Chrapanie

Laryngologia

Chrapanie

Chrapanie – polega na regularnych wibracjach języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Choć zazwyczaj występuje podczas snu, może również mieć miejsce podczas zwykłego leżenia. Chrapanie jest nie groźne dla naszego życia, ale może prowadzić do bardziej niebezpiecznego bezdechu sennego.

 

Szacuje się że od około 30 do 35% populacji chrapie. Zazwyczaj ma to związek z utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Może to dotyczyć alergii – obrzęk ścian dróg oddechowych, czy otyłości – nacisk na gardło i przełyk przez tkankę tłuszczową.

 

 

Bezdech senny.

 

Bezdech senny jest to choroba polegająca na nieregularnym występowaniu bezdechów podczas snu. Za bezdech uważa się przerwę w wentylacji płuc, która trwa dłużej niż 10 sekund, lub mocne spłycenie oddechu. Podczas snu może nastąpić nawet kilkadziesiąt takich bezdechów, na które śpiący nie ma żadnego wpływu.

 

Jednym z najczęściej występujących typów bezdechu sennego jest – obturacyjny bezdech podczas snu. Dotyka on górnych dróg oddechowych. Podczas snu nos, lub gardło zostają zablokowane przez wiotczejące mięśnie gardła i języczka, lub rozluźnione podniebienie miękkie i utrudniają przepływ powietrza, prowadząc do bardzo wzmożonego chrapania.

 

Wiele cierpiących na tę chorobę zmaga się ze wzmożoną sennością w trakcie dnia, chronicznymi migrenami, czy wysokim nadciśnieniem.

 

W Polsce choroba ta dotyka w większym stopniu mężczyzn (10%), niż kobiet (1%), ale w każdym przypadku obniża ona poziom życia, powoduje udary mózgu, podnosi ryzyko zawału serca i niewydolności sercowej.

 

Bezdech senny może mieć trzy postacie:

 

  • postać zaporowa, która swoje źródło ma w zaburzeniach przepływu powietrza podczas wdechu przez górne drogi oddechowe związane ze zwiotczeniem mięśni w tej części gardła
  • postać ośrodkowa, która polega na zaburzeniach napędu oddechowego związanego z ośrodkiem oddechowym, który umiejscowiony jest w mózgu
  • postać mieszana – łączy dwie wcześniej wymienione postacie.

 

 

Objawy chrapania.

 

Niektóre z objawów mogą być zauważalne przez partnera np. Głośne chrapanie i okresy bezdechu, ale większość z nich można zauważyć samemu.

 

Są to między innymi:

 

  • niespodziewane przebudzenia w środku nocy z uczuciem dezorientacji
  • w trakcie dnia; spadek koncentracji i senność, która w niektórych przypadkach może prowadzić do tzw. zespołu Pickwicka, który charakteryzuje się niekontrolowanymi napadami senności, które mogą skutkować krótkotrwałym, mimowolnym zasypianiem.
  • Chorobie towarzyszyć mogą również: otyłość, spadek libido, bolesne migreny, zaburzenia rytmu serca.

 

 

Rozpoznanie choroby.

 

Warto poza zwykłym wywiadem lekarskim zrobić również badanie laryngologiczne, które może wykluczyć poszczególne przeszkody w górnych drogach oddechowych.

 

Drugim ważnym badaniem jest badanie polisomnograficzne, które polega na monitorowaniu chorego podczas snu i w międzyczasie badanie jego ciśnienia krwi i ruchów klatki piersiowej.

 

Dzisiejsze badania domowe dają niemalże 100% pewną diagnozę, choć w pełni wiarygodne wciąż pozostają droższe badania laboratoryjne.

 

 

Leczenie chrapania.

 

  • Leczenie przebiega w różny sposób w zależności od osoby i stopnia w jakiej choroba u niej występuje.
   U osób otyłych zaleca się natychmiastowe odchudzanie.
  • W lekkich przypadkach źródło może znajdować się w używkach, więc na chrapanie działa abstynencja alkoholowa i nikotynowa.
  • Na chrapanie dobrym sposobem jest również przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała przed snem – spanie na boku, a nie na plecach.
  • W średnich przypadkach pomaga stosowanie aparatu na zęby, który wysuwa żuchwę, czy też CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) czyli dodawanie ciągłego ciśnienia w drogach oddechowych.
  • Oprócz tego istnieją różne sposoby operacyjne, takie jak: tracheotomia, która pozwala na ominięcie zwężonych dróg oddechowych.
  • Na chrapanie najlepszym rozwiązaniem jest również tzw. Żywienie Optymalne, który może doradzić odpowiedni dietetyk.
  • Jednym ze sposobów leczenia chrapania jest również używanie leków, które powodują zmianę napięcia tkanek tylnej ściany gardła. Leki te mogą całkowicie zlikwidować, lub ograniczyć dokuczliwe dźwięki podczas chrapania.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!