Niewydolność krążenia

Układ krwionośny

Niewydolność krążenia — czy może mieć związek z dietą?

Krew, będąca wbrew pozorom tkanką, stanowi podstawową drogę odżywienia każdej komórki naszego ciała. To właśnie krew dostarcza bowiem zarówno składniki odżywcze, jak i tlen do wszystkich części organizmu. Gdy więc krążenie krwi staje się zaburzone, cierpi na tym każdy nasz narząd.

 

 

Czym jest i skąd bierze się niewydolność krążenia?

 

Niewydolnością krążenia określamy stan, w którym krew nieprawidłowo przepływa przez nasz organizm, co wiąże się z problemami niedokrwiennymi niektórych narządów. Taka dysfunkcja układu krążenia może mieć swoją przyczynę zarówno w samym sercu, jak i naczyniach krwionośnych, przez co różnić się może nieco jej przebieg i objawy.

 

Niewydolność, której przyczyna tkwi w naczyniach krwionośnych, może być spowodowana nieprawidłowym napięciem ich ścian lub nieprawidłową ilością samej krwi. Przyczyny sercowe z kolei mogą być bardzo różne — od zaburzeń rytmu serca, po problemy natury emocjonalnej.

 

 

Objawy zaburzonego przepływu krwi

 

Z racji dużej różnorodności chorób serca i naczyń krwionośnych, niewydolność krążenia i objawy tej choroby są nieco niespecyficzne. W znacznym stopniu dolegliwości różnią się w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju choroby.

 

Ostra niewydolność krążenia charakteryzuje się nagłym przebiegiem i bardziej charakterystycznymi objawami. Wyróżnia się tu przede wszystkim nierówny rytm serca (zwany kołataniem), duszność, bladość i ogólne osłabienie. Tego typu niewydolność pojawia się często w przypadku, gdy dochodzi do zaburzeń pracy innych narządów, np. płuc (zator płucny) czy mózgu.

 

Przewlekła niewydolność z kolei zazwyczaj ma charakter stopniowego nasilania się, przy czym pierwsze jej etapy są nierzadko bezobjawowe. W późniejszym czasie zauważyć można obrzęki, związane z nadmiernym przesączem limfy do tkanek, a także opisane już duszności czy utratę przytomności. Charakterystyczne dla chorób serca są także bóle wieńcowe, związane z niedokrwieniem samego serca. Jest on specyficzny: krótkotrwały, kojarzony z uczuciem gniecenia, palenia. Ból ten może pojawić się nie tylko w okolicach samego serca, ale również w innych częściach ciała np. pleców, lewego ramienia czy gardła.

 

 

Choroba dużych konsekwencji

 

Dysfunkcje krążenia nie należą do chorób częstych u osób młodych, ich występowanie znacznie narasta jednak wraz z wiekiem, zwłaszcza po 70 roku życia. Bardzo niepokojąca jest również duża śmiertelność tego typu zaburzeń, aż połowa osób ze zdiagnozowaną niewydolnością krążenia żyje nie dłużej niż 5 lat, co może być wynikiem zawału serca czy niedotlenienia mózgu. Innymi powikłaniami choroby jest m.in. niewydolność nerek czy nieprawidłowa budowa mięśnia sercowego. Z tego względu bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiednich działań zmierzających ku ustąpieniu choroby.

 

 

Niewydolność krążenia i leczenie tej przypadłości

 

Nawet najlepszy lekarz czy dietetyk z Warszawy uzna zapobieganie chorobie najważniejszą zasadą jej leczenia. W praktyce oznacza to jednak, że nawet już zdiagnozowaną niewydolność przepływu krwi można odwrócić, stosując metody jej prewencji. Do najważniejszych z nich należy: redukcja masy ciała, rezygnacja z używek czy regularna aktywność fizyczna. Bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój choroby jest także dieta.

 

Bardziej zaawansowane leczenie obejmuje oczywiście leki, a także operacje, w których przebiegu najczęściej zakłada się tzw. by-passy, wspomagające przepływ krwi.

 

 

Dieta wspomagająca przepływ krwi

 

Wspomniane już zostało, jak duży związek ma niewydolność krążenia i dieta. Dietetycy i kardiolodzy zalecać mogą różnego rodzaju diety. Jedna z nich znacząco wyróżnia się jednak na tle pozostałych ze względu na dużą skuteczność — Dieta optymalna.

 

Żywienie optymalne jest bardzo trafnym rozwiązaniem walki z wyżej opisaną chorobą ze względu na eliminację przyczyny jej powstawania. Wysokie spożycie węglowodanów w diecie tradycyjnej nierzadko prowadzi do powstania miażdżycy i innych chorób sprzyjających zaburzeniom w przepływie krwi. Dieta optymalna bazuje na zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów, a zwiększeniu spożycia tłuszczy, w tym głównie pochodzenia zwierzęcego. Zapobiega to między innymi rozwojowi miażdżycy, nadwadze, a także osłabieniu naczyń krwionośnych. Spożycie dużej ilości kolagenu jest w tym przypadku szczególnie cenne, ze względu na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Żywienie optymalne usprawnia również pracę samego serca, co przekłada się na lepszy przepływ krwi.

 

Odpowiednio zbilansowana dieta i opieka specjalistów, może nie tylko opóźnić rozwój choroby, ale również przywrócić choremu pełne zdrowie. Z tego względu warto zawalczyć o swoje własne życie, zanim zagrożenie związane z zaburzeniami krążenia będzie zbyt duże.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!