Reumatoidalne zapalenie stawów

Kręgosłup, kości, stawy

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów dawniej znane jako artretyzm, czy gościec przewlekły postępujący, to choroba reumatyczna, która atakuje układ immunologiczny, przez stany zapalne. Jest to choroba tzw. tkanki łącznej, która polega na zapaleniu małych, bądź średnich stawów, oraz powikłaniami pozastawowymi. Niestety RZS prowadzi do przykurczu stawów, ich zniekształcenia, czy zniszczenia, co w konsekwencji sprowadza się do inwalidztwa, niepełnosprawności, a niekiedy – przedwczesnej śmierci.

 

Gościec przewlekły postępujący dzieli się głównie na trzy typy:

 

  1. Pierwszy typ ma łagodny przebieg, zmiany stawowe pojawiają się rzadko, a organizm dobrze reaguje na leczenie.
  2. Drugi typ charakteryzuje się powolnymi, ciągłymi zmianami, a organizm słabiej reaguje na leczenie.
  3. Trzeci typ to najpoważniejszy i najbardziej niebezpieczny typ choroby. W tym stadium choroba postępuje szybko zniekształcając stawy i prowadząc do niepełnosprawności, mimo leczenia. Ciężka progresja choroby ma miejsce już na samym jej początku.

 

W każdym z tych trzech etapów zapalenie stawów różni się nie tylko przebiegiem, ale i obszarem, na którym występuje.

 

 

Reumatoidalne zapalenie stawów objawy.

 

Pierwszymi objawami RZS jest ogólne złe samopoczucie – podwyższona temperatura, potliwość, ból dłoni, zwłaszcza palców, oraz wrażenie ich rozgrzania, czy mrowienia. Często wokół stawów pojawiają się zaczerwienienia, a chory odczuwa drętwienie w tych okolicach.

 

Jednym z podstawowych objawów RZS są tzw. guzki reumatoidalne – są to małe zgrubienia występujące w tkance podskórnej, ale mogą również pojawić się na płucach, nerkach, bądź sercu.

 

W bardziej zaawansowanych etapach choroby pojawiać się może dystrofia mięśniowa, która prowadzi do deformacji stawów międzypaliczkowych; deformacje te mogą sięgnąć stawów łokciowych. Uszkodzeniu mogą ulec również stawy biodrowe, rdzeń kręgowy, czy korzenie nerwowe. Miejsca, w których doszło do zmian są wilgotne i chłodne.

 

Kolejnymi objawami są:

 

  • poranna sztywność stawów, która zanika podczas ruchu. Jest to ból na tyle silny, że może uniemożliwiać wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności, takich jak: ubieranie, mycie, przygotowanie posiłku. Ból nasila się gdy chory próbuje ścisnąć dłoń. Czas trwania zależy od nasileń chorobowych i waha się od kilku minut do ponad godziny.
  • wczesny zanik mięśni: międzykostnych, glistowatych i mięśni kłębu kciuka
  • siła mięśni i chwytu dłoni maleje
  • zajęcie ścięgien i pochewek ścięgnistych – uszkodzenie stawu może prowadzić do charakterystycznego odcięcia łokciowego palców ręki
  • pojawienie przeprostów – jest to nadmierna ruchomość stawów i zwiększona elastyczność skóry

 

Gościec doprowadza również do wielu powikłań, a jednym z nich może być powstanie torbieli Bakera, czyli nagromadzenie płynu podkolanowego wskutek uszkodzenia torebki stawowej stawu kolanowego.

 

 

Reumatoidalne zapalenie stawów leczenie.

 

Najczęściej na gościec chorują osoby, których nawyki żywieniowe opierają się na różnego rodzaju dietach roślinnych, co pobudza działanie układu sympatycznego, który rzutuje na stan zdrowia. Zazwyczaj leczenie RZS jest drogie, a leki rzadko bywają skuteczne.

 

Jako, że przyczyną choroby jest złe odżywianie, pomóc może specjalna dieta, którą zlecić może dietetyk (sprawdź dietetyk warszawa). Jest to tzw, Dieta Optymalna, stosowane podczas niej Żywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym choroby. Jest to dieta nastawiona na produkty niskobiałkowe, które pomagają w eliminacji objawów, jak i samej choroby. Według autora diety dra Kwaśniewskiego, przyczyna choroby znika już nawet po paru tygodniach, a objawy po kilku dniach.

 

W szybkim leczeniu RZS pomaga również stosowanie tzw. prądów selektywnych, które pobudzają układ parasympatyczny do działania w obszarach chorobowym i stymuluje ich powrót do zdrowia.
Żywienie Optymalne jak i prądy selektywne pomagają w szybkim czasie pozbyć się wszelkich powikłań związanych z RZS i dbają o to, by choroba nie powróciła.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!