Dieta wegetariańska

Rodzaje diet

„Choroby cywilizacyjne” znaczy – nieuleczalne?

Wiele problemów, jedno rozwiązanie

 

Masz problemy z wypróżnianiem, cholesterolem, nadkwasotą czy otyłością, a w Twojej rodzinie wybucha plaga cukrzyc, nowotworów, chorób serca i boisz się, że będziesz następny? Nie Ty jeden – to scenariusz życia co czwartego już Polaka. W odpowiedzi na to lekarze zasypują nas coraz to nowymi lekarstwami i obietnicami, ale odsetek chorych nie maleje; wprost przeciwnie. Przyczyna jest prosta: chemiczne leki pomagają w jednym obszarze organizmu, szkodząc innemu. Tymczasem mamy dostęp do naturalnych metod poprawy zdrowia, metod przez lata sprawdzonych i bezpiecznych dzięki swojej naturalności. Lekarze nie mówią o nich, bo to nieopłacalne, więc my podążając za ich głosem, chorujemy. Ale nie musi tak być.

 

 

Moda, za którą warto podążać

 

Zauważyłeś zapewne, że wegetarianizm stał się obecnie dosyć modny. Wiele osób to śmieszy; w polskiej kulturze mięsiwa i chleba dieta wegetariańska wydaje się niemęska.  Wegetarianizm jednak nie bez przyczyny staje się rosnącym trendem.

 

Ten sposób żywienia chroni nas przed chorobami układu krążenia, nowotworami, otyłością i cukrzycą oraz ich pochodnymi. Dieta taka bogata jest również w witaminy rozpuszczalne w wodzie, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i węglowodany złożone, czyli paliwo dla zasilenia naszego ciała.

 

 

Kuchnia barwna jak nigdy przedtem

 

Dieta wegetariańska nie jest wcale, jak przedstawiają to niektórzy, mdłą, niesmaczną kuchnią, trzymając się której chodzimy głodni. Wiedząc, co nadaje się do zjedzenia i jak to przyrządzić, możemy naprawdę smacznie zjeść. Wegetariański styl życia składa się z kilku odmian, dzięki czemu każdy miłośnik zdrowego żywienia może znaleźć coś dla siebie. Możesz żyć bez niedzielnego kotleta, ale nie wyobrażasz sobie poranków bez jajecznicy na smalcu i szklanki mleka? Odpowiedni będzie dla Ciebie laktowegetarianizm, wykluczający z diety produkty pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem, jaj, tłuszczów zwierzęcych oraz produktów mlecznych. Jeśli lubisz ryby i owoce morza, wybierając pescowegetarianizm nie musisz z nich rezygnować. Dla początkujących wegetarian, którym trudno jest całkiem się przestawić, i dla tych nieobeznanych jeszcze z alternatywnymi metodami uzupełniania wapnia, białka, żelaza i cynku z pomocą przychodzi semiwegetarianizm, dopuszczający uzupełnianie diety jajami, produktami mlecznymi, rybami oraz drobiem w ograniczonych ilościach. Dla tych, którzy chcą spróbować ekstremalnego żywienia bądź interesuje ich również tło ideologiczne takiej diety (czyli współczucie dla żywych istot), odpowiednie mogą być bardziej radykalne nurty weganizmu, witarianizmu i frutarianizmu – żywienie się tylko produktami pochodzenia roślinnego, bądź tylko nieprzetworzonymi owocami i warzywami.

 

 

Nowa droga bliżej, niż myślisz

 

Przy takiej różnorodności ciężko się na coś zdecydować. By uniknąć zamętu i wybrać opcję najodpowiedniejszą dla nas, zgodnie z naszym wiekiem, płcią i stanem zdrowia, nieocenioną może okazać się pomoc dietetyka, który układa jadłospis specjalnie pod naszą osobę. By wynieść najwięcej korzyści oraz smaku z wybranej przez nas i uzgodnionej z dietetykiem – bądź zasugerowanej przez niego – diety, warto też zapoznać się z przepisami i pomysłami na posiłki. Być może, zachęcony bądź zaciekawiony, już zacząłeś szukać; jeśli tak, musiałeś zauważyć, że po wpisaniu w google haseł „dietetyk warszawa” „dieta wegetariańska jadłospis” czy „dieta wegetariańska przepisy„, ciężko znaleźć sensowne, zebrane w jednym miejscu informacje. My też to zauważyliśmy, i właśnie po to – byście mogli przy naszej pomocy wciąż uczyć się, jak zmieniać swoje życie – powstała nasza strona. Znajdziecie tutaj wszystkich potrzebnych wam dietetyków, konsultantów on-line, trenerów i szkoleniowców. Zapraszamy do wspólnej wędrówki w stronę nowego, lepszego życia!

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę indywidualnych planów dietetycznych!

Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.