Migrena – ból głowy

Ból

Rola diety w leczeniu migreny

Migrena to dolegliwość, która znana jest od wieków. Na tę dokuczliwą przypadłość cierpieli między innymi Juliusz Cezar, czy filozof Immanuel Kant. Osoby, które miewają migreny wiedzą, że jest to ból, którego nie sposób pomylić z jakąkolwiek inną dolegliwością. Charakterystyczne pulsowanie, które odbiera przyjemność z życia prawie 20% ludzi z całego świata.

 

 

Migrena objawy

 

Migrena to wyjątkowo silny ból głowy o różnym natężeniu, bardzo charakterystyczny, pulsujący. Nie towarzyszy choremu ciągle. Tak zwane napady migreny pojawiają się w różnych odstępach. Uważa się, że bardzo duży wpływ na pojawienie się napadu mają emocje, jak również wysiłek fizyczny. Osobie, która przechodzi napad migreny dodatkowo może towarzyszyć światłowstręt. Niektórzy cierpią również z powodu wymiotów i biegunek spowodowanych bólem. Występują zaburzenia pola widzenia. Bywa, że przed samym atakiem pojawia się tzw. aura, którą można odbierać jako swoistą zapowiedź nadchodzącej migreny. Są to najczęściej mroczki przed oczami, skokowe zmiany temperatury, którym towarzyszy nieprzyjemne mrowienie. Ostatecznie, jej objawy są bardzo indywidualne. U każdego wyglądają inaczej, często zmieniają się razem z porą roku lub porą dnia.

 

 

Migrena leczenie domowe

 

Ludzkość musiała jakoś radzić sobie z uporczywymi bólami głowy. Chwilową ulgę przynoszą zimne i ciepłe okłady. Dawnym sposobem jest ciepła kąpiel albo rozgrzewający prysznic. Część osób cierpiących na migrenę próbuje ratować się aromaterapią. Niektóre olejki eteryczne rzeczywiście mogą łagodzić bóle, m. in. olejki lawendowy i miętowy. Bywa, że przynoszą one odwrotny skutek i migrena nasila się. Taki sam efekt mogą dać ziołowe herbatki – dla jednych mogą być ulgą w cierpieniu, a dla innych jedynie pogorszeniem stanu. Wszelkie podane metody są w stanie załagodzić objawy migreny, nie pomagają w jej całkowitym zwalczeniu. Co zrobić, żeby na dobre uwolnić się od pulsującego bólu głowy?

 

 

Dietetyk – pomoc w migrenie

 

Aby jakiekolwiek leczenie przyniosło oczekiwany skutek, należy poznać przyczyny dolegliwości. Udowodniono, że jednym z głównych powodów powstawania silnych migren jest zwężenie tętnic, w szczególności tętnic pokrywy czaszki. Czynniki, które wpływają na taki stan naczyń krwionośnych to między innymi nieodpowiednia dieta. Przełom w walce z migreną zaszedł w momencie, kiedy naukowcy zdali sobie sprawę, że liczba osób uskarżających się na pulsujące bóle rosła w czasie wojen, kiedy ludzie byli skazani głównie na dietę jarską (gdy podaż węglowodanów w stosunku do spożywanego białka, przy niskiej wartości biologicznej białka, jest zbyt wysoka). Zauważmy, że jeszcze do niedawna schorzenie takie jak migrena było typowe dla wyższych warstw społeczeństwa, które miały dostęp do zróżnicowanej żywności. Dziś sposoby żywienia większości ludności uległy znacznej zmianie. Osoby chorujące na migrenę najczęściej mają w swojej diecie zbyt mało tłuszczy zwierzęcych. Z obserwacji lekarzy wynika, że Żywienie Optymalne, autorstwa dr Kwaśniewskiego pomogło już tysiącom osób, uskarżającym się na migreny, z którymi już nie są w stanie walczyć. Dobry dietetyk będzie w stanie przygotować odpowiedni plan żywienia, który będzie zapobiegać zwężaniu się tętnic w okolicy głowy. Dietetyk w Warszawie sprawdzony specjalista, znajdzie się w każdym większym, a także mniejszym mieście Polski i na pewno doradzą jak stosować dietę dr Kwaśniewskiego, by ból całkowicie przeminął. Efekty nowego jadłospisu są zauważalne już po trzech tygodniach! Jeżeli sam udoskonalony program Żywienia Optymalnego nie pomaga, lekarz optymalny może zalecić dodatkowo zastosowanie prądów selektywnych S. Wcześniej potrzebna jest jednak bardzo szczegółowa analiza każdego indywidualnego przypadku. To wyjątkowo ważne, ponieważ łatwo pomylić bóle migrenowe z neurastenią. Charakterystyczny dla migreny jest ból, na który uskarżają się pacjenci. Ból ten pulsuje i sięga oka. Dzięki prądom PS zostaje pobudzony układ parasympatyczny organizmu, a co za tym idzie – problematyczne tętnice powodujące migrenę zwężają się.

 

Migrena nie musi oznaczać wyroku. Nie każdy napad musi kończyć się zamykaniem w ciemnym pokoju, by nie narazić się na światło czy nieprzychylne dźwięki. Wymioty, biegunki, mroczki przed oczami mogą odejść w niepamięć, jeżeli tylko zdecydujemy się na fachową pomoc i zaufamy kompetentnej osobie. Jak mówią – jesteś tym, co jesz. Dobry dietetyk potrafi zdziałać wiele, nawet pomóc pokonać migrenę!

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!