Choroba wrzodowa dwunastnicy

Układ pokarmowy

Choroba wrzodowa dwunastnicy

Jak powstaje owrzodzenie?

 

Dwunastnica to dość gruby przewód wychodzący z żołądka i łączący go z jelitem cienkim. Pełni funkcję mieszalnika treści żołądkowej z wydzielinami z trzustki i wątroby. To w tym miejscu rozpoczyna się wchłanianie składników odżywczych karmiących organizm. Kiedy żołądek wytwarza zbyt dużo kwasu solnego, ścianki dwunastnicy mogą zostać naruszone. W ten sposób dochodzi to perforacji, czyli owrzodzenia dwunastnicy. Badania wykazały, że najczęściej dzieje się to w miejscach zagnieżdżenia się w ściance dwunastnicy bakterii o nazwie Helicobacter pylori. Są to bakterie wyjątkowo odporne na działanie kwasu żołądkowego, a ich obecność może wręcz produkcję kwasu potęgować. Bakterie Helicobacter pylori obecne są niemal w każdym organizmie, nie jest jednak do końca jasne, dlaczego jedne organizmy zapadają na chorobę wrzodową dwunastnicy, a inne nie.

 

 

Co z tym kwasem?

 

Choroba wrzodowa dwunastnicy może pojawić się teoretycznie w każdym orgazmie. Nie bez powodu jednak, kojarzy się z osobami na eksponowanych stanowiskach. Bardzo często jej powstaniu towarzyszy przewlekły stres, powodujący wyrzuty w kierunku dwunastnicy kwasów żołądkowych. Początkowo chorobę wrzodową dwunastnicy leczono poprzez podawanie substancji neutralizujących soki żołądkowe. Takie działanie nie do końca jest prawidłowe, gdyż soki te pełnią bardzo ważną funkcję w prawidłowym rozłożeniu treści żołądka na składniki, które organizm może przyswoić. Przyczynę wielu chorób można upatrywać w niewłaściwie strawionych resztach, zalegających w organizmie. Ważne jest jednak przeanalizowanie, w którym momencie kwas zaczyna zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Na chorobę wrzodową dwunastnicy wskazują bóle brzucha po posiłkach oraz w nocy. Do zdiagnozowania choroby używany jest test kwasów żołądkowych, badania laboratoryjne w kierunku ustalenia obecności bakterii Helicobacter pylori oraz gastroskopia, podczas której można pobrać wycinek nabłonka i zbadać go pod kątem nowotworu. Po badaniu potwierdzającym obecność choroby, zostaniemy zapewne zaopatrzeni w leki, które pomogą nam wrócić do normalnego funkcjonowania. Pytanie, czy na pewno? Czy po przyjęciu zalecanych dawek problem zniknie, a jeśli tak, to na jak długo?

 

 

Po poradę do specjalisty

 

Jeśli jesteśmy pewni, że cierpimy na chorobę wrzodową dwunastnicy, dobrze jest poradzić się specjalisty dietetyka, który dokona analizy nawyków żywieniowych i pomoże w ustaleniu, dlaczego system trawienia nie funkcjonuje prawidłowo. Powinniśmy mieć świadomość, że wszystko co jemy ma wpływ na zdrowie organizmu. Współczesny sposób odżywiania sam w sobie jest przyczyną wielu chorób. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy dochodzą jeszcze czynniki genetyczne, a także palenie papierosów, przyjmowanie aspiryny i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Warto się zatrzymać i przeanalizować styl życia, poziom stresu na jaki narażamy organizm oraz sposób i jakość przyjmowanych pokarmów. Wizyta u dietetyka pozwoli nam na usystematyzowanie pracy nad sobą. Dietetyk najprawdopodobniej zwróci uwagę na przyjmowane węglowodany. To one powodują powstanie pęcherzyków dwutlenku węgla w dwunastnicy, a ich obecność również wpływa na dostarczenie dodatkowych ilości kwasu solnego, co toruje drogę powstaniu choroby wrzodowej. Uznawane przez medycynę konwencjonalną przyczyny choroby wrzodowej są tak naprawdę skutkami bardziej złożonych problemów całego organizmu, a te jak wspomniano, wynikają najczęściej z niewłaściwego sposobu odżywiania, w którym energia jest czerpana nie z dobrej jakości tłuszczów, a ze złej jakości węglowodanów. Poszukując dobrego dietetyka (na przykład przez wyszukiwarkę internetową, wpisując hasło dietetyk Warszawa), warto zwrócić uwagę na osoby zajmujące się Dietą optymalną. Osoby stosujące taką dietę osiągają bardzo dobre wyniki w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy.

 

 

Dlaczego dieta optymalna?

 

Dieta optymalna zakłada przyjmowanie małej ilości węglowodanów. Całkowicie eliminuje się te proste, czyli cukier, miód czy słodycze. Spadek ilości przyjmowanej glukozy powoduje zatem spadek produkcji kwasu węglowego, a wraz z nim spadek ilości kwasu solnego. Powstanie owrzodzenia jest przez to utrudnione. Duże znaczenie w Diecie optymalnej ma spożywanie dobrej jakości tłuszczów, takich jak: żółtka jaj, masło, słonina, 30%-owa śmietana). Oprócz eliminacji węglowodanów oraz przyjmowania tłustego pożywienia, ważne jest spożywanie dobrej jakości białka, takiego jak zawarte w jajach, wątrobie czy nerkach. Treściwe zaopatrzenie organizmu w białko zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. W taki sposób równowaga w organizmie wraca do normy samoczynnie.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!