Choroba Buergera

Układ krwionośny

Choroba Buergera – Jak choroba zabiera sprawność

Choroba Buergera należy do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których przeciwciała organizmu, atakują jego własne tkanki. W przypadku choroby Buergera atak jest przypuszczony na tętnice kończyn, szczególnie nóg. Układ współczulny powoduje w tym przypadku nadmierne kurczenie się naczyń, co z kolei nakazuje przeciwciałom atak na występujące tam białka. Efektem są stany zapalne i zarastanie tętnic. Nieleczona choroba Buergera prowadzi do niedotlenienia, a w konsekwencji obumierania kończyn, co może skończyć się amputacją. W miejscu powstawania stanów zapalnych powstają sińce. Skóra często jest też owrzodzona. Zanim do tego dojdzie, powinny niepokoić nas również odrętwienia oraz bóle stóp czy łydek, powstające bez konkretniej przyczyny.

 

 

Po pomoc do lekarza

 

Wielu lekarzy myli chorobę Buergera z miażdżycą, dlatego kluczowy jest dokładny wywiad z pacjentem. Co ciekawe, choroba ta dotyczy w dużym stopniu palaczy. Palenie tytoniu zwiększa częstotliwość kurczenia się naczyń, co napędza rozwój choroby. Choroba Buergera, jeśli tylko zostanie prawidłowo zdiagnozowana, leczona jest w sposób konwencjonalny przez zastosowanie farmakologii, co skutkuje krótkotrwałym pozbyciem się objawów, takich jak ból w okolicach powstania stanu zapalnego. Takie podejście nie eliminuje jednak przyczyn, a co za tym idzie, nie leczy choroby i związanych z nią dolegliwości. Przebieg choroby wskazuje również często na pogorszenie się stanu pacjenta właśnie w czasie leczenia, szczególnie szpitalnego. Pogłębienie choroby związane jest ze stresem obecnym u hospitalizowanych pacjentów, wizją konieczności utraty kończyny oraz złej jakości pożywieniem, jakie zwykli dostawać chorzy w publicznych szpitalach.

 

 

Jak zatem leczyć?

 

Okazuje się, że w przypadku choroby Buergera powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do dietetyka. Praktyka pokazuje, że największe postępy w leczeniu choroby uzyskuje się przez diametralną zmianę sposobu odżywiania. Samodzielnie możemy sobie z tym nie poradzić. Pamiętajmy, że utrzymywanie dotychczasowych nawyków żywieniowych i brak kontroli ze strony specjalisty spowoduje pogarszanie się stanów zapalnych. Podawane objawowo leki przynoszące doraźną ulgę nie leczą, a jedynie tłumią ból i dyskomfort odczuwany w nogach, a stan zapalny pogłębia się i sieje spustoszenie w organizmie. Dobry dietetyk zajmujący się ustalaniem programu żywieniowego dla osób przewlekle chorych, doradzi nam jakie pokarmy wyeliminować z diety, a które powinny w niej pozostać i w jakich proporcjach. Takie podejście pozwoli na wyeliminowanie pierwotnej przyczyny choroby, a nie jedynie tłumienie jej objawów, które w żadnym wypadku nie doprowadzi do wyleczenia.

 

 

Dietetyk Warszawa – Szukaj

 

Odnalezienie właściwego dietetyka może nie być takie proste. Wiele osób zajmuje się dziś tą dziedziną. Warto zwrócić uwagę na tych specjalistów, którzy wiedzą jak ważne jest właściwie odżywianie w leczeniu chorób autoimmunologicznych, dotykających coraz większy odsetek społeczeństwa. Dobrze jest zwrócić uwagę na tych, proponujących leczenie przy pomocy Diety optymalnej (znanej również jako dieta dr Kwaśniewskiego). Dr Kwaśniewski stosował ją z powodzeniem u wielu pacjentów, zapisując sposób odżywiania w proporcji 1 gram białka wysokiej jakości, 3-4 gramy tłuszczów i poniżej 0,6 grama węglowodanów. Dietetyk pokaże nam, jak w praktyce zastosować te proporcje, a także zwróci uwagę na to, jakie pokarmy należy stosować w nowym programie żywienia. Wskaże też te produkty, które trzeba omijać szerokim łukiem. Produkty te, mogły bowiem od wielu lat pustoszyć organizm, doprowadzając do zmian w całym systemie hormonalnym, a zagubiony organizm próbując się bronić, zaczął wyniszczać sam siebie. Efekty leczenia przy zmianie sposobu odżywiania są widoczne po kilku tygodniach u osób we wczesnej fazie choroby. Osoby, u których wystąpiło owrzodzenie, obserwują gojenie się ran po około 2 miesiącach. Najdłużej leczenie przebiega w zaawansowanych stanach. Często musi być wspomagane innymi metodami. Nie warto czekać z postawieniem diagnozy i zmianą stylu życia i diety. Ceną za zwłokę może być oszpecenie ciała niegojącym się owrzodzeniem, a nawet utrata kończyn. Niepokojące objawy należy traktować jak sygnały, które wysyła nam organizm, próbując zaalarmować, że nie postępujemy z nim właściwie. Lepiej jest się w nie wsłuchać.

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!