Choroba Bechterewa (ZZSK)

Kręgosłup, kości, stawy

Choroba Bechterewa – przebiegły zabójca stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (w skrócie ZZSK), znane także jako Choroba Bechterewa, jest chorobą układu ruchu, która dotyka głównie mężczyzn między 25 a 30 rokiem życia. Silny ból, który nie ustępuje po zażyciu leków, charakterystyczne sztywnienie kręgosłupa, ograniczona ruchowość – to objawy, których nie można lekceważyć!

 

Chorobę powoduje wadliwy gen, choć jest zaliczana także do chorób autoimmunologicznych (autoagresywnych). Zmiany chorobowe umiejscawiają się w więzadłach, chrząstkach, stawach i powięziach w rdzeniu kręgowym, czasem także w innych stawach, najczęściej krzyżowo-biodrowych i kolanowych. Powodują ból i ograniczoną zdolność ruchową. Występowaniu zachorowań na tę chorobę sprzyja ciężka praca fizyczna (głównie w zimnym klimacie) i zła dieta.

 

 

Na czym dokładnie polega choroba?

 

We wczesnej fazie choroby proces zapalny umiejscowiony jest w przyczepach ścięgnistych, gdzie powstaje tzw. ziarnina. W miejscach zmienionych chorobowo dochodzi do gwałtownego odkładania się soli wapnia, a w konsekwencji do kostnienia, które prowadzi do zesztywnienia kręgosłupa. Powstają mostki kostne łączące sąsiednie kręgi, zwane syndesmofitami. Z tego powodu kręgosłup chorego zaczyna przypominać bambusowy kij (można to zobaczyć na zdjęciu RTG). Stan zapalny obejmuje także stawy biodrowe, kości, okostną, ścięgna. Występują także zmiany w mięśniach, które na ból reagują odruchowym skurczem.

 

 

Objawy choroby Bechterewa

 

ZZSK jest procesem zapalnym, przewlekłym, postępującym z okresami zaostrzeń i długotrwałych remisji. Uciążliwe objawy wpływają negatywnie na jakość życia, a nieleczone mogą doprowadzić do kalectwa, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Odpowiednim specjalistą będzie lekarz reumatolog.

 

Do najbardziej rozpoznawalnych objawów choroby możemy zaliczyć:

 

    • Silne bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, utrzymujące się minimum 3 miesiące, które ustępują po wysiłku fizycznym i słabo reagują na leki.
    • Ograniczona ruchomość lędźwiowej części kręgosłupa – następuje zesztywnienie kręgosłupa wraz z jego unieruchomieniem i niekiedy wykrzywieniem. Skutkuje to pochyłą, sztywną postawą ciała, która jest charakterystycznym objawem choroby.
    • Ból i ograniczona ruchomość w obrębie klatki piersiowej.
    • Większa wrażliwość na ból – występuje jako cecha charakterystyczna w chorobach pastwiskowych (przy zastosowaniu diety jarskiej), takich jak choroba Buergera czy gościec przewlekły postępujący.
    • Ogólne osłabienie.
    • Stany podgorączkowe.
    • Brak apetytu.
    • Spadek masy ciała.
    • Ból pięt (u około 40% chorych).

 

Ponadto badanie radiologiczne w przypadku występowania choroby Bechterewa wykazuje obustronne zapalenie w stawach krzyżowo-biodrowych. Informacji o postępach czy zaostrzeniu choroby dostarcza także OB, które może wynosić nawet 100 w ostrej fazie choroby lub 40-50 w okresie łagodniejszym.

 

Ból i ograniczona ruchomość ciała sprawiają, że chorzy często potrzebują pomocy przy przemieszczaniu się, np. muszą posługiwać się kulami.

 

 

Leczenie choroby Bechterewa

 

Chorym podaje się leki przeciwzapalne, kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. Zwalczają one stany zapalne, działają przeciwbólowo oraz powodują zmniejszenie aktywności układu immunologicznego (pożądane przy autoagresji charakterystycznej dla ZZSK). Wskazana jest także fizykoterapia, kinezyterapia i gimnastyka lecznicza. Niektórzy chorzy wymagają zastosowania psychoterapii – w przypadku kiedy pojawiła się nerwica neurasteniczna lub depresja.

 

Dodatkowo chorym może pomóc odpowiednia dieta, dobrana przez wykwalifikowanego dietetyka – szukając go, wpisuj w wyszukiwarkę hasła „dietetyk Warszawa„, „dietetyk Wrocław” i szukaj opinii. Ważne, aby taki specjalista miał doświadczenie w pracy z chorymi na ZZSK i dobre wyniki.

 

 

Dieta w leczeniu choroby Bechterewa

 

W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa pomocna może być Dieta Optymalna opracowana przez słynnego dra Jana Kwaśniewskiego, która będzie działała na zasadzie leczenia przyczynowego. Według badań dieta ta skutkuje znacznym obniżeniem OB u chorego, które np. spadało z 35 do 5 w ciągu 12 dni, a po dwóch miesiącach wynosiło 0.

 

Dieta Optymalna polega na takim odżywianiu organizmu, by dostarczyć mu jak najlepsze pokrycie potrzeb budulcowych, naprawczych i energetycznych, a także ograniczyć powstawanie toksycznych produktów przemiany materii i usprawnić ich wydalanie. Jest to dieta wysokotłuszczowa. Węglowodany spożywamy w małych ilościach – głównie w postaci skrobi (w ziemniakach i innych warzywach). Białka również spożywamy w niewielkich ilościach (żółtka jaj, podroby, sery żółte oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego). Dodatkowo warto zapewnić sobie dawkę ruchu dostosowaną do naszego wieku i możliwości, a także odpowiednią ilość odpoczynku od wysiłku umysłowego. To tylko niektóre ze wskazań diety – o szczegóły należy zapytać dietetyka, który odpowie na nasze pytania i pomoże dobrać codzienny jadłospis, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!