Wielu z nas najważniejszym narządem organizmu nazwałoby pewnie mózg czy serce. Choć trudno się kłócić z ich niewątpliwie ważną rolą, w ich świetle bardzo niedocenionym organem okazuje się wątroba. Wszystko zmienia się jednak, gdy dochodzi do jej marskości czy innych zaburzeń jej pracy.
Nieczęsto martwimy się o naszą wątrobę. Trudno się dziwić, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele funkcji spełnia ten narząd. Odpowiada on za większość przemian metabolicznych organizmu, wytwarzanie wielu enzymów, jest także swoistym „filtrem” organizmu, który m.in. neutralizuje działanie leków.
Niestety nasz nieprawidłowy styl życia może doprowadzić do zaburzeń jej pracy. Wątroba ma dość dużą zdolność do regeneracji, jednak jej charakterystyczna własność, jaką jest kontakt każdej komórki wątroby (hepatocytu) z krwią, skutkuje narażeniem na wiele niebezpiecznych czynników. Jednym z nich jest alkohol, będący najczęstszą przyczyną bardzo rozpowszechnionej choroby, jaką jest marskość wątroby.
Wątroba, jako narząd, przez który stale przepływa krew, musi mieć do niej bardzo dobry dostęp. W przypadku narażenia na niesprzyjające jej czynniki, w wątrobie dochodzi do powstania stanu zapalnego, którego konsekwencją jest nadmierne wytwarzanie się tkanki łącznej. Taki sam mechanizm odpowiada za tworzenie się na naszym ciele blizn. Duże nagromadzenie tkanki łącznej doprowadza do zaburzonego ukrwienia wątroby, co w efekcie prowadzi do jej marskości.
Powszechnie znane jest twierdzenie, iż „wątroba nie boli”. Pokrywa się to z pierwszą fazą marskości wątroby, która przebiega właściwie bezobjawowo. W późniejszych jej stadiach dochodzi jednak do pojawiania się pewnych symptomów, początkowo wydających się niezwiązanymi z wątrobą, jak np. świąd skóry, problemy z zasypianiem czy ogólne zmęczenie. Z czasem marskość wątroby może jednak dawać bardzo poważne skutki: obrzęki, krwawienia, wymioty, gorączkę, a nawet żółtaczkę.
Istnieje wiele metod wspomagających pracę wątroby. Najważniejszą kwestią przy jej regeneracji okazuje się styl życia. Leczenie tego narządu może być wręcz niemożliwe, jeśli jednocześnie obciążamy ją licznymi szkodliwymi środkami (w tym alkoholem). Marskość wątroby oraz leczenie innych chorób może niestety kolidować ze sobą, ze względu na częstą toksyczność niektórych leków względem wątroby. Najistotniejszą kwestią przy leczeniu tego narządu staje się dostarczanie jej odpowiednich składników odżywczych i zminimalizowanie jej pracy. Takie kryteria spełniać powinna dieta ułożona przez wykwalifikowanego dietetyka klinicznego.
Jak już zostało wspomniane, dieta bezpośrednio oddziałuje na naszą wątrobę. To właśnie ona odpowiada bowiem za przetworzenie strawionego już pokarmu w potrzebną nam do życia energię. Oprócz tego odpowiada też za przekształcanie pewnych składników odżywczych w inne, jeśli organizm ma ich niedobór. Z tego względu odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa w leczeniu chorób wątroby. Najistotniejsze jest przy tym oczywiście ograniczenie spożycia alkoholu.
Japończycy znani są z ich długowieczności i bardzo dużej sprawności. Zawdzięczają to spożywaniu bardzo konkretnych produktów. Przede wszystkim, oprócz ryżu, w ich diecie praktycznie nie ma produktów bogatych w węglowodany. Z tego też względu dieta japońska — stosowana u chorych dotkniętych różnymi schorzeniami — uboga jest w takie produkty jak pieczywo czy pszenne makarony. W jadłospisie diety japońskiej nie brakuje jednak ryb, produktów sojowych, tłuszczy omega-3 czy warzyw. Jest ona zatem niskokaloryczna, a przy tym dostarcza wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Dieta tego typu odciąża wątrobę i pozwala na jej regenerację.
Dieta optymalna z kolei bazuje na dużej ilości spożywanych tłuszczów w stosunku do węglowodanów. Jest więc pod pewnym względem podobna do diety japońskiej. Jej skuteczność w leczeniu marskości wątroby bazuje na jej odciążeniu. Dostarczenie takich proporcji składników odżywczych, jakie przyjmowane są na Diecie optymalnej, nie wymaga od wątroby nakładu dodatkowej pracy.
Najważniejszą kwestią w leczeniu wątroby jest ograniczenie przyczyny pojawienia się zaburzeń jej funkcjonowania. Eliminacja z diety alkoholu oraz wprowadzenie odpowiedniego bilansu żywieniowego — to zadania, którymi zajmie się odpowiedni profesjonalista. Warto więc wpisać w wyszukiwarkę słowa „dietetyk Warszawa” i uzyskać długofalową pomoc, która faktycznie da rezultaty.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!