Dieta wegańska

Dieta wegańska

Nie taki twardy orzech do zgryzienia

W stolicy nietrudno znaleźć dietetyków czy trenerów personalnych o rozmaitych zainteresowaniach i specjalizacjach. Wielu z nich bazuje jednak na bardzo tradycyjnej wiedzy, w której ujęciu m.in. dieta wegańska jest niebezpieczna dla zdrowia. Jest to twierdzenie nie tylko bardzo przedawnione, ale również nieprawdziwe.

 

Potencjalny weganin, który wpisuje w wyszukiwarkę internetową „dietetyk Warszawa„, może bardzo szybko rozczarować się, widząc natłok sprzecznych informacji na temat wybranego przez siebie stylu życia. Czym jest to spowodowane? Taka forma żywienia wyklucza spożywanie wszelkich pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegańska, często niesłusznie, przywodzi na myśl rozmaitą ilość niedoborów składników odżywczych, następujących przez nią powikłań, czy — co gorsza — uznawana jest za potoczne „widzimisię”, które nie powinno być brane na poważnie.

 

 

Odpowiedni bilans gwarantuje bezpieczeństwo

 

Tak, dieta wegańska może stanowić niebezpieczeństwo, jeśli nie zostanie odpowiednio skomponowana. Dotyczy to jednak również każdego innego rodzaju diety! Tu właśnie pojawia się rola profesjonalnego dietetyka. Taki fachowiec zadba nie tylko o odpowiedni bilans składników odżywczych, a więc mikro – oraz makroelementów, ale także o dostarczenie klientowi odpowiedniej wiedzy na ich temat. W takim przypadku dieta wegańska to jadłospis oraz instrukcje, które dają pełne poczucie bezpieczeństwa, przy zachowaniu wszelkich ideałów, jakimi kieruje się klient.

 

 

Z czym się to je?

 

Dieta wegańska, przepisy i jadłospis spełniające jej wymagania potrafią być zarówno zdrowe, jak i smaczne. Wykluczenie produktów odzwierzęcych w codziennej diecie, otwiera pewne możliwości, których często nie bierze się pod uwagę. Zdrowymi alternatywami dla znanych powszechnie niewegańskich produktów są składniki roślinne, najczęściej naturalnie bogate w błonnik, witaminy i minerały. Zwiększenie ich spożycia, przy zachowaniu innych zasad zdrowego żywienia, może skutkować bardziej usprawnionym metabolizmem i wyższym poziomem energii.

 

Głównymi źródłami białka w tego typu diecie są warzywa strączkowe oraz produkty sojowe. Istnieje również szereg wegańskich alternatyw dla produktów nabiałowych, których znacznie urozmaicają jadłospis o roślinnej podstawie, jak np. napoje migdałowe lub kokosowe zastępujące mleko.

 

 

Przepis na sukces!

 

Chęć przejścia na dietę wegańską bywa często trudny dla osób, które nie mają z nią zbyt dużej styczności. Obawa przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zmiany żywienia, połączona z początkowym zagubieniem, może skutkować dużą niechęcią i utratą motywacji.
Dietetyk stanowi tu bardzo dużą pomoc, oferując proste przepisy oraz związane z nimi instrukcje. Warto więc sięgnąć po poradę profesjonalisty, któremu naprawdę możemy powierzyć nasze zdrowie i samopoczucie.

 

 

Czy dieta roślinna jest dobra dla każdego?

 

Stanowisko wielu naukowców (w tym m.in. American Dietetic Association) względem bezpieczeństwa diety wegańskiej bardzo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dieta ta uważana jest teraz za bezpieczną, nawet u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Często korzystnie wypływa także na osoby chorujące na cukrzycę czy nadciśnienie. Oczywiście, aby taki styl życia był bezpieczny, musi być poparty odpowiednim jadłospisem i suplementacją. Nie każda wegańska opcja jest zdrowa, w związku z czym bardzo cenna bywa pomoc specjalisty w kwestiach żywienia.

 

 

Weganie — silniejsi niż myślisz

 

Środowisko wegan z każdym dniem poszerza się o kolejnych członków, zarówno w Polsce, USA, w Wielkiej Brytanii, jak i w każdym innym miejscu na ziemi. Popularność diety wegańskiej wśród celebrytów nie jest zjawiskiem obcym już od wielu lat. Jak się jednak okazuje, dieta ta służy wielu sportowcom, u których aż ciężko uwierzyć, że ich siła pochodzi tylko i wyłącznie z roślin. Weganinem jest m.in. Carl Lewis — amerykański lekkoatleta, którego słuszna sława zdążyła już obiec świat. Wegańskie jedzenie napędza również znaną tenisistkę Venus Williams. Wszelkie wątpliwości na temat niemożliwości przyrostu masy mięśniowej przy weganizmie rozwiać powinno z kolei imię: Patrik Baboumian.

 

Niezależnie od tego, czy decyzja o przejściu na weganizm oparta jest na empatii, ciekawości czy powodach zdrowotnych, może być ona skuteczna i bezpieczna. W zależności od stawianych celów i preferencji możliwe jest zróżnicowanie jadłospisu oraz dostosowanie do niego łatwych przepisów (jadłospisów). Kluczem do sukcesu jest tu jednak szeroka wiedza specjalisty, jakim niewątpliwie jest osoba od lat zajmująca się treningami i żywieniem. Pomoc fachowca gwarantuje pełnię sił, zdrowie i efekty, których mało kto spodziewa się na niepozornej diecie wegańskiej.

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę indywidualnych planów dietetycznych!

Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.

Zobacz również nasze jadłospisy wegańskie!

Sprawdź naszą ofertę w sklepie i wybierz gotowy jadłospis wege (na tydzień lub dłużej) w świetnej cenie!

Znajdziesz: JADŁOSPIS WEGAŃSKI/DIETA WEGAŃSKA na 7/14/21/28 DNI / 1400/1700/2000/2500/3000 KCAL