Dieta paleo

Rodzaje diet

Dorobek naszych przodków

Żyjemy w XXI wieku, gdzie dostępność gotowego jedzenia, które wystarczy podgrzać, przesmażyć lub zjeść bez jakiejkolwiek obróbki termicznej jest niemal równa z prostymi darami natury. Ale przecież ludzie, a nawet wczesne formy człowiekowate (podobnie jak zwierzęta) musieli coś jeść i się rozwijać. Skoro zatem nasz gatunek przetrwał, archaiczne pożywienie musiało być wystarczająco odpowiednie. Do podobnych wniosków doszli twórcy diety paleo, diety, która wraca do czasów sprzed osiadłego trybu życia, gdzie jedyne jedzenie pochodziło ze zbieractwa.

 

Autorzy rozwiązania, które nazwane zostało dietą człowieka pierwotnego pokazują, że można prowadzić zdrowe życie, odrzucając wszystko, co kojarzy się z  fazą rozwoju rolnictwa i gospodarki osiadłej. Dlatego też proponowana dieta nie zawiera nic, co wymagałoby hodowli czy uprawy.

 

Pierwszym rzucającym się w oczy rozwiązaniem jest brak zbóż. Jak wiemy z lekcji historii uprawa pól jest niejako symbolem związania się człowieka z ziemią. Tam gdzie można było zasiać zboże, człowiek teren ten uznawał za własny. Jednak zanim to nastąpiło ludzkość musiała radzić sobie inaczej. Zauważono, że skoro w paleolicie ludzie żyli bez spożywania tych produktów – nie są one niezbędnym elementem diety.

 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem (ale wcale nie zaskakującym) jest odrzucenie wszelkich produktów pochodzących z mleka zwierzęcego. Wiadomo przecież, iż zwierzęta dojne należą do jednych z pierwszych udomowionych.

 

 

Należy zauważyć, że dieta paleo jest dietą wysokobiałkową. Ale co kryje się za tym stwierdzeniem?

 

Dietą wysokobiałkową nazywamy taki sposób odżywiania, który opiera się na spożywaniu pokarmów o dużej zawartości białka. Według powszechnej opinii prowadzi do szybkiej utraty masy ciała, a dzięki uczuciu sytości – jest jedną z prostszych do stosowania.

 

Pamiętajmy jednak, że dieta paleolityczna odrzuca pewną część produktów diety białkowej, jako że są one poddane obróbce. Według jej założeń główne wartości odżywcze powinny pochodzić z takich produktów jak mięso, owoce morza, jaja, orzechy,  nasiona czy w końcu ryby. Oczywiście – jeśli mówimy o mięsie i rybach mamy na myśli wszystkie te rodzaje, które w epoce bazowej dla opracowania diety były dostępne.

 

 

Człowiek pierwotny – człowiek współczesny.

 

Pierwsze pytanie, które powinno nasunąć się przy tej diecie brzmi „czy nasza wiedza na temat żywienia człowieka pierwotnego jest na pewno kompletna?”. Należy pamiętać, że człowiek tego okresu nie pozostawił po sobie żadnych wyraźnych i niepodważalnych dowodów na kształt życia. Stąd także ciężko w sposób zdecydowany postawić kropkę po stwierdzeniu, że wiemy jak wyglądał jego model żywieniowy. Mamy jednak tę przewagę, że jesteśmy w stanie stwierdzić za pomocą badań czy dany produkt nam służy, szkodzi lub czy jest nam obojętny. Co warto podkreślić i zauważyć – dieta paleolityczna może być dobrą alternatywą dla wszystkich „bezglutenowych” osób. Produkty pozbawione glutenu stały się bardzo modne, a socjologiczne zjawisko owczego pędu spowodowało, że chętniej sięgamy po produkty „gluten free”. Dla znacznej większości z nas, obecność tej mieszanki białek jest obojętna, są jednak osoby cierpiące na takie choroby, jak  zapalenie tarczycy typu Hashimoto, celiakię lub potwierdzoną nadwrażliwość na gluten, dla których wykluczenie tej substancji jest niezmiernie istotne. W tym przypadku dieta, o której mowa może okazać się ciekawą alternatywą.

 

Dieta ta pozbywa się także lektyn, które są białkami wiążącymi węglowodany. Zauważono, że to właśnie one odpowiedzialne są za powstawanie nietolerancji pokarmowych, a co za tym można stwierdzić – przynoszą wielkie straty, nie tyle rzutując na nasz stan zdrowia, co komfort w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nikt przecież nie lubi, gdy żołądek odmawia przyjmowania tego, co naprawdę lubimy.

 

Zdrowy organizm jest kluczem do szczęśliwego życia, dlatego nie powinieneś być swoim własnym królikiem doświadczalnym. Jestem dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem, który działa w Warszawie. Jeżeli zaufasz mojej opinii i ocenie, jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie szyte dla Ciebie “na wymiar”. Dieta paleo jest jednym z pomysłów, który może pomoc uzyskać Ci równowagę zdrowotną, a ja pomogę dopasować jadłospis tak, żebyś swój dzień kończył szczęśliwy i z prawidłowym bilansem energetycznym.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej, a także innych diet zapraszam Cię do kontaktu. Na pewno znajdziemy coś dla Ciebie.

Nie czekaj!

Sprawdź naszą ofertę indywidualnych planów dietetycznych!

Pamiętaj! Zarówno w przypadku współpracy osobistej jak i online jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.