Cukrzyca typu 1

Choroby metaboliczne

Życie z cukrzycą

Jedną z tak zwanych chorób XXI wieku, która dotyka coraz większą część populacji w różnym wieku jest cukrzyca. Jest to przewlekła dolegliwość charakteryzująca się zaburzeniami w produkowaniu przez organizm insuliny, a co za tym idzie zbyt dużym i niebezpiecznym dla człowieka stężeniem glukozy we krwi, co nazywa się hiperglikemią. Istnieją 2 rodzaje tej choroby: cukrzyca typu 1, która dotyka od 15% do 20% chorych, zwana także insulinozależną, a także cukrzyca typu 2, zwana insulinoniezależną. Czy cukrzyca jest chorobą uleczalną? Czy można zapobiec jej powstaniu? Czy cukrzyk może normalnie funkcjonować w społeczeństwie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

 

 

Zmiany jakie zachodzą w naszym organizmie, o których warto wiedzieć

 

Należałoby wyjść od stwierdzenia, iż główną przyczyną cukrzycy jest właśnie cukier i jego nadmiar w naszym ciele. Trzeba to jednak uściślić. Cukier bowiem jest chemicznie niczym innym jak związkiem węgla i wody, z przewagą tego drugiego składnika. Jest on z tego też powodu bardzo trudnym w spalaniu węglowodanem zarówno w organizmach ludzi, jak i zwierząt. W samym procesie przemiany materii spalanie cukrów angażuje zużycie dużych ilości białka, witamin, składników mineralnych i hormonów oraz wymaga zużycia sporej ilości energii najpierw w proces trawienia, a następnie we wchłanianie węglowodanów z pokarmu do krwi i ich późniejsze spalanie. Warto tu wspomnieć o jedynym wyjątku wśród cukrów jakim są węglowodany zawarte w owocach pod nazwą fruktoza. Cukier ten od razu trafia do naszej krwi omijając cały proces wykorzystujący sporo energii i momentalnie podnosi poziom glukozy we krwi. Przyrost ten generuje potrzebę wytworzenia przez jeden z naszych najważniejszych narządów – trzustkę, hormonu zwanego insuliną. Ważne jest tutaj zdanie sobie sprawy z tego jaką rolę odgrywa w naszym organizmie produkcja insuliny. Jeśli wytwarzamy jej za dużo możemy poczuć momentalny przypływ głodu z powodu niedocukrzenia organizmu. Wówczas mamy wrażenie, że musimy jak najszybciej coś zjeść, co staje się błędnym kołem. Co powoduje, że coraz częściej nawet młodzi ludzie zapadają na tę chorobę?

 

 

Przyczyny cukrzycy i jej rodzaje

 

Na samym początku zostało wspomniane, iż możemy wyróżnić 2 typy tejże choroby. Na cukrzycę insulinozależną choruje zdecydowanie mniejszą ilość chorych. Przyczyn cukrzycy może być wiele, ale tylko niekiedy możemy mówić o uwarunkowaniach genetycznych. Do powstania cukrzycy typu 1 przyczynia się zaburzenie w działaniu trzustki, poprzez uszkadzanie jej komórek (Beta) przez własny organizm. Stąd też mówimy o cukrzycy jako chorobie autoimmunologicznej. Dochodzi bowiem do ataku trzustki przez jej przeciwciała, które uznają narząd i jego komórki za wrogie, analogicznie jak przy przeszczepie. Organizm wówczas przestaje produkować insulinę w wystarczających ilościach lub nie produkuje jej wcale. Uwarunkowania mogą być zarówno genetyczne, jak i wirusowe, czy cywilizacyjne. Mówiąc natomiast o cukrzycy typu 2 – obecnie choruje na nią zdecydowana większość dotkniętych chorobą, a jej powstanie wiąże się przede wszystkim ze złym stylem życia i odżywianiem. W tym przypadku na cukrzycę prędzej zachorują ludzie spożywający wysoko przetworzone produkty, którzy mają bardzo mało ruchu lub nie mają go wcale. Czy są to jedyne elementy, które wpływają na powstanie cukrzycy?

 

 

Inne przyczyny cukrzycy

 

Należą do nich zarówno inne schorzenia, których następstwem jest cukrzyca lub przyjmowane leki ją wywołujące. Do chorób, które mogą przyczynić się do powstania cukrzycy należą:

 

    • Zespół Cushinga
    • Mukowiscydoza
    • Rak trzustki
    • Zespół wielotorbielowatych jajników
    • Pankreatektomia (usunięcie części trzustki)

 

Leki mogące powodować zmiany w działaniu trzustki, a co za tym idzie cukrzycę:

 

    • Beta-blokery
    • Statyny
    • Beta-blokery
    • Kortykosteroidy

 

 

Cukrzyca objawy

 

Jak możemy rozpoznać u siebie cukrzycę we wczesnym stadium choroby? Jednym z objawów, który następuje na długo przed wykryciem choroby jest wystąpienie w krwi przeciwciał zwalczających komórki Beta trzustki. Tutaj należy się na chwilę zatrzymać i zdać sobie sprawę, iż choroba ta mogłaby być wykryta w początkowym stadium choroby poprzez przebadanie dzieci (najczęściej na cukrzycę chorujących) na obecność przeciwciał w organizmie. Wówczas można by przerwać proces niszczenia komórek odpowiednio szybko i nie dopuścić do rozwinięcia się tej niebezpiecznej choroby. Objawy cukrzycy to przede wszystkim podwyższony poziom cukru zarówno we krwi, jak i w moczu, co łatwe jest do wykrycia poprzez zrobienie podstawowych badań.

