Chrapanie – polega na regularnych wibracjach języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Choć zazwyczaj występuje podczas snu, może również mieć miejsce podczas zwykłego leżenia. Chrapanie jest nie groźne dla naszego życia, ale może prowadzić do bardziej niebezpiecznego bezdechu sennego.
Szacuje się że od około 30 do 35% populacji chrapie. Zazwyczaj ma to związek z utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Może to dotyczyć alergii – obrzęk ścian dróg oddechowych, czy otyłości – nacisk na gardło i przełyk przez tkankę tłuszczową.
Bezdech senny jest to choroba polegająca na nieregularnym występowaniu bezdechów podczas snu. Za bezdech uważa się przerwę w wentylacji płuc, która trwa dłużej niż 10 sekund, lub mocne spłycenie oddechu. Podczas snu może nastąpić nawet kilkadziesiąt takich bezdechów, na które śpiący nie ma żadnego wpływu.
Jednym z najczęściej występujących typów bezdechu sennego jest – obturacyjny bezdech podczas snu. Dotyka on górnych dróg oddechowych. Podczas snu nos, lub gardło zostają zablokowane przez wiotczejące mięśnie gardła i języczka, lub rozluźnione podniebienie miękkie i utrudniają przepływ powietrza, prowadząc do bardzo wzmożonego chrapania.
Wiele cierpiących na tę chorobę zmaga się ze wzmożoną sennością w trakcie dnia, chronicznymi migrenami, czy wysokim nadciśnieniem.
W Polsce choroba ta dotyka w większym stopniu mężczyzn (10%), niż kobiet (1%), ale w każdym przypadku obniża ona poziom życia, powoduje udary mózgu, podnosi ryzyko zawału serca i niewydolności sercowej.
Bezdech senny może mieć trzy postacie:
Niektóre z objawów mogą być zauważalne przez partnera np. Głośne chrapanie i okresy bezdechu, ale większość z nich można zauważyć samemu.
Są to między innymi:
Warto poza zwykłym wywiadem lekarskim zrobić również badanie laryngologiczne, które może wykluczyć poszczególne przeszkody w górnych drogach oddechowych.
Drugim ważnym badaniem jest badanie polisomnograficzne, które polega na monitorowaniu chorego podczas snu i w międzyczasie badanie jego ciśnienia krwi i ruchów klatki piersiowej.
Dzisiejsze badania domowe dają niemalże 100% pewną diagnozę, choć w pełni wiarygodne wciąż pozostają droższe badania laboratoryjne.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!