Alergia

Zdrowie

Alergia

Alergia, potocznie nazywa uczuleniem, to nadwrażliwość organizmu na czynnik występujący w środowisku, w którym przebywa, na przykład na sierść psa lub pyłki drzew. Substancję, która w wyniku reakcji lub kontaktu z człowiekiem wywołuje patologiczną reakcję jego układu immunologicznego, nazywamy alergenem. Dane na temat tego, ile osób cierpi obecnie na różnego typu alergie, są przerażające – dotyczy to już co czwartego Polaka. Co więcej, prowadzone na świecie obserwacje dowodzą, że liczba alergików co 10 lat ulega podwojeniu, a lista substancji, które mogą być alergenami, zdaje się nie mieć końca! Pomimo tak ogromnej skali problemu, lekarze wciąż nie potrafią jednoznacznie określić przyczyn alergii.

 

 

Jaki jest mechanizm alergii

 

Układ odpornościowy osoby cierpiącej na alergię nie działa prawidłowo. Zwalcza nie tylko to, co powinien, czyli niebezpieczne dla życia wirusy, bakterie i grzyby, ale także substancje, które są dla nas niegroźne. W reakcji na alergen, czyli „wroga”, dochodzi do reakcji immunologicznej – organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała i tworzy się stan zapalny. Bardzo częstym mechanizmem powstawania alergii jest tzw. atopia, która polega na tym, że organizm produkuje zwiększoną ilość immunoglobuliny zwanej IgE.

 

 

Alergia objawy

 

Objawy alergii są charakterystyczne dla jej rodzaju. Na przykład, alergia skórna (inaczej alergia kontaktowa) ujawnia się w wyniku kontaktu alergenu ze skórą. „Wrogami” mogą być między innymi: składniki środków do prania i płukania tkanin, szamponów do włosów, kremów do twarzy i innych kosmetyków. Często uczulają chrom i nikiel, które pokrywają biżuterię, guziki i elementy pasków. W wyniku kontaktu z alergenem na skórze chorego występują różnego rodzaju zmiany – zaczerwienia, obrzęki, pęcherze. Można ją zaobserwować dokładnie w miejscu zetknięcia alergenu ze skórą lub na całym ciele.

 

Inne objawy występują w przypadku alergii wziewnej, czyli uczulenia na roztocza, pyłki roślin i sierść zwierząt. U alergików można zaobserwować: katar, kaszel i łzawienie oczu, a w ostrzejszej reakcji obrzęk, duszności, wysypkę, swędzenie skóry, a nawet astmę.

 

Alergia pokarmowa – czyli problemy ze strony układu trawiennego lub zmiany skórne, występuje najczęściej w reakcji na spożywanie: orzechów, cytrusów, truskawek, białka mleka i glutenu. Oprócz dysfunkcji układu pokarmowego, alergia ta może powodować również duszności, obrzęki i wstrząs anafilaktyczny. Alergeny z białka pszenicy, czyli glutenu, mogą prowadzić do trwałego zaniku błony śluzowej jelit.

 

 

Alergia diagnoza

 

Jeśli u danej osoby występują objawy, które mogą wskazywać na alergię, wykonuje się dwa rodzaje testów – testy skórne lub testy z krwi. Te pierwsze to najprostsza metoda na znalezienie alergenów wziewnych, nieco słabiej sprawdzają się przy uczuleniach pokarmowych i kontaktowych. Test polega na tym, że na przedramię bądź plecy nanosi się kropelki zawiesin zawierających różne substancje uczulające.
Testy z krwi sprawdzają się natomiast lepiej przy poszukiwaniu winowajców alergii wziewnej i pokarmowej. Pobiera się próbkę krwi i bada się w niej poziom przeciwciał IgE, który u alergików jest wyższy.

 

 

Alergia leczenie

 

Obecnie leczenie opiera się wyłącznie na leczeniu objawowym – chorym zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem, ewentualnie wprowadza się leczenie farmakologiczne. Unikanie „winowajców” znacznie utrudnia codziennie funkcjonowanie, na przykład zmusza rodzinę do pozbycia się zwierząt domowych, spędzania wakacji poza miejscami, gdzie występują pylące trawy, czy całkowitego wyeliminowania z diety różnych pokarmów. Jeśli całkowite unikanie alergenu jest niemożliwe, podaje się leki, zwykle przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Kiedy nawet to nie pomaga, prowadzi się tzw. kuracje odczulające, które mogą trwać nawet 5 lat i polegają na przyjmowaniu serii podskórnych zastrzyków zawierających dany alergen.

 

 

W poprawie stanu zdrowia w alergii pomoże dietetyk

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyny alergii mogą tkwić w niekorzystnym odżywianiu. Metodą, która pozwoli na pozbycie się przyczyn, a nie tylko objawów alergii, jest Dieta Optymalna. Po wprowadzeniu tego rodzaju żywienia aż u ponad 90% chorych objawy alergiczne szybko ustępują. Co więcej, dieta ta ma również pozytywny wpływ na samopoczucie i wygląd stosujących je osób, co można zaobserwować na przykładzie ich cery, która jest zdrowa i promienna. W ustaleniu odpowiedniego planu żywieniowego pomoże Ci dietetyk kliniczny z Warszawy przy współpracy stacjonarnej, lub przy opcji współpracy online, niezależnie od tego gdzie mieszkasz.

 

Potrzebujesz pomocy dietetyka?

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na rozpiski lub plany dietetyczne, oraz pakiety usług. Z pewnością znajdziesz opcję współpracy odpowiednią dla Ciebie!