 

Cukrzyca objawy:

 

    • Przybranie na wadze lub chudnięcie
    • Zwiększony apetyt
    • Suchość w ustach
    • Częstsze wydalanie moczu
    • Senność, zmęczenie
    • Wolno gojące się rany
    • Zawroty głowy i mdłości

 

Wczesne zidentyfikowane objawy cukrzycy mogą sprawić, że choroba zostanie całkowicie wyleczona. Walka z chorobą natomiast to nie tylko wizyty u lekarza, ale przede wszystkim samozaparcie, zmiana stylu życia i zdrowe odżywianie. Wiele osób nie wie w jaki sposób zacząć. Tutaj z pomocą może przyjść dietetyk i trener personalny.

 

 

Jak wyleczyć cukrzycę?

 

Jest to pytanie, które zadaje wiele osób nie zdając sobie w ogóle sprawy, że jest to jak najbardziej możliwe, a bardzo duże znaczenia ma tutaj tak zwana dieta cukrzycowa (niskowęglowodanowa), którą może pomóc przygotować również trener personalny. Istotne jest jednak to, że w zwalczaniu objawów choroby potrzebne są zastrzyki z inuliną, aby wyrównać jej poziom w organizmie. Jednak nie powinno się leczyć cukrzycy jedynie poprzez sztuczne zapewnianie insuliny naszej jednostce. Zastosowanie diety cukrzycowej (niskowęglowodanowej) to krok do podjęcia prawdziwej walki z chorobą, gdyż jest to nic innego jak wprowadzenie do swojego życia diety bogatej w różne wartości odżywcze, a ubogiej w przetworzone tłuszcze trans i niebezpieczne cukry.
Do kogo zwrócić się o pomoc?

 

 

Potrzebujesz wsparcia dietetyka klinicznego i trenera personalnego w Warszawie?

 

Korzystając z usług dostępnych na stronie możesz być pewien osiągnięcia zamierzonych efektów. Dietetyk może bowiem pomóc Ci rozpisać dietę jaką jest Dieta optymalna (dra Jana Kwaśniewskiego), która charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów. Jeśli jesteś cukrzykiem dieta ta pozwoli Ci zwalczyć chorobę, podobnie jak dieta cukrzycowa. Są to sposoby odżywiania jakie są niezbędne do rozpoczęcia walki z chorobą, a finalnie do wygrania z nią.

 

Trener personalny w Warszawie – dostaniesz odpowiedni harmonogram ćwiczeń, które będziesz wykonywać pod okiem profesjonalisty, tak aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Trener personalny odpowiednio dobierze zarówno same ćwiczenia jak i ich częstotliwość tak, aby były one indywidualnie dostosowane do potrzeb.

 

Wsparcie dietetyka z Warszawy – oprócz odpowiednich treningów otrzymasz rozpisaną dietę, która pozwoli powrócić do formy, zrzucić zbędne kilogramy, a przede wszystkim cieszyć się znów zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dietetyk po przeprowadzeniu wywiadu dostosuje odpowiednio zalecenia żywieniowe i stwierdzi, czy Dieta optymalna będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko to, aby powrócić do prawidłowego odżywiania połączonego ze zdrowym aktywnym trybem życia.

 

 

Czy życie z cukrzycą jest możliwe?

 

Tak jak zostało wyżej wskazane życie z cukrzycą jest możliwe i to nie dlatego, że można się do niej przyzwyczaić, ale dlatego, że jest to uleczalna choroba. Trzeba natomiast w to uwierzyć i bardzo mocno skupić się na zmianie swojego życia, nawyków żywieniowych, a także wprowadzić fizyczną aktywność, której u wielu cukrzyków po prostu nie ma. Po drugie trzeba dążyć do tych zmian i nie poddawać się. Po wprowadzeniu zdrowej diety, co powinno nastąpić nie stopniowo, ale natychmiastowo, wprowadzeniu aktywności, można zacząć zmniejszać dawki przyjmowanej insuliny. Oczywiście wszystko to należy wykonywać pod czujnym okiem lekarza, dietetyka czy trenera osobistego, należy dosyć często wykonywać badania, aby sprawdzać regularnie poziom glukozy we krwi. Trzeba również pilnować ilości wstrzykiwanej inuliny do krwi, aby znów tego poziomu nie zaburzyć. Nie jest to jednak niewykonalne, a restrykcyjne trzymanie się zasad, diety i treningów pozwolą znów na zdrowe życie bez cukrzycy.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!