Choroba wrzodowa żołądka

Układ pokarmowy

Wrzody żołądka pokonaj dietą!

Jeżeli po każdym posiłku odczuwasz dotkliwe bóle brzucha, a oprócz tego regularnie dokucza Ci zgaga, nie obce również są kłopotliwe i nieprzyjemne wzdęcia, nie powinieneś tego bagatelizować. Wymienione dolegliwości to w dużej mierze symptomy choroby wrzodowej żołądka.

 

 

O tym jak powstają wrzody

 

Do niedawna uważano, że wrzody spowodowane są nieustannym stresem. Rzeczywiście, życie w ciągłym napięciu nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Geneza wrzodów żołądka jest jednak znacznie szersza. Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby, które nie dbają o prawidłowe odżywianie. Małowartościowe posiłki sprawiają, że skomplikowany mechanizm, jakim jest układ trawienny człowieka, zaczyna wytwarzać zbyt duże ilości dwutlenku węgla. Z jego udziałem zachodzi wiele złożonych procesów chemicznych, których głównym rezultatem jest powstawanie kwasu solnego. To właśnie zbyt duże ilości tego związku są przyczyną powstawania wrzodów.

 

Niestety, choroba wrzodowa żołądka to bardzo bolesna dolegliwość, dlatego warto profilaktycznie zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Szczególnie, jeżeli mamy świadomość, że na tę chorobę cierpiał ktoś z naszych bliskich, np. rodzice lub rodzeństwo.

 

 

O tym jak NIE leczyć choroby wrzodowej żołądka

 

Nie jest sekretem, że kluczem do skutecznego leczenia jest przede wszystkim rozpoznanie przyczyn choroby. Choroba wrzodowa żołądka nie jest wyjątkiem. Mimo to bardzo często podejmuje się zbyt radykalne kroki w walce z tą dolegliwością. Powszechne jest stosowanie bardzo silnych leków, które nierzadko wpływają niekorzystnie na ściany żołądka, a dodatkowo zaburzają prawidłową pracę innych narządów, w szczególności wątroby. Kolejny ze stosowanych sposobów jest jeszcze bardziej inwazyjny. Polega na usunięciu części żołądka, na której występują owrzodzenia, a w niektórych przypadkach nawet całego żołądka. Tak zwana resekcja to bardzo poważny zabieg, po którym życie wygląda zupełnie inaczej, a spożywanie pokarmów jest znacznie utrudnione. Innym rozwiązaniem, które bardzo długo było stosowane i proponowane przez dietetyków to znaczne ograniczenie spożywania posiłków. Chorującym zalecano zastosowanie ubogiej diety, z ograniczoną zawartością białka oraz tłuszczy. Tak surowe warunki mogą rzeczywiście sprzyjać cofnięciu się choroby. Dużym minusem tego rozwiązania jest fakt, że posiłki są małokaloryczne i nie są w stanie zagwarantować organizmowi wszelkich potrzebnych do funkcjonowania składników. Mówiąc w bardziej przystępny sposób – osoby decydujące się na tę dietę są po prostu… głodne a organizm niedożywiony.

 

 

O tym jak SKUTECZNIE poradzić sobie z wrzodami

 

W leczeniu i zapobieganiu chorobie wrzodowej żołądka warto polegać na doświadczonych specjalistach. O skutecznych i zdrowych dietach można przeczytać w książkach, mimo to, lepiej odszukać żywieniowego specjalistę. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednie hasło, np. dietetyk Warszawa. Dzięki rozsądnej i sprawdzonej diecie, uda się uniknąć wspomnianych, bardziej radykalnych metod. Dietetyk pomoże w stworzeniu zbilansowanego jadłospisu, który zahamuje rozwój wrzodów. Jednocześnie weźmie pod uwagę nasze żywieniowe upodobania, czego rezultatem będzie zdrowa dieta, która wpłynie także na nasze samopoczucie. Nie oszukujmy się, ostatecznie pyszne jedzenie to wyjątkowo ważny aspekt ludzkiego życia. Połączeniem radości z jedzenia z troską o wrażliwe ściany żołądka jest Dieta Optymalna stworzona przez dr Jana Kwaśniewskiego, praktykującego lekarza i dietetyka. O jej skuteczności przekonały się rzesze cierpiących z powodu wrzodów.

 

Dieta Optymalna zakłada zminimalizowanie lub całkowite usunięcie z jadłospisu produktów, które mogą przyczyniać się do wytwarzania dwutlenku węgla w żołądku w nadmiarze. Mowa tu głównie o glukozie i innych węglowodanach. Prawie wcale nie stosuje się w tej diecie soli, dzięki czemu wykluczony zostaje kolejny związek, który niekorzystnie wpływa na kondycję żołądka. Ograniczone zostają również produkty, zawierające elementy trudne do strawienia dla organizmu. Jest to między innymi błonnik.

 

 

Niezastąpiona pomoc od specjalisty

 

W tak poważnym schorzeniu, jakim jest choroba wrzodowa żołądka, zdecydowanie zalecane jest oddanie się w ręce specjalisty. Profesjonalny dietetyk pomoże ustalić odpowiednią ilość posiłków w ciągu dnia. Przygotuje również szczegółowy jadłospis z odpowiednimi dla wagi podopiecznego miarami wszystkich składników. Wizyta u specjalisty żywieniowego to gwarancja indywidualnego podejścia do każdego chorego. Dzięki temu dieta nie będzie męką, a wybrane potrawy będą smaczne i zgodne z naszymi upodobaniami!

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!