Otyłość

Otyłość

Otyłość – choroba XXI wieku

Szybki rozwój cywilizacji związany jest z dużą dostępnością różnorodnej żywności. Nieprawidłowa dieta połączona z brakiem wystarczającej aktywności fizycznej stały się już na tyle powszechne, że widok ludzi otyłych praktycznie nikogo nie dziwi. Czy w związku z tym powinniśmy traktować otyłość jak chorobę nieuniknioną?

 

 

Przyczyny otyłości

 

Otyłością nazywamy stan nadmiernego zgromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, która nie tylko wykracza poza zapotrzebowanie na nią, ale wręcz wiąże się z szeregiem różnych dysfunkcji organizmu. W związku z dużym rozpowszechnieniem tego problemu ciężko jest wskazać jedyny powód jej występowania. Każdy z przypadków otyłości wiąże się z nieco innym mechanizmem powstawania i może wpływać na niego bardzo wiele czynników, w tym między innymi przyjmowane leki czy zaburzenia hormonalne.

 

Zgodnie z powszechnym rozumieniem, problem tycia występuje, gdy osoba spożywa nadwyżkę kalorii w stosunku do niewystarczającego wydatku energetycznego. Czy można jednak generalizować, iż taka osoba zawsze po prostu je za dużo? Otóż okazuje się, że nie wszystkie kalorie są sobie równe. Dla przykładu bardziej intensywne tycie może powodować taka sama ilość kalorii w postaci białego pieczywa czy makaronu, w stosunku do podobnej wartości kalorycznej przy produktach tłuszczowych. Związane jest to z różnicami w ich metabolizmie już na etapie biochemii komórki.

 

Samą otyłość określa się najczęściej na podstawie BMI, czyli współczynnika obliczanego zgodnie z wagą i wzrostem danej osoby. Nie jest to jednak jedyny słuszny wyznacznik. Istotny jest również skład ciała oraz ogólny stan fizyczny.

 

 

Konsekwencje popularnej choroby

 

Nadmierna tkanka tłuszczowa jest problemem, który nie dotyka jedynie samooceny chorego. Wiąże się też z możliwością wystąpienia wielu innych chorób, których zagrożenia nie powinno się ignorować. Należą do nich np. cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie czy bezpłodność.

 

 

„Jak szybko schudnąć”?

 

Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób z samej stolicy. Wyszukiwania „dietetyk Warszawa” czy „siłownia” są bardzo popularne. Choć samo podjęcie działania jest istotne, nie zawsze będzie efektywne. Wszystko zależy od specjalistów, pod których opiekę się oddamy oraz od ich zaleceń.

 

Tak zwane „diety cud” bazujące na głodówkach, po których nie następuje wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych, może spowodować przybranie na wadze, aż do osiągnięcia stanu przekraczającego wyjściowy. Szczególnie niebezpieczne są diety, które nie dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Po nich najczęściej następuje naturalne „zajadanie” głodu, będące właściwie wołaniem o pomoc organizmu.

 

Nadmierne spożycie węglowodanów w przypadku diety odchudzającej jest podstawowym błędem. To właśnie cukry proste, które są elementem składowym węglowodanów, zostają zamieniane w tkankę tłuszczową już na etapie oddychania wewnątrzkomórkowego, które zachodzi w każdej komórce organizmu. Właśnie z tego względu, pomimo powszechnej opinii, że spożycie tłuszczu powoduje tycie, to właśnie ten rodzaj energii jest dużo bardziej adekwatny dla osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy.

 

 

Dieta bogata w tłuszcze a odchudzanie

 

Dieta optymalna, opracowana przez doktora Kwaśniewskiego, od lat pomaga schudnąć osobom z nawet zaawansowaną otyłością. Wysokie spożycie tłuszczy, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów jest sposobem żywienia, które łączy w sobie nie tylko bardzo dobre efekty, ale również brak głodu. Ogranicza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. efektu jojo jak w przypadku wielu innych diet odchudzających. Takie odżywianie zapewnia organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, dzięki czemu nie trzeba martwić się o jego wyniszczenie.

 

 

Czy na odchudzaniu się kończy?

 

Wiele osób z nadwagą obawia się powrotu do normalnego życia, między innymi w związku z nadmiarem skóry, który może estetycznie dotknąć nawet osobę szczupłą. Warto mieć jednak na uwadze, iż w przypadku skóry to tłuszcze, a także kolagen i elastyna są bardzo istotnymi materiałami budulcowymi. Prawidłowe dostarczanie tych produktów oraz ich synteza w organizmie, pozwala kobietom po ciąży wrócić do poprzedniego wyglądu. Na Diecie optymalnej nie trzeba więc obawiać się nadmiaru skóry po odchudzaniu, co jest jej dodatkowym plusem.

 

Otyłość jest problemem, który wpływa na człowieka zarówno pod względem samooceny, jak i ogólnego stanu zdrowotnego. Często nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Z tego względu warto sięgnąć po pomoc profesjonalnego dietetyka i trenera personalnego, który pomoże raz na zawsze pożegnać zbędne kilogramy, przywracając jednocześnie chęć życia.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!