetyka.

 

 

Stłuszczenie wątroby i dieta

 

Żywienie optymalne obciąża wątrobę w najmniejszym możliwym stopniu, dlatego może być stosowane jako leczenie przyczynowe chorób wątroby – stłuszczenia, marskości czy żółtaczek zakaźnych. Sumienne trzymanie się reguł Diety Optymalnej usuwa tłuszcz zgromadzony w wątrobie, jak i zapobiega powstawaniu nowych kropel i rozwojowi choroby. Najważniejszą zasadą jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Stłuszczenie wątroby może rozwinąć się jedynie u ludzi, którzy przekraczają górną granicę 150 g cukrów/dobę. By zachować zdrową wątrobę, zalecane jest spożywanie mniej niż 100g/dobę, a w optymalnych warunkach można osiągnąć nawet połowę mniej! Stłuszczenie wątroby nie rozwija się w naturze! Jedynie zwierzęta karmione przez człowieka na nie chorują – doskonałym przykładem są, przytaczane także przez doktora Kwaśniewskiego gęsi karmione kukurydzą, u których ten proces można wywołać nawet w przeciągu trzech tygodni. Istotą Diety Optymalnej nie jest więc tak naprawdę to, co jemy, tylko ile dostarczamy do organizmu konkretnych elementów budulcowych i energetycznych – białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Wszystkie szczegółowe zasady Żywienia Optymalnego zostały zawarte w książkach i publikacjach doktora Kwaśniewskiego, m.in. „Żywieniu Optymalnym” oraz „Jak nie chorować?”.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